Podgorica, (MINA) – Glavni uzročnik pada izdašnosti izvorišta Bolje sestre je smanjenje nivoa podzemnih voda u zaleđu izvorišta, koje je prouzrokovano prekomjernom eksploatacijom šljunka i pijeska u koritu Morače, ocijenio je Odbor direktora Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje.
Iz te kompanije saopšteno da je Odbor direktora usvojio Informaciju o ugroženosti i zaštiti vodoizvorišta Bolje sestre.
Navodi se da je konstatovano da je u prethodnim godinama zabilježen znatan pad izdašnosti izvorišta Bolje sestre, prouzrokovan ljudskim i privrednim aktivnostima u području II zone sanitarne zaštite izvorišta.
“Na osnovu opsežnih studija koje su sprovedene prošle godini, jasno proizilazi zaključak kojim su dvije nezavisne hidrogeološke analize konstatovale da je glavni uzročnik pada izdašnosti izvorišta smanjenje nivoa podzemnih voda u zaleđu izvorišta, koje je prouzrokovano prekomjernom eksploatacijom šljunka i pijeska u koritu Morače”, kaže se u saopštenju.
Ističe se da zbog posljedica nelegalne eksploatacije šljunka, Regionalni vodovod trpi gubitke i da se potencijalno dovodi u opasnost kako dalje poslovanje, tako i ozbiljni turistički projekti koji očekuju priključenje na sistem regionalnog vodosnabdijevanja (RVS).
Upozorava se da su ugroženi dalji strateški planovi na proširenju sistema i budući razvoj firme, za koje je i država dala garancije u okviru finansijskih aranžmana namijenjenih realizaciji, a od čije implementacije će benefit imati crnogorska privreda, svi građani, posebno oni na primorju, kao i brojni turisti.
“Dalje ugrožavanje ovog izvorišta imalo bi nesagledive posljedice po turizam u Crnoj Gori i potencijalni gubici bi se mjerili stotinama miliona EUR”, kazali sui z Regionalnog vodovoda.
Oni su naveli da i pored preduzetih mjera nelegalno vađenje šljunka i pijeska iz donjeg toka Morače nije u potpunosti iskorijenjeno.
Navodi se da je zabranom eksploatacije šljunka i pijeska stanje poboljšano, ali da bageri i dalje vade šljunak i pijesak zbog čega se kraj divljanju nelegalnih eksploatatora ne nazire.
Prema njihovim riječima, naučno je utvrđeno da je ljudski faktor dominantan.
„On ne predstavlja samo nelegalnu eksploataciju šljunka i pijeska, već se odnosi i na nedonošenje adekvatnih odluka i blagu reakciju nadležnih institucija na konstantno upozoravanje organa upravljanja Regionalnog vodovoda na ovaj značajan problem, kako za ovo društvo, tako i za sve građane Crne Gore“, kaže se u saopštenju.
Odbor direktora, kako su rekli, obezbjeđivaće podrške institucija u čijoj je nadležnosti zaštita i kontrola vodnih resursa, odnosno praćenje i kontrola, te sankcionisanje aktivnosti kojima se ugrožava vodoizvorište Bolje sestre, kako bi u cjelosti „zaključali“i zabranili izvoz šljunka i pijeska iz rijeke Morače.
“Tražiće i dalje od nadležnih državnih institucija, kao i od institucija Glavnog grada da se konačno stane na put uništavanju Morače i vodoizvorišta Bolje sestre, i da se spriječe katastrofalne posljedice koje se mogu odraziti na kompletnu crnogorsku ekonomiju”, kaže se u saopštenju.
Dodaje se da je zato je potrebna odgovarajuća aktivnost tužilaštva i sudskih organa u vidu pokretanja postupaka, koji se moraju završiti – sudskim presudama.
“Pad izdašnosti izvorišta Bolje sestre predstavlja pojedinačno gledano, najveći izazov sa kojim se Regionalni vodovod srijeće u poslovanju i u tom smislu je ovom izazovu data posebna pažnja u planiranim aktivnostima za ovu godinu”, zaključuje se u saopštenju.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS