fbpx
NaslovnicaCrna GoraRudović: Plate novinara ne odgovaraju njihovoj ulozi u društvu

Rudović: Plate novinara ne odgovaraju njihovoj ulozi u društvu

Podgorica, (MINA) – Crna Gora ima uticajne medijske kuće i uređivačke politike koje građanima omogućavaju da o svim važnim temama budu sveobuhvatno informisani, ali nema novinare čija primanja odgovaraju njihovoj ulozi u društvu, ocijenio je generalni direktor Direktorata za medije u Ministarstvu kulture i medija, Neđeljko Rudović.

Rudović je agenciji MINA kazao da je sloboda medija u Crnoj Gori poboljšana, ali da treba stvoriti klimu u kojoj se ne tolerišu pritisci, prijetnje, omalovažavanje, a kamoli bilo kakvi napadi na novinare.

On je, govoreći o izvještaju Amnesty Internationala, u kome je takođe ocijenjeno da je sloboda medija u Crnoj Gori poboljšana, rekao da je jedan od kriterijuma za tu ocjenu bila oslobađajuća presuda istraživačkom novinaru Jovu Martinoviću.

Rudović je ukazao da se u dokumentu upozorava da još nijesu rasvijetljeni slučajevi teških napada na novinare u prošlosti, počevši od ubistva Duška Jovanovića.

“U tom pogledu je velika odgovornost na svima nama, od istražnih i pravosudnih organa, pa do svih javnih aktera, jer je nužno stvoriti klimu u kojoj se ne tolerišu pritisci, prijetnje, omalovažavanje, a kamoli bilo kakvi napadi na novinare”, naveo je Rudović.

On je kazao da se ne može govoriti o slobodnom društvu bez slobodnog novinarstva.

“Kao što ne možemo govoriti o uređenom društvu, zasnovanom na vladavini zakona, bez profesionalnog novinarstva”, naveo je Rudović.

Na pitanje koliko je urađeno na unapređenju medijske scene, on je rekao da je Ministarstvo kulture i medija razvilo partnerstvo sa medijskom zajednicom, nezavisnim regulatorima i organizacijama civilnog društva prilikom dizajniranja javnih politika u oblasti medija.

“Rezultat je donošenje Medijske strategije Crne Gore 2023-2027, prvog takvog dokumenta koji obavezuje da zajednički radimo na snaženju profesionalnosti medija, i javnih servisa i komercijalnih medija, na njihovoj finansijskoj održivosti i boljem statusu zaposlenih, sigurnosti novinara, funkcionalnoj nezavisnosti regulatora, finansijskoj i uredničkoj nezavisnosti javnih servisa”, kazao je Rudović.

Prema njegovim riječima, najveći izazov je definisanje odgovora na problem koji ugrožava fundamente svakog zdravog društva, a to je širenje govora mržnje, dezinformacija i onlajn /online/ nasilja.

Rudović je naveo da su svi koraci u tom pravcu definisani u Akcionom planu za ovu godinu.

“Imamo puno obaveza i na kraju ove godine. Potrebno je da definišemo akcioni plan za naredne dvije godine”, rekao je Rudović i dodao da su uporedo radili na novim medijskim zakonima, koji donose preko 20 suštinskih iskoraka u odnosu na važeće norme.

Govoreći o standardu novinara, Rudović je kazao da su, kada su pripremali Medijsku strategiju, kontaktirali sve aktivne medije, kojih je oko 180, i od njih dobili podatke da u crnogorskim medijima radi oko 2,2 hiljade novinara, fotoreportera, snimatelja.

On je rekao da je prosječna plata u medijima ispod prosječne plate u Crnoj Gori i da to govori da je medijska industrija u krizi.

“Ne sumnjam da u Crnoj Gori imamo istinski medijski pluralizam, uticajne medijske kuće i uređivačke politike koje nam omogućavaju da o svim važnim temama budemo sveobuhvatno informisani, ali nemamo novinare koji su zadovoljni svojim zaradama, nemamo novinare čija primanja odgovaraju njihovoj ulozi u društvu”, istakao je Rudović.

On je ukazao da je veličina tržišta ograničavajući faktor i da je stoga važno definisati načine da se sačuva medijska scena i osigura produkcija sadržaja od javnog interesa.

“Tako je, preko Fonda za medijski pluralizam, a na osnovu konkursa, komercijalnim medijima raspodijeljeno u protekle tri godine preko dva miliona EUR”, rekao je Rudović i dodao da će se, prema novom zakonu o medijima, toliko raspodjeljivati na godišnjem nivou, jer je Fond povećan za više od 100 odsto.

On je kazao da se moraju sačuvati novinari u profesiji, kao i da novinarstvo mora ponovo postati atraktivan poziv za mlade ljude.

“Čini mi se da je u posljednje vrijeme trend da novinari traže svoje mjesto u drugim profesijama, što je dugoročno prijetnja javnom interesu”, rekao je Rudović i dodao da je odgovornost na osnivačima medija, ali i državi.

On je kazao da bi unapređenju materijalnog statusa novinara doprinijele mjere definisane u Medijskoj strategiji i novim medijskim zakonima, ali i da bi dogovor o granskom kolektivnom ugovoru bio važna karika.

Rudović je, kada je riječ o setu medijskih zakona, rekao da su 12. marta dobili finalne preporuke eksperata Savjeta Evrope i da očekuju vrlo brzo mišljenje Evropske komisije.

On je kazao da je prošle sedmice tim na čelu sa ministarkom Tamarom Vujović bio u Briselu, gdje su dobili snažne nagovještaje da će mišljenje EK biti pozitivno.

“To će nam omogućiti da medijski zakoni budu vrlo brzo razmatrani u Vladi i poslati na razmatranje i usvajanje u Skupštini Crne Gore”, rekao je Rudović.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije