Podgorica, (MINA) – Institucionalni i sistemski pristup i uspostavljanje kvalitetnog nivoa rodne ravnopravnosti predstavljaju dvije neodvojive premise za suzbijanje i adekvatan odgovor na rodno zasnovano i nasilje u porodici, kako s institucionalnog, tako i sa aspekta društva u cjelini.
To je poručio vrhovni državni tužilac Milorad Marković na forumu o rodnoj ravnopravnosti za Zapadni Balkan koji je organizovan u Skoplju, u cilju unapređenja rodne ravnopravnosti u regionu i pravosudnog odgovora na rodno zasnovano nasilje.
Kako je saopšteno iz Vrhovnog državnog tužilaštva, Marković je govorio u dijelu posvećenom dobrim regionalnim praksama, za šta je kao primjer prepoznato obavezujuće uputstvo opšteg karaktera za postupanje državnih tužilaštava Crne Gore u slučajevima nasilja u porodici ili u porodičnoj zajednici.
Iz tužilaštva su podsjetili da je to obavezujuće uputstvo Marković izdao u oktobru prošle godine.
„Uz uspostavljanje preciznih procedura za postupanje u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom i međunarodnim standardima, uputstvom se uspostavljaju jasne organizacione pretpostavke za stručno i efikasno postupanje, sa posebnim aspektom zaštite žrtve i postupanja u najboljem interesu djeteta, kao i mehanizmi za nadzor, praćenje i izvještavanje o primjeni samog uputstva“, naglasio je Marković.
Kako je istakao, jedan od strateških ciljeva Državnog tužilaštva je unapređenje principa rodne ravnopravnosti i uspostavljanje rodno osviješćene institucije koja će kontinuirano doprinositi uspostavljanju društva u kom se svakodnevno poštuju i štite osnovna ljudska prava žena i muškaraca.
Koordinatorka za primjenu obavezujućeg uputstva, državna tužiteljka Ana Radović je na panelu, koji se odnosio na unapređenje odgovora pravosuđa na rodno zasnovano nasilje i femicid na Zapadnom Balkanu, predstavila rezultate rada državnotužilačke organizacije Crne Gore ostvarene od početka primjene uputstva.
Forum u Skoplju, koji je organizovao AIRE centar uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, okupio je predstavnike i predstavnice Evropskog suda za ljudska prava, kao i regionalnih pravosudnih institucija.
Skup je, kako je saopšteno, bio prilika da se razmijene stavovi o ulozi pravosuđa u unapređenju rodne ravnopravnosti, sa posebnim naglaskom na praksu Evropskog suda u Strazburu.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS