fbpx
NaslovnicaCrna GoraIzborna reforma test spremnosti države da prihvati evropske standarde

Izborna reforma test spremnosti države da prihvati evropske standarde

Podgorica, (MINA) – Reforma izbornog zakonodavstva ključni je test spremnosti Crne Gore da prihvati i ispuni evropske standarde, poručila je direktorica Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) Nevenka Vuksanović.

Vuksanović je u intervjuu agenciji MINA kazala da je sprovođenje izborne reforme obaveza Crne Gore i ocijenila da će tu Evropska unija (EU) odigrati centralnu ulugu i „pogurati nas u narednu fazu razvoja“.

Upitana kako vidi najavu Pokreta Evropa sad (PES) da će tražiti drugi model funkcionisanja Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu, ukoliko opozicija nastavi da bojkotuje rad tog tijela, ona je rekla da je apsolutno saglasna sa stavom koji opozicija ispoljava – da će onda šanse za saradnju biti još manje.

„To je logično, to onda nije dijalog koji parlamentarna većina pokušava da uspostavi sa opozicijom, nego izigravanje postojećih pravila“, navela je Vuksanović, ocjenjujući da to nije pametno rješenje.

Ona je kazala da pretpostavlja da će PES od EU dobiti savjet da se time ne bavi.

„Predstavnici EU su rekli da Crna Gora, u ovom momentu, nipošto ne smije dozvoliti bilo kakav vid stagnacije na pitanjima koja su važna u pretpristupnom periodu“, dodala je Vuksanović.

Prema njenim riječima, izborna reforma nije novo, već staro pitanje.

„Koje se svakim novim političkim obrtom započne time da se formira odbor za izbornu reformu, ali da u svom sazivu taj odbor zapravo nema gotovo nikakvu učinkovitost“, navela je Vuksanović.

Izborna reforma, kako je kazala, podrazumijeva mnogo toga, a opozicija i vlast saglasne su samo oko jednog pitanja, da lokalni izbori budu u jednom danu.

„Oko svega ostalog, mislim čak i oko pitanja otvorenih lista, koje Crna Gora nije dužna da uvede, nemamo apsolutnu saglasnost“, rekla je Vuksanović.

Ona je navela da iz EU stižu vrlo jasne poruke – da se saglasnost mora postići.

„Mislim da smo i izvještajem Evropske komisije dobili vrlo jasan signal da od ulaska u EU nema ništa, ukoliko naša politička scena ne realizuje izbornu reformu. Ukoliko ne realizujemo reformu izbornog zakonodavstva, mislim da će to biti crveni signal za EU“, kazala je Vuksanović.

Upitana da li postoji politička volja za sprovođenje izborne reforme, ili se partije samo deklarativno zalažu za to, ona je ocijenila da je to odvijek bilo pitanje oko kojeg nije bilo istinske političke volje.

To se, kako je dodala Vuksanović, vidi po tome što nijedan saziv odbora za izbornu reformu nije donio ništa novo, niti išta bolje.

„Mislim da je pritisak sad značajno veći, jer su u ovom momentu svi politički subjekti, bilo parlamentarne većine, bilo opozicije, svjesni da smo pod budnim okom EU i da će oni morati da naprave rezove u svim onim segmentima u kojima se ni jednoj, ni drugoj strani taj rez ne pravi“, rekla je Vuksanović.

Prema njenim riječima, izostanak političke volje nema veze sa tim da li je neko opozicija ili pozicija.

Vuksanović je kazala da bi održavanje izbora u jednom danu bilo zrelo za politički sistem Crne Gore i da bi to predstavljalo korak naprijed, ali da to nije korisno političkim partijama.

S druge strane, kako je navela, uvođenje otvorenih lista smanjilo bi ulogu i važnost partija.

„To bi za građansko usmjerenje Crne Gore bio odličan put naprijed, u smislu demokratičnosti, transparentnosti, kao i učešća građana u demokratskim procesima, ali za same političke partije to nije nužno dobro rješenje“, smatra Vuksanović.

Komentarišući predlog EU za konsultovanje Venecijanske komisije u cilju rješavanja političke krize, ona je kazala da je jasno da će, kad dvije strane ne mogu da riješe neki spor, taj spor riješiti treća strana.

„Možda bi u ovom slučaju sveopšteg političkog nesaglasja bilo korisno da probamo involviranjem treće strane. Vidjeli smo i na primjerima lokalnih izbora da politički subjekti na crnogorskoj političkoj sceni, ipak, nijesu u stanju da dođu do dogovora“, rekla je Vuksanović.

Ona je ocijenila da samostalno neće doći do dogovora između opozicije i vlasti.

„Opozicija opravdano, sa tačke, kako su oni to normirali, kršenja ustavnih načela, ne želi da pređe preko nečeg što je principijalno njen stav i vrlo legitimno u ovom momentu koristi mehanizam političke opstrukcije, bilo odbora, bilo parlamenta“, kazala je Vuksanović.

Prema njenim riječima, povećan broj sastanaka i posjeta predstavnika EU pokazatelj je nemogućnosti vlasti i opozicije da samostalno dođu do dogovora.

Ona je istakla da bi za građane bilo značajno da se ovo pitanje riješi.

Na pitanje može li se očekivati da manjinske partije napuste izvršnu vlast, imajući u vidu određene izjave lidera tih stranaka, Vuksanović je odgovorila da je mala vjerovatnoća da će se to desiti.

Time bi, kako je dodala, izgubili svoju poziciju u istorijskoj šansi da budu dio vlasti koja će Crnu Goru uvesti u EU.

Vuksanović je kazala da da ne misli da je kriza vlasti realna do 2027. godine.

„Mislim da će se PES i te kako držati svog evropskog ustrojstva, jer je to zadatak koji su oni dobili, a da će probati da „kontrolišu“ Mandića u ovom periodu“, rekla je Vuksanović.

Upitana da prokomentariše inicijativu za održavanje bilateralnih konsultacija između Crne Gore i Hrvatske u cilju rješavanja otvorenih pitanja između dvije države, ona je navela da je to bilo potrebno i da Crna Gora mora popraviti odnose sa Hrvatskom.

„Jedno poglavlje nije moglo biti zatvoreno upravo zbog loših susjedskih odnosa sa Hrvatskom. Generalno ni sama EU neće blagonaklono gledati na to da susjedski odnosi utiču na politiku proširenja“, kazala je Vuksanović.

Susjedski odnosi, kako je dodala, čine dio paketa proširenja, ali ne smiju biti segment koji će na kočiti određenu zemlju da pristupi EU.

„To ne znači da je to naša srećna okolnost i da smo se mi izvukli jer će EU stati na našu stranu“, rekla je Vuksanović.

Crna Gora, kako je poručila, mora prestati da narušava odnose sa Hrvatskom.

„Ne mislim da će Hrvatska do te mjere zategnuti odnose – da će negodovati i onemogućavati bilo koji naredni korak Crne Gore na putu ka EU, ali nam to može definitivno značajno otežati“, kazala je Vuksanović.

Ona smatra da je izuzetno važno da se otpočne razgovor sa Hrvatskom, kako bi se minimizirala šteta koja je već napravljena.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije

aerodromi

Vlada sprema teren za dostavljanje ponuda za aerodrome

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Delegacije potencijalnih koncesionara za aerodrome u Crnoj Gori boraviće u ponedjeljak...