Podgorica, (MINA) – Pritisci bilo koje vrste i ugrožavanje slobode medija, neprihvatljivi su, poručili su iz institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, navodeći da osuđuju otvorene prijetnje i zastrašivanje novinara u Crnoj Gori i regionu.
Iz institucije Zaštitnika su pozvali nadležne da sve slučajeve prijetnji i napada na novinare efikasno ispitaju i procesuiraju.
“To posebno imajući u vidu nepovoljan ambijent za rad novinara, u dužem vremenskom periodu, koji izaziva zabrinutost domaće, ali i međunarodne javnosti”, naveli su iz institucije Zaštitnika.
Prema njihovim riječima, dodatno zabrinjava što su prijetnjama, uvredama i drugim neprimjerenim komentarima izloženi nerijetko i članovi porodica novinara, uključujući i djecu.
“Ovakva praksa se mora mijenjati, a posebno insistiramo na adekvatnoj administraciji komentara na portalima i profilima medija na društvenim mrežama, koji su i dalje dominantno izvorište govora mržnje”, naveli su iz institucije Zaštitnika.
Oni su zamolili sve koji su nezadovoljni načinom izvještavanja, poštovanjem programskih standarda ili smatraju da su im objavama povrijeđena neka druga prava, da ulože prigovore.
“I iskoriste raspoložive procedure pred Medijskim savjetom za samoregulaciju, ombudsmanskim tijelima medija koji ih posjeduju, Agencijom za elektronske medije i, u krajnjem, nadležnim sudovima”, kaže se u saopštenju Zaštitnika.
Navodi se da u toj instituciji sve češće dobijaju i obraćanja samih medija sa ukazivanjima na sporan način izvještavanja kolega, “gdje se traži naš stav po pitanju kršenja Kodeksa novinara, da se odredimo prema uređivačkoj politici”.
“Iako je osnovni mandat Institucije da postupa u odnosu na državne i organe javne vlasti, te samim tim ne može donositi odluke o privatnim medijima, izuzev kada se radi o slučajevima diskriminacije”, dodaje se u saopštenju.
Iz institucije Zaštitnika kazali su da su takvi primjeri samo još jedan u nizu argumenata koji ukazuju na potrebu pronalaska adekvatnog mehanizma samoregulacije medijskih sadržaja.
“Ali i jačanja međusobne solidarnosti i poštovanja samih kolega, što bi zasigurno ubrzalo rješavanje nekih od postojećih problema”, zaključuje se u saopštenju.