Podgorica, (MINA) – Vrhunac početnog talasa koronavirusa prošao je u svim državama Evropske unije (EU) i Velikoj Britaniji, kazali su iz Evropskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC), upozoravajući da sprovedene studije pokazuju da je imunitet stanovništva i dalje nizak.
Iz ECDC-a su agenciji MINA kazali da od početka pandemije koronavirusa, njihov epidemiološki tim prikuplja broj slučajeva i smrti od COVID-19 na osnovu izveštaja od nadležnih zdravstvenih organa širom svijeta.
Nadležnost ECDC-a, kako su pojasnili, ograničena je na Evropsku uniju (EU) i Evropkski ekonomski prostor (EEA), ali kroz projekte tehničke saradnje sa zemljama Zapadnog Balkana i Turskom, pružaju podršku nacionalnim organima javnog zdravstva u tim zemljama koje nijesu članice EU.
Na pitanje kada se može očekivati drugi talas koronavirusa, iz ECDC-a su odgovorili da u vezi sa mogućim porastom slučajeva, dostupne informacije iz sero-epidemioloških studija pokazuju da je imunitet stanovništva nizak, što znači da mogućnost da se podložna osoba zarazi i dalje postoji.
Kako su naveli, iako se u državama EU, EEA i Velikoj Britaniji bilježe opadajući trendovi u učestalosti bolesti, neke države članice još uvijek izvještavaju o širenju virusa unutar zajednica.
“Princip „Ostanite kod kuće“ zajedno sa fizičkim distanciranjem i drugim mjerama distanciranja unutar zajednice, kao što su otkazivanje masovnih okupljanja, zatvaranje obrazovnih ustanova i javnih prostora zajedno su smanjili prenošenje”, kazali su iz ECDC-a.
Prema njihovim riječima, vrhunac početnog talasa je prošao u svim zemljama EU, EEA i Velikoj Britaniji, osim Poljskoj i Švedskoj.
“Iako nije primijećeno bitno povećanje učestalosti bolesti u sedmicama od kada su počela postupna ukidanja mjera, porast se i dalje može očekivati”, poručili su iz ECDC-a.
Oni su naveli da u vremenu kada države članice opuštaju mjere neposredno prije ljetnjeg odmora, postoji rizik da se ljudi neće čvrsto pridržavati preostalih preporučenih mjera zbog „umora od izolacije“.
“Potrebni su kontinuirani napori kako bi se osiguralo da se kontinuirane mjere fizičkog distanciranja i kontrole sprječavanja infekcije i dalje sprovode kako bi se ograničilo širenje bolesti, jer pandemija nije gotova”, poručili su iz EDCD-a-
Na pitanje koja se država najbolje pokazala u borbi protiv koronavirusa, iz ECDC-a su odgovorili da je njihova procjena rizika, a ne komentarisanje mjera zemalja pojedinačno.