fbpx
NaslovnicaCrna GoraHRA: Vlada da odustane od donošenja neustavnih propisa

HRA: Vlada da odustane od donošenja neustavnih propisa

Podgorica, (MINA) – Akcija za ljudska prava (HRA) pozvala je Vladu da odustane od, kako su kazali, donošenja neustavnih propisa koji bi omogućili smjenu nepoželjnih državnih službenika.

Iz te nevladine organizacije (NVO) su ukazali da je Ministarstvo pravde krajem decembra predložilo, a Vlada usvojila, izmjenu Uredbe o zastupniku države pred Evropskim sudom za ljudska prava, kojom je broj mandata zastupnika ograničila na najviše dva.

Kako su naveli, u prelaznim i završnim odredbama Uredbe je predviđeno i da aktuelnoj zastupnici države pred sudom u Strazburu, Valentini Pavličić, prestane započeti treći mandat danom izbora novog zastupnika na osnovu konkursa koji je već raspisan i traje do 26. januara.

“Ovakva prelazna i završna odredba je protivna članu 147 Ustava Crne Gore, koji ne predviđa da podzakonski akti mogu imati povratno dejstvo, kakvo je tom odredbom propisano. Drugim rečima, neustavno je propisano da zastupnici prestaje započeti treći mandat”, istakli su iz HRA.

Oni su pojasnili da su jedini načini da mandat Pavličić prestane u skladu s Ustavom, propisani u članovima sedam Uredbe, u poglavlju “Imenovanje i razrješenje”, i to su: ostavka, ispunjenje uslova za starosnu penziju, prestanak državljanstva i osuda na bezuslovnu kaznu zatvora.

Kako su dodali iz HRA, Pavličić je mogla da bude razrješena na osnovu člana osam Uredbe, zbog nestručnog ili nesavjesnog vršenja funkcije, trajne nesposobnosti za vršenje funkcije ili drugog razloga koji bi je činio nedostojnom za vršenje funkcije.

“Međutim, ne bi smjelo da se dogodi da se ona de facto razriješi pravnim nasiljem – retroaktivnim prekidom mandata na osnovu izmjene podzakonskog propisa”, poručili su iz HRA.

Prema njihovim riječima, dvije su stvari vrlo zabrinjavajuće.

“Prva je očigledna tendencija i ove Vlade da donosi propise “ad hominem” da bi konkretnu osobu smjenila sa funkcije”, naveli su iz HRA u saopštenju.

Oni su istakli da “uklanjanje” nepoželjnih državnih funkcionera tako što im nova vlast obustavi mandat izmjenom propisa, ne samo da nije “sportski”, nego nije u skladu s vladavinom prava.

Iz HRA su ukazali da je to u slučaju bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i pokušaja izmjena Zakona o radu već kritikovala Venecijanska komisija, naglašavajući da takav pristup ugrožava pravnu sigurnost i da je suprotan vladavini prava.

“Tu “lekciju” Venecijanska komisija je već poslala Crnoj Gori i u odnosu na prekid mandata bivšim članovima Tužilačkog savjeta na osnovu prelaznih odredbi novog zakona”, dodali su iz te NVO.

Oni su kazali da je sada, u slučaju Pavličić, stvar još očiglednije protivna Ustavu.

“Jer on ne pominje ni mogućnost da podzakonski akti imaju retroaktivno dejstvo, za razliku od zakona, koji ga, pod određenim uslovom, i mogu imati”, naglasili su iz HRA.

U toj NVO smatraju da u zakonitom postupku treba razrješiti sve državne funkcionere koji svoj posao rade nezakonito i nesavjesno ili se utvrdi da su na drugi način nedostojni da ga rade, kako je predviđeno i Uredbom.

“Vlada Crne Gore, a pogotovo pravnici u njenom sastavu, morali bi da znaju da ad hominem propisi ne mogu da prođu test vladavine prava koja se očekuje od države kandidata za članstvo u Evropskoj uniji”, rekli su iz HRA.

Kako su naveli, vezivanje nezakonito prekinutog mandata sa poželjnim personalnim promjenama javnih funkcionera je samovolja kojom se ne postiže nikakav legitimni pravni ni politički cilj.

“Retroaktivna primjena uredbe je suprotna Ustavu Crne Gore i proizvodi bitno veću društvenu štetu od toga da postojeći funkcioner završi mandat koji je već započeo”, upozorili su iz HRA.

Što se tiče eventualnog poređenja ovog slučaja sa spornim višestrukim mandatima nekoliko predsjednika sudova, iz HRA su rekli da treba imati u vidu da je u njihovom slučaju ograničenje od dva mandata već bilo propisano Ustavom, odnosno zakonom prije nego su konkurisali za nove “prekobrojne” mandate.

“Unaprijed su znali za to ograničenje i jedino čemu su mogli da se nadaju je da će Sudski savjet tumačiti Ustav i zakon tako da to njima ide u prilog”, navodi se u saopštenju.

Iz HRA su istakli da je u ovom slučaju Pavličić već tekao treći mandat, koji joj je sada retroaktivno ograničen i to propisom koji, prema Ustavu, ne bi smio da ima retroaktivno dejstvo.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije