Podgorica, (MINA) – Crna Gora je, u vremenu osporavanja multilateralizma i temeljnih vrijednosti Ujedinjenih nacija (UN), ponosna što je ostala posvećena saradnji sa sistemom UN-a i vrijednostima njene Povelje, kazao je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović.
Đukanović je, kako je saopšteno iz njegovog kabineta, primio u oproštajnu posjetu rezidentnu koordinarku UN u Crnoj Gori Fionu Mekluni.
On je zahvalio Mekluni za ostvarenu saradnju i lični doprinos u prethodnom periodu, navodeći da veoma cijeni postignute rezultate.
„U vremenu u kojem smo često svjedočili osporavanju multilateralizma i temeljnih vrijednosti UN-a, Crna Gora je ponosna što je ostala bez ikakvih dilema, posvećena saradnji sa sistemom UN-a i vrijednostima njene Povelje“, istakao je Đukanović.
On je kazao da je uvjeren da je suočavanje sa problemima poput pandemije COVID 19, potvrdilo značaj multilateralne saradnje i solidarnosti.
„I pokazalo da globalni izazovi poput pandemije, ali i zaštite životne sredine, klimatskih promjena i terorizma i brojni drugi, ne mogu imati kao odgovor nacionalne formule“, naveo je Đukanović.
On je rekao da je Crna Gora u procesu saradnje sa UN-om vođena idejom odgovorne članice te organizacije.
“Ali i odlučnošću da, slijedeći svoje interese, dostigne što više standarde ekonomskog i demokratskog napretka i na taj način ostvari svoj strateški cilj – članstvo u Evropskoj uniji (EU)”, naveo je Đukanović.
On je kazao da je zadovoljan ostvarenim na polju demokratskog upravljanja, socijalne inkluzije, ekonomskog razvoja, zaštite životne sredine, što je i sadržaj agende aktuelnog Integrisanog programa 2017.2021., uz uvjerenje da će te oblasti ostati prioriteti saradnje i u narednom periodu.
On je pozdravio reformu sistema UN-a, koja je na primjeru Crne Gore pokazala koherentnost i učinkovitost.
Đukanović je naglasio vrijednost angažmana UN-a u periodu trajanja razorne zdravstvene krize u svijetu, visoko cijeneći saradnju te organizacije sa Evropskom komisijom (EK) i EU na pitanjima najboljeg odgovora na posljedice pandemije, posebno socio-ekonomske.
On je, u susret petnaestogodišnjici članstva, kazao da se nada da će i buduća saradnja sa UN-om Crnoj Gori donijeti dalji ekonomski i demokratski napredak.
Mekluni je zahvalila Đukanoviću na prepoznavanju ključnih rezultata kancelarije UN-a u Crnoj Gori, kao i za odgovoran odnos Crne Gore kao članice.
„Aktivni doprinos Crne Gore našim mirovnim aktivnostima, članstvo i učešće u radu u organima i tijelima, i podrška multilateralnim vrijednostima, posebno su značajni u vrijeme kada je multilateralizam ugrožen sa više strana“, kazala je Mekluni.
Ona je pozdravila napredak Crne Gore tokom njenog mandata, učlanjenje u NATO i otvaranje svih pregovaračkih poglavlja u pregovorima sa EU, navodeći da je Kancelarija UN-a, prepoznajući ključni vanjskopolitički interes Crne Gore, kroz strateški dokument definisala zajedničke tačke postignuća Crne Gore za EU i UN.
„Ubrzani napredak Crne Gore u poglavljima koja se odnose na zaštitu životne sredine, vladavinu prava, temeljna prava i oblast zapošljavanja, omogućili su progres i u ciljevima Agende UN-a 2030.“, ocijenila je Mekluni.
Ona je ukazala i na činjenicu da je reformom sistema UN-a omogućena povoljnost Crnoj Gori da kroz ojačani tim te organizacije u Podgorici intenzivnije i dublje komunicira sa nerezidentnim agencijama UN-a.
Mekluni je informisala Đukanovića o radu UN-a na novom okviru saradnje sa smjernicama za savladavanje posledica pandemije.
„A koji će se odnositi na jačanje zdravstvenog sistema, socijalnu zaštitu ranjivih kategorija, ekonomski oporavak, makroekonomski kontekst i regionalnu saradnju i socijalnu koheziju i otpornost zajednica“, rekla je Mekluni.