Podgorica, (MINA) – Asocijacija Spektra pozvala je premijera Milojka Spajića da Predlog zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja uvrsti na dnevni red sjednice Vlade, i poručili da ih zabrinjava bespotrebno odugovlačenje procesa usvajanja tog akta.
Iz te nevladine organizacije kazali su da snažno protestuje zbog odluke Komisije za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku da raspravu o Zakonu o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja ne uvrsti u dnevni red sjednice Vlade, koja će biti održana sjutra.
Oni su podsjetili su da rad na tom zakonu traje osam godina, da su zakonski tekst pažljivo razmatrali svi relevantni akteri i da su usvojene sugestije svih učesnika u procesu.
„Pored toga Nacrt je dobio pozitivnu ocjenu Evropske komisije (EK), čime su se stekli uslovi da se nađe na dnevnom redu Vlade“, kaže se u saopštenju.
Iz Asocijacije Spektra su rekli da je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava nominovalo Predlog zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja za agendu u utorak održane sjednice Komisije za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku.
„Međutim, kako saznajemo, generalni sekretar Vlade Dragoljub Nikolić je tražio povlačenje Predloga zakona sa dnevnog reda, uz obrazloženje da su “potrebne dodatne konsultacije sa premijerom”“, navodi se u saopštenju.
Kako se dodaje, nije uvažen zahtjev ministra za ljudska i manjinska prava Fatmira Đeke da se o Nacrtu zakona ipak raspravlja, i da se konsultacije obave nakon sjednice Komisije.
„Takav potez ukazuje na nemar prema svima koji bez ovog zakona ne mogu ostvariti elementarno ljudsko pravo na samoodređenje, bez podvrgavanja drastičnim praksama poput prinudne sterilizacije“, poručili su iz Asocijacije Spektra.
Iz te NVO su rekli da taj postupak Vlade nije u skladu sa obavezujućim zaključcima relevantnih tijela UN, niti sa praksom Evropskog suda za ljudska prava (ESLJP).
Navodi se da je i EK u svom dopisu Vladi od 13. decembra, u koji je Asocijacija Spektra imala uvid, izrazila pozitivno mišljenje na Predlog zakona i namjeru da se unaprijede ljudska prava u Crnoj Gori.
„U mišljenju je posebno naglašeno da se cijeni namjera da se Crna Gora uskladi sa najboljom praksom Evropske unije (EU), te Strategijom EU o LGBTIQ jednakosti za period 2020-2025“, kaže se u saopštenju.
Dodaje se da je osim toga, Komitet za zabranu diskriminacije žena Ujedinjenih nacija (UN) u maju izdao obavezujuće zaključke u kojima izražava zabrinutost jer su transrodne žene obavezne da se podvrgnu nevoljnoj sterilizaciji kao uslovu za zakonsko priznanje pola.
„I izdao obavezujuću preporuku Crnoj Gori da ubrza usvajanje zakonodavnih mjera na planu javnih politika kako bi obezbijedila da transrodne žene mogu dobiti zakonsko priznanje pola i promjenu imena u matičnom registru bez podvrgavanja nevoljnoj sterilizaciji“, navodi se u saopštenju.
Iz Asocijacije Spektra su napomenuli da je na Predlog zakona saglasnost dalo svako relevantno ministarstvo, uključujući ministarstva unutrašnjih poslova, zdravlja, prosvjete, nauke i inovacija, socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, pravde, prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine i Sekretarijat za zakonodavstvo.
„Stoga nas zabrinjava zahtjev za dodatnim konsultacijama sa premijerom i bespotrebno odugovlačenje procesa usvajanja ovog zakona, koji je suštinski vazan za izgradnju pravednog i ravnopravnog društva za koje se Vlada deklarativno zalaže“, kaže se u saopštenju.
Iz Asocijacije Spektra su podsjetili da je u nedavno usvojenom Privremenom izvještaju EU o mjerilima za poglavlje 23, navedeno da Crna Gora treba da „intenzivira napore na zaštiti prava LGBTIQ osoba kredibilno i sistematski“.
„I da se poziva da „posveti posebnu pažnju pravilnoj primjeni prava i sloboda utvrđenih Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, njenim protokolima, sudskom praksom, kao i sprovođenju presuda ESLJP““, kaže se u saopštenju.
Dodaje se da je navedeno i da se poglavlje 23 može zatvoriti tek kada Crna Gora „obezbijedi efikasnu primjenu i sprovođenje prava i sloboda utvrđenih Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, njenim protokolima i praksom ESLJP“.
„Usvajanjem ovog zakona odgovorilo bi se i na najnoviji Izvještaj EK o Crnoj Gori, koji ukazuje na to da nacrt zakona o pravnom priznanju roda još uvijek nije usvojen“, kaže se u saopštenju Spektre.
Oni su podsjetili i da je usvajanje zakona obaveza zacrtana Vladinim programom pristupanja Crne Gore EU za 2023–2024, planirana za četvrti kvartal ove godine.
„Zahtijevamo od premijera Milojka Spajića da pokaže političku odgovornost i da stavi Predlog zakona na dnevni red Vlade, najkasnije do kraja ove godine“, navodi se u saopštenju.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS