fbpx
NaslovnicaCrna GoraPotrebna ozbiljnija institucionalna podrška u rješavanju problema u medijima

Potrebna ozbiljnija institucionalna podrška u rješavanju problema u medijima

Podgorica, (MINA) – Vlada će se zalagati za primjenu, ali i promjenu određenih djelova zakonodavnog okvira koji uređuje medije, kazao je premijer Dritan Abazović, dodajući da je potrebna daleko ozbiljnija institucionalna podrška u rješavanju problema i potreba zaposlenih u medijima.

Abazović je čestitao Svjetski dan slobode medija, navodeći da su uslovi u kojima radnici u medijima rade posljedica sistemskog problema na koji godinama upozoravaju Stejt department i Evropska komisija u svojim izvještajima.

“Demokratsku razvijenost Crne Gore najbolje prikazuje stanje u medijima. Dosadašnji učinci u oblasti slobode medija nijesu zadovoljavajući, zbog čega će se nova Vlada zalagati prvenstveno za primjenu, ali i promjenu određenih djelova zakonodavnog okvira koji uređuje medije”, kazao je Abazović, saopšteno je iz Vlade.

On je istakao da je potrebna daleko ozbiljnija institucionalna podrška u rješavanju problema i potreba novinara, fotoreportera, snimatelja, kao i svih drugih zapošljenih u medijima.

“Meka cenzura, nizak nivo medijske pismenosti, lažne vijesti i dezinformacije koje bujaju u medijskom prostoru moraju naići na adekvatan odgovor svih subjekata u državi”, rekao je Abazović.

Imajući u vidu ozbiljnost i odgovornost koje rad u medijima nosi sa sobom, Abazović smatra da su zarade vrlo niske, što za posljedicu ima pojave kao što su kršenje kršenje Etičkog kodeksa, manjak profesionalnosti, nepostojeća samoregulacija, i niz drugih.

“Iako, suštinski, nemamo razloga za slavlje, ovaj dan je prilika da se onim zaposlenim u medijima koji obavljaju svoj posao časno i profesionalno ukaže poštovanje i zahvalnost”, kazao je on.

Abazović je kazao da su novinari često bilo na meti mnogih kriminalnih i opskurnih struktura u Crnoj Gori.

On je podsjetio na još uvijek neriješeno ubistvo glavnog i odgovornog urednika lista Dan, Duška Jovanovića, pokušaj ubistva novinarke Vijesti Olivere Lakić, napadi na istraživačkog novinara Tufika Softića, hapšenje istraživačkog novinara Jova Martinovića, kao i učestale napade na novinare i onemogućavanje njihovog rada na terenu.

“Svakodnevni pritisci i zastrašivanja kroz koje prolaze novinari u Crnoj Gori, neadekvatni uslove u kojima rade, a o kojima se ćuti, jer se, nažalost, uglavnom doživljavaju kao normalnost, vode isključivo ka nedemokratskom društvu”, kazao je Abazović.

Prema njegovim riječima, promjena takvog stanja stvari je nešto na čemu država, na svom putu evropskih integracija, mora insistirati.

“Prioritet ove Vlade jeste evropski put, i ja ću se, dok budem njen premijer, zalagati da sloboda medija postane naša stvarnost, a ne ideal o kojem maštamo i za koji se, samo deklarativno, jednom godišnje, zalažemo. Crna Gora će biti u evropskoj zajednici naroda, kao država nezavisnih medija”, zaključio je Abazović.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije

Cijena nafte pale ispod 74 USD

Njujork, London, (MINA-BUSINESS) - Cijene nafte pale su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima ispod...