fbpx
NaslovnicaCrna GoraDruštvoPodrška zapošljavanju OSI jedan od ključnih prioriteta

Podrška zapošljavanju OSI jedan od ključnih prioriteta

Podgorica, (MINA) – Unapređenje zakonodavnog okvira, obezbjeđivanje pristupačnosti u svim sferama života i podrška zapošljavanju osoba sa invaliditetom, ključni su prioriteti na kojima je potrebno raditi, rekao je ministar ljudskih i manjinskih prava, Fatmir Đeka.

On je to kazao na prvom zasijedanju Parlamenta za osobe sa invaliditetom u Skupštini, povodom 3. decembra – Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom i u susret 10. decembru – Međunarodnom danu ljudskih prava.

Zasijedanje je organizovao Odbor za ljudska prava i slobode u saradnji sa Ministarstvom ljudskih i manjinskih prava i Zaštitnikom ljudskih prava i sloboda Crne Gore.

Tema zasijedanja, kako je saopšteno iz Skupštijne, bila je „Prava osoba sa invaliditetom u Crnoj Gori, sa fokusom na ključne aktivnosti preduzete na unapređenju pravnog i institucionalnog okvira i na realizaciji preporuka međunarodnih organizacija u cilju zaštite od diskriminacije i promocije jednakosti osoba sa invaliditetom.

Đeka je naveo da današnje zasijedanje predstavlja priliku da se sagleda gdje se društvo nalazi u ostvarivanju prava lica sa invaliditetom.

“Ali i da se definišu konkretni koraci kako bismo stvorili pravično, inkluzivno i ravnopravno društvo za sve” dodao je Đeka.

On je rekao da Međunarodni dan lica sa invaliditetom dodatno podsjećanje na obavezu i potrebu da se kontinuirano radi na uklanjanju prepreka koje lica sa invaliditetom svakodnevno susrijeću.

“Unapređenje zakonodavnog okvira, obezbjeđivanje pristupačnosti u svim sferama života, podrška zapošljavanju osoba sa invaliditetom, unapređenje sistema socijalne i zdravstvene zaštite – ključni prioriteti na kojima je potrebno raditi”, poručio je Đeka.

Prema njegovim riječima, nijedan od tih ciljeva ne mogu postići sami.

“Zbog toga pozivam sve vas – predstavnike institucija, civilnog društva, privatnog sektora i osobe sa invaliditetom – da zajednički radimo na stvaranju boljih uslova za sve. Dijalog, saradnja i međusobno razumijevanje su ključni”, kazao je Đeka.

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić je istakao da tematska sjednica ima za cilj da u fokus postavi ključna pitanja koja se tiču poboljšanja pravnog i institucionalnog okvira u cilju zaštite od diskriminacije i postizanja jednakosti za osobe sa invaliditetom.

“Kao i da da napredak u ovoj oblasti ne smije biti samo stvar formalnosti već konkretnih promjena koje osjeća svaka osoba sa invaliditetom i njena porodica”, rekao je Mandić.

Prema njegovim riječima, ubrzanje i osnaživanje tog napretka, naročito u oblastima obrazovanja, zapošljavanja, socijalnih i zdravstvenih usluga, ostaje imperativ.

Navodeći da društvo ima moralnu, ali i pravnu obavezu da odgovori na preporuke nadzornih tijela Ujedinjenih nacija (UN) i Savjeta Evrope, Mandić je ocijenio da se samo kroz uključivanje svih aktera u proces donošenja odluka može osigurati da te odluke odražavaju stvarne potrebe i interese osoba sa invaliditetom.

“Posebno je važno naglasiti značaj dijaloga i saradnje. Ovaj dan pruža mogućnost da osobe sa invaliditetom, zajedno sa predstavnicima svih relevantnih političkih i društvenih aktera, iznesu svoje stavove, izazove i predloge”, kazao je Mandić.

On je napomenuo da je današnja sjednica, važan iskorak ka dostizanju međunarodnih standarda i dodatno osnaživanje napora u izgradnji društva u kojem će svi građani imati jednake šanse da ostvare svoj puni potencijal.

Navodeći da se osobe sa invaliditetom i dalje suočavaju sa preprekama u učešću kao ravnopravni članovi društva, zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković je naglasio da upravo te prepreke vode kršenju njihovih ljudskih prava.

Prema riječima Bjekovića, to se najvidljivije može spoznati prateći koncept pristupačnosti u fizičkom okruženju, ali i u društvenim, ekonomskim i kulturnim dešavanjima, uključujući obrazovanje, informisanje i komunikaciju među ljudima.

On je podsjetio na važnost postojanja adekvatnih registara koji bi uključivali visokokvalitetne, pravovremene i pouzdane podataka koji su takođe raščlanjeni po invaliditetu.

“Pokušaji koji treba da doprinesu registraciji i izradi registra osoba sa invaliditetom su na nivou ideje već duži niz godina. Rezultat je zasada ostao na nivou pokušaja”, kazao je Bjeković.

Izvršna direktorica Udruženja mladih sa hendikepom Crne Gore, Marina Vujačić, kazala je da tema današnjeg zasijedanja prepoznaje važnost uloge koju treba da imaju i koju imaju osobe sa invaliditetom u stvaranju inkluzivnijeg i održivijeg društva.

To, kako je dodala, posredno podrazumijeva i učešće osoba sa invaliditetom u procesima donošenja odluka.

Vujačić je ukazala na neophodnost da država reguliše reprezentativnost osoba s invaliditetom, kako bi upravo osobe sa invaliditetom adekvatno učestvovale u procesima donošenja odluka.

“Zato nam treba liderstvo, treba nam „glas” svih osoba s invaliditetom. Zato s ovog mjesta pozivam osobe s invaliditetom na odvažnost i odlučnost, a društvo, posebno one na pozicijama moći odlučivanja i upravljanja na obezbjeđivanje uslova i mogućnosti”, zaključila je Vujačić.

Predsjednik Odbora za ljudska prava i slobode Jovan Vučurović je izrazio očekivanje da će se otvaranjem teme o kojoj je govoreno u okviru zasijedanja stvoriti prilika da se sagledaju dosadašnje aktivnosti preduzete na unapređenju položaja osoba sa invaliditetom.

Prema njegovim riječima zajednička razmjena mišljenja i iskustava doprinijeće utvrđivanju daljih oblika saradnje i pravaca djelovanja.

U okviru zasijedanja zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Nerma Dobardžić predstavila je izvještaj „Položaj osoba sa invaliditetom na osnovu zatečenog stanja sa terenskih posjeta Nezavisnog monitoring mehanizma za promociju, zaštitu i praćenje primjene Konvencije UN o pravima osoba sa invaliditetom u Crnoj Gori”.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije