Podgorica, (MINA) – U Vojsci Crne Gore (VCG) radi više od 20 odsto Srba, saopštio je ministar odbrane Predrag Bošković poručujući da u Vojsci nikada neće biti prebrojavanja po nacionalnosti ili po vjeri, već isključivo u odnosu prema državi čiju uniformu nose.
Bošković je na pitanje poslanika Demokratskog fronta Milana Kneževića da li je istina da je započeo proces “čišćenja” VCG od pripadnika srpske nacionalnosti, kazao da u Vojsci rade pripadnici svih nacija.
“Srba ima više od 20 odsto. Načelnik, glavni koji je odgovoran za kadrovanje je Srbin iz Trebinja, bivši komadant vazduhoplovstva koji ide u misiju u Brisel je Srbin iz Kragujevca. Komandant najvećeg broda je Srbin iz Vojvodine”, naveo je Bošković.
On je rekao da je još važnije što ti ljudi Crnu Goru doživljavaju kao svoju zemlju koju su spremni da brane i da poginu za nju.
Bošković je kazao da nacionalna pripadnost nikad nije bila osnova za prijem u VCG, već prije svega iskren patriotski odgovor prema državi.
“Nikad u VCG neće biti prebrojavanja po nacionalnosti ili po vjeri, već isključivo u odnosu prema državi čiju uniformu nose”, poručio je Bošković u parlamentu.
Komentarišući odgovor ministra, Knežević je upitao Boškovića da kaže jedan primjer Srbina iz Crne Gore koji je na rukovodećem položaju u VCG.
“Nemojte mi nabrajati Srbe iz Srbije iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine koje ste za platu od dvije do tri hiljade EUR doveli u Crnu Goru da vam osvježavaju rukovodeći kadar”, rekao je Knežević.
On je kazao da je načelnik Generalštaba Dragutin Dakić saopštio je da su litije usmjerene protiv nezavisnosti Crne Gore.
“Šta je to nego jasna poruka da ste spremni da sjutra okrenete puške prema srpskom narodu i liderima srpskog naroda u Crnoj Gori”, naveo je Knežević.
Poslanik Demokratske partije socijalista Nikola Rakočević rekao je da je VCG u vremenu pandemije koronavirusa vršila jednu od tri svoje misije, a to je pomoć civilnim institucijama.
On je pitao Boškovića u kojoj mjeri je VCG spremna da u vremenu hibridnih prijetnji, prije svega kampanje dezinformacija i sajber napada, odbrani Crnu Goru od sve većih i učestalijih, ovakvih i sličnih napada na državu.
Bošković je rekao da su se pripadnici VCG, u skladu sa odlukama Savjeta za odbranu i bezbjednost i Nacionalnog koordinacionog tijela, u punom kapacitetu angažovali u borbi protiv kovid virusa, prevashodno danonoćnim obezbjeđivanjem karantina, dekontaminacijom javnih i bolničkih površina i transportom pacijenata vazdušnim putem.
Bošković je kazao da je na tim zadacima dnevno bilo angažovano oko 200 pripadnika Vojske i do sada je dekontaminirano više od 1,1 hiljade različitih vrsta transportnih sredstava i 570 hiljada metara kvadratnih površine.
“Za potrebe trijaže pacijenata, ispred zdravstvenih ustanova na teritoriji Crne Gore postavljeno je 30 šatora, ukupne površine 365 metara kvadratnih”, naveo je Bošković.
On je rekao da su pripadnici Vazduhoplovstva ostvarili 44 časa naleta za potrebe medicinskog transporta lica i sredstava u Crnoj Gori i državama u okruženju.
Bošković je istakao da su u istom peridu pripadnici Vazduhoplovstva ostvarili 27 časova naleta tokom akcije gašenja šumskih požara u rejonu Pljevalja.
On je rekao da je period borbe protiv koronavirusa obilježila i bliska saradnja sa zdravstvenim institucijama i Crvenim krstom, u cilju dopremanja neophodne pomoći ugroženom stanovništvu i do najudaljenijih mjesta u našoj zemlji.
“Činjenica da su pripadnici Vojske bili ,,na prvoj liniji odbrane“ u borbi protiv korona virusa i da tom prilikom nijedan pripadnik u našoj zemlji nije zaražen dokaz je njihovog profesionalizma, odgovornog ponašanja i poštovanja propisanih mjera”, kazao je Bošković.
On je ocijenio da je očigledno da se sa pojedinih adresa svaka prilika, uključujući i pandemiju izazvanu koronavirusom, koristi za razračunavanje sa Crnom Gorom i pri tome se primjenom dinamičkih metoda hibridnog djelovanja želi se uticati na političke, društvene, bezbjedonosne i ekonomske prilike.
“Pojedini centri moći, autonomno ili preko posrednika u Crnoj Gori, sprovode intenzivne informacione operacije koje najčešće uključuju propagandu, dezinformacije i plasiranje “osjetljivih” informacija kojima se primarno želi stvoriti uznemirenost, strah i panika kod građana, uticati na javno mnenje i izbornu volju građana”, rekao je Bošković.
On je kazao da su česta meta aktera hibridnih i sajber napada Ministarstvo odbrane i VCG, kao institucije koja uživaju visoko povjerenje svih građana.
“Ministarstvo odbrane i VCG su godinama unazad radili na razvoju sposobnosti i obuci kadrova i dostigli nivo odbrambenih sposobnosti koji nam omogućava da se uspješno suprotstavimo svim prijetnjama koje imaju za cilj ugrožavanje bezbjednosti Crne Gore i njenih građana, bilo da imaju konvencionalni ili hibridni karakter”, naveo je Bošković.
On je kazao da su Ministarstvo odbrane i VCG opremljeni savremenim tehnologijama za monitoring, prevenciju i odgovore na sajber prijetnje.
Bošković je rekao da se kontinuirano obučavaju sajber eksperti i da se sprovodi redovan program podizanja nivoa svijesti o sajber prijetnjama kod krajnjih korinika, sa ciljem preventivnog djelovanja.
“Kroz saradnju sa Nacionalnim CIRT-om (Tim za odgovore na kopjuterske incidente) i drugim institucijama odgovornim za sajber bezbjednost, kao i kroz intezivnu saradnju u okviru NATO-a, Ministarstvo odbrane i Vojska Crne Gore su sposobni da prepoznaju, pravovremeno reaguju i odbrane nacionalni sajber prostor”, poručio je Bošković.
On je rekao da se od hibridnih napada koji se realizuju u vidu plasiranja dezinformacija i lažnih vijesti, koji imaju za cilj diskreditaciju VCG i narušavanje ugleda njenih pripadnika, Vojska brani na najbolji mogući način – doslednom i kvalitetnom realizacijom svojih namjenskih misija i zadataka u zemlji i inostranstvu.
“Ministarstvo odbrane i VCG su tokom pandemije, još jednom, na najbolji mogući način, dokazali građanima Crne Gore da postoje radi njihove bezbjednosti i da građani mogu da računaju na pripadnike VCG u svakoj situaciji. Siguran sam da smo opravdali njihovo povjerenje”, zaključio je Bošković.
(kraj) kri/žug/isf