Podgorica, (MINA) – Zahtjevi za lična testiranja na novi koronavirus nijesu prioritet, jer ne predstavljaju ni epidemiološku, ni kliničku indikaciju, saopštio je pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje (IJZ) Senad Begić.
On je, na konferenciji za novinare Nacionalnog koordinacionog tijela (NKT) kazao da je IJZ preporučio da se sva putovanja u inostranstvo koja nijesu urgentna odlože do daljnjeg.
“Testiranja na lični zahtjev će biti stavljena po strani, jer ne predstavljaju niti epidemiološku, niti kliničku indikaciju, niti urgentnost na postupanje. To mora biti svima jasno, teške odluke prosto moraju da se donose”, rekao je Begić.
Prema njegovim riječima, svi kapaciteti biće fokusirani na očuvanje zdravlja onih koji su ugroženiji.
“Molim putnike u međunarodnom saobraćaju na razumijevanje. Moramo suzbijati epidemiju, to je naš zadatak”, poručio je Begić.
On je kazao da ne postoji problem sa dostupnim testovima.
„Epidemiološke faze podrazumijevaju oboljevanje populacije, kao i odgovor na situaciju na terenu. Činjenica je da se svi kontakti ne moraju testirati. Prema protokolu, biće testirani u slučaju da razviju simptome“, naveo je Begić.
Prema njegovim riječima, ne znači da osoba koja ima simptome ne treba da bude u samoizolaciji već upravo suprotno, i to je jedini način da se prekine lanac transmisije.
Begić je, upitan da prokomentariše dolazak autobusa sa putnicima iz Srbije, od kojih je jedan dio upućen u karantin, a jedan u samoizolaciju, kazao da IJZ nema nadležnost nad graničnim prelazima.
„Bitno je da su osobe koje dolaze odvojene od ostatka populacije i smještene u karantine“, naveo je Begić.
Na pitanje zbog čega samoizolacija ostaje na snazi nakon negativnog PCR testa, on je rekao da negativan test ne utiče na skraćenje rješenja o samoizolaciji.
Begić je, govoreći o odluci Evropske unije da skine Crnu Goru sa liste zemalja u koje se može doći, kazao da je to pravo svake države Unije.
„Bili smo svjesni da će se to desiti sa povećanjem broja slučajeva“, naveo je Begić.
On je rekao da IJZ nije više slao uzorke na analizu u Njemačku, te da je inoviran protokol koji će omogućiti uzorkovanje vezano za epidemiološke i kliničke indikacije, da bi se mogla kontrolisati količina uzoraka koji dolaze u IJZ.
„Ključno je da budu uzorkovane osobe koje su u najvećoj potrebi. Uspjeli smo da izvučemo maksimum iz opreme i kompletnog kadra, i treba podrediti kapacitete preveniranju daljeg toka epidemije“, kazao je Begić.
Na pitanje da li je tačno da u Dječijem domu Mladost u Bijeloj ima pozitivnih na koronavirus, Begić je odgovorio da se epidemiolog IJZ-a nalazi u Herceg Novom, i ako je registrovano obolijevanje, taj slučaj će biti epidemiološki istražen kao i svaki ostali.
Doktor Interne klinike Kliničkog centra (KCCG) Sreten Kavarić kazao je da je trenutno 121 pacijent hospitalizovan.
“Od toga je u KCCG-u 29 pacijenta, na Internoj klinici 12, a na Intenzivnoj dva pacijenta starije životne dobi koji se nalaze na mehaničkoj ventilaciji“, naveo je Kavarić.
Prema njegovim riječima, u beranskoj bolnici nalaze se 42 pacijenta, od kojih su četiri sa teškom kliničkom slikom, a dva su životno ugrožena.
Kavarić je dodao i da se u bolnici u Beranama nalaze 22 pacijenta na opservaciji, od čega su tri sa teškom kliničkom slikom.
„U barskoj bolnici su 23 pacijenta i 12 pacijenata na opservaciji. U Nikšiću se nalaze 22 pacijenta i četiri pacijenta na opservaciji“, naveo je Kavarić.
On je rekao da se u Brezoviku nalaze tri pacijenta koji su stabilni, dok se u privatno-zdravstvenoj ustanovi Kodra nalaze dva pacijenta, od kojih je jedan na mehaničkoj ventilaciji.
Kavarić je, upitan da prokomentariše prisustvo infekcije u porodilištu KCCG, kazao da je to tačna informacija.
„Ljekari su u izolaciji već nekoliko dana, dobrog su opšteg stanja i niko od njih nije hospitalizovan, nalaze se u kućnim uslovima“, naveo je Kavarić.
Prema njegovim riječima, problem je riješen na adekvatan način, angažovanjem medicinskih sestara koje su došle iz drugih organizacionih jedinica.