NaslovnicaMina SportNorveška i biatlonac Bo najuspješniji u Pekingu

Norveška i biatlonac Bo najuspješniji u Pekingu

Podgorica, (MINA) – Olimpijski tim Norveške sa 37 medalja najuspješniji je učesnik Zimskih olimpijskih igara u Pekingu.

Medalje u Pekingu osvojili su predstavnici 29 država.

Norveška je u Tokiju osvojila rekordnih 16 zlatnih, osam srebrnih i 13 bonzanih odličja.

Kao drugoplasirani završili su Njemci sa 12 zlatnih, deset srebrnih i pet bronzanih odličja.

Na trećem mjestu je Kina sa devet zlatnih, četiri srtebrne i dvije bronzane, a na četvrtom Sjedinjene Američke Države sa osam zlatnih, deset srebrnih i sedam bronzanioh medalja.

Predstavnici Slovenije sedam puta su se našli na pobjedničkom postolju, a dva puta su osvajali zlatne medalje.

Olimpijski šampioni postali su Urša Bogataj u skijaškim skokovima na maloj skakaonici i mješoviti tim u ski skokovima.

Najuspješniji pojedinac bio je norveški bijatlonac Johanes Tingnes Ba sa pet osvojenih medalja, od kojih su četiri zlatne i jedna srebrna.

Po pet medalja imaju i ruski skijaš Aleksandar Boljšunov (3z, 1s,1b), norveška bijatlonka Marte Olsbu Rojseland (3z, 2b) i francuski bijatlonac Kventin Filon Maje (2z,3s).

Sa po tri zlatna odličja Igre su završile Holanđanka Irena Shouten u brzom klizanju i Norvežćanka Terez Johaug.

Status zvijezde tokom Igara imala je i Kineskinja, rođena u San Francisku, Ajlin Gu.

Devojka koja se bavila modelingom, osvojila je dvije zlatne i jednu srebrnu medalju skijanju slobodnim stilom.

Olimpijske igre obilježila je i priča o mladoj ruskoj klizačici Kamili Valijevoj, koja je prva žena koja je izvela četvorostruki skok na Igrama.

Tokom Igara otkriveno je da je u decembru bila pozitivna na antidoping testu.

U njenom uzorku od 8. februara pronađena je supstanca trimetazidin, ali je dobila dozvolu za nastup.

Uslijedile su žalbe Sudu za sportsku arbitražu, koji je poslije procesa odlučio da Ruskinja može da se takmiči u pojedinačnoj konkurenciji.

Igre u Pekingu pamtiće se i po neuspjehu američke alpske skijašice Mikaele Šifrin, koja je ostala bez medalje.

Trke slaloma i veleslaloma završila je bez plasmana, u superveleslalomu bila je deveta, a u spustu je osvojila 18. mjesto.

Kombinaciju je završila bez plasmana zbog pada tokom slaloma, a u takmičenju mješovitih timova sa selekcijom SAD zauzela je četvrto mjesto.

Crnu Goru je u Pekingu predsatavljalo troje sportista – Jelena Vujičić i Eldar Salihović takmičili su se u slalomu i veleslalomu, a Aleksandar Grbović u dvije kros-kantri discipline.

Salihović je kao 42. završio nastup u slalomu, dok je u veleslalomu osvojio 41. mjesto.

Vujičić je u obje discipline ostala bez plasmana.

U nordijskom skijanju, Aleksandar Grbović osvojio je 84. mjesto u kvalifikacijama u kros kanntriju, u disciplini sprint, dok je bio 93. u trci na 15 kilometara klasičnim stilom.