fbpx
NaslovnicaMINA BusinessRaditi na unapređenju uslova za poslovanje

Raditi na unapređenju uslova za poslovanje

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Projekti koji se realizuju u Plavu i Bijelom Polju doprinose razvoju cijele države, pri čemu treba raditi na unapređenju uslova za poslovanje, ocijenjeno je na sastancima predstavnika Privredne komore (PKCG) i rukovodstva tih opština.

Predsjednik PKCG, Vlastimir Golubović, razgovarao je sa predsjednicima opština Mirsadom Barjaktarevićem i Petrom Smolovićem, o mogućnostima jačanja saradnje, u cilju unapređenja uslova za poslovanje.

Golubović je, kako je saopšteno iz PKCG, prezentovao brojne i značajne aktivnosti Komore, asocijacije koja je institucionalni partner donosilaca odluka na državnom i lokalnom nivou, a kojima daje doprinos privrednom razvoju Crne Gore.

Posebno je apostrofirana uloga u donošenju regulative koja se odnosi na poslovni ambijent, te da predstavnici Komore participiraju u radnim grupama za izradu propisa, Vladinim komisijama i drugim tijelima.

“Komora snažno promoviše i doprinosi internacionalizaciji poslovanja crnogorskih kompanija povezujući ih sa stranim partnerima tokom sajmova i poslovnih foruma koje organizuje. Zalaže se za bolju poziciju domaćih proizvoda na tržištu, realizujući projekte Dobro iz Crne Gore, Kupujmo domaće i Domaći ukusi”, rekao je Golubović.

PKCG je, kako se dodaje, partner u reformi sistema obrazovanja po mjeri privrede. Aktivno promoviše i doprinosi realizaciji dualnog obrazovanja kod poslodavaca, stipendira učenike za stručna i deficitarna zanimanja.

Prezentovane su i aktivnosti PKCG za vrijeme epidemije bolesti Covid-19. Komora je, u saradnji sa nadležnima, doprinijela da se otklone brojni izazovi sa kojima su se suočila preduzeća.

PKCG je kreirala online upitnik, otvorila call centar, putem kojih je dobijala zahtjeve kompanija i adresirala ih prema državi, doprinosila stabilnosti tržišta, dala značajan doprinos kreiranju mjera podrške ekonomiji. Poseban akcenat stavljen je na predstojeći treći paket mjera podrške ekonomiji, u čijoj izradi je ta asocijacija aktivno učestvovala. Mjere će imati sanaciono-razvojni karakter, a u njihovoj realizaciji istaknutu ulogu imaće Investiciono razvojni fond i poslovne banke.

Predsjednik Opštine Plav, Mirsad Bajraktarević i prvi čovjek lokalnog parlamenta, Šefket Jevrić dijele ocjenu da je Plav na putu razvoja.

Jevrić je kazao da je u odnosu na prethodni period, ovo “Periklovo zlatno doba” Plava.

“Mnogo je urađeno na ovom prostoru i zahvalnost dugujemo nosiocima najviše državne vlasti koji podržavaju razvoj naše opštine”, rekao je Jevrić.

Za dalji razvoj Plava ključna je realizacija dva projekta, navode predstavnici Opštine.

Bajraktarević je kazao da je riječ o izgradnji magistralnog puta Plav-Dečani i revitalizaciji Plavskog jezera koje je simbol opštine. Magistralni put vrijedan 20 miliona EUR sa tunelom značiće otvaranje te opštine prema Kosovu, doprinijeće proizvodnim i trgovinskim relacijama te valorizaciji turističkih potencijala planine Bogećivica koja je osam mjeseci pod snijegom.

“Kosovo će do kraja godine asfaltirati dio puta sa njihove strane, a mi ćemo do tada, nadamo se, završiti projekat. Mi izgradnju puta zovemo projektom vijeka, a kosovska strana putem života”, rekao je Barjaktarević.

Golubović je ocijenio da navedeni projekti imaju i širi značaj.

“Vaši projekti doprinose razvoju cijele naše zemlje i siguran sam da ćete dobiti podršku države za njihovu realizaciju”, rekao je Golubović.

Drvoprerađivači su potencirali nedostatak drvne sirovine zbog nemogućnosti dobijanja koncesija u konkurenciji sa velikim firmama.

Veliki dio šume na ovom području potpada pod nacionalni park, a ostatak najčešće dobijaju veći drvoprerađivači iz drugih opština. Zbog izostanka sirovine nijesu im primamljivi krediti koji se nude kroz mjere podrške ekonomiji.

Drvoprerađivači traže, između ostalog, da im se drveće izvaljeno usljed prirodnih uticaja dodijeli kao sirovina za njihovu djelatnost.

Predstavnici poslovne zajednice smatraju da je u Crnoj Gori potrebno subvencioniranje nerazvijenih opština, po uzoru na Njemačku ili Austriju. Razvoj start up-ova mogao bi da se pomogne njihovim oslobađanjem od poreza u prvim godinama poslovanja.

Golubović smatra da bi privrednici lakše mogli do koncesija ukoliko se udruže u klaster. Drvoprerađivače Plava je pozvao da se aktivno uključe u rad Odbora udruženja šumarstva, drvoprerađivačke i grafičke industrije Privredne komore.

U Analizi poslovanja za Plav navodi se da je završne račune za prošlu godinu predalo 80 preduzeća, što je 18,4 odsto više u odnosu na 2018. godinu. Najviše ih je u trgovini, uslugama smještaja i ishrane, saobraćaja i skladištenja, te prerađivačkoj industriji.

Preduzeća sa teritorije Opštine Plav u prošloj godini iskazali su ukupan prihod od 6,6 miliona EUR, a dobit od 500 hiljada EUR. Neto rezultat privrede Plava u prošloj godini iznosio je 300 hiljada EUR.

Iz PKCG je saopšteno da je Bijelo Polje opština sa povoljnim poslovnim ambijentom što dokazuje i BFC sertifikat koji su dobili prvi u Crnoj Gori.

Predsjednik Oštine, Petar Smolović, kazao je da u toj lokalnoj samoupravi realizuju 136 projekata, kao i da intenzivno unapređuju poslovni ambijent.

“U prilog tome govori što smo opštinske takse sveli sa 64 na svega 14”, dodao je Smolović.

On je rekao da je kriza uzdrmala Opštinu, ali je ona i dalje finansijski stabilna. Da bi umanjila posljedice korona krize na lokalne privrednike, Opština je donijela 11 mjera podrške. Među njima je i oslobađanje ugostiteljskih objekata od taksi na terase do kraja godine.

Drvoprerađivači su tokom sastanka istakli da su zbog koronavirusa i poremećaja na tržištu u nezavidnoj situaciji.

Predstavnik kompanije Pelengić, Goran Radović, kazao je da je za pokretanje proizvodnje peleta sa novom drobiličnom mehanizacijom, neophodna trafostanica koja prostornim planom nije predviđena u njihovoj poslovnoj zoni.

Hasan Ramović iz preduzeća Put Gross smatra da poljoprivreda na području Bijelog Polja ima snažan razvojni potencijal, ali je neophodno da postoji otkupni centar koji bi voće i povrće sa tog područja plasirao ka drugim regijama i inostranstvu.

Hilmija Franca iz Mesoprometa, kazao je da je zahvalan za mjere podrške ekonomiji tokom korona krize, te ocijenio da će treći paket biti kvalitetan podsticaj razvoja proizvodnje i privrede u cjelini.

Neđeljko Jeremić iz Lu Monte-a smatra je potrebno smanjenje poreza na turističke usluge sa 21 na sedam odsto, za hotele svih kategorija.

Privrednici su naveli da Bijelom Polju nedostaju tapetari, grafičari, stolari, vodoinstalateri i brojne druge zanatlije, a rješenje vide u podsticajima koje nudi dualni sistem obrazovanja.

Siva ekonomija je i na ovom sastanku ocijenjena kao jedan od glavnih izazova za privrednike.

Golubović je pozvao poljoprivredne proizvođače ovog kraja da se registruju, te najavio da će uskoro moći da plasiraju proizvode preko komorskog projekta Agroberza.

U Bijelom Polju, prema podacima PU, završne račune podnijelo je 885 preduzeća, što je 21,2 odsto više nego 2018. godine. Najviše ih je u trgovini, stručnim, naučnim i tehničkim djelatnostima, prerađivačkoj industriji, građevinarstvu i uslugama smještaja i ishrane.

Preduzeća sa teritorije Opštine Bijelo Polje u prošloj godini iskazali su ukupan prihod od 296 miliona EUR, što je 12,4 odsto više nego 2018.

Najčitanije