Podgorica, (MINA-BUSINESS) – U Crnoj Gori je, prema nezvaničnim podacima koje Nacionalna turistička organizacija (NTO) dobija od lokalnih, krajem prošle sedmice boravilo 40,2 hiljade turista, što je oko tri odsto više nego u istom prošlogodišnjem periodu.
Predstavnica NTO, Milena Vujović, kazala je agenciji Mina-business da je u Crnoj Gori 15. maja boravilo 40,2 hiljade turista, što je rast od 42 odsto u poređenju sa 2019. godinom.
Na pitanje kakvi su trendovi i jesu li zadovoljni tempom pripreme turističke sezone, Vujović je odgovorila da se situacija realizuje u skladu sa njihovim očekivanjima.
“Od samog početka, negdje očekujemo sezonu na nivou prošlogodišnje i to pokazuju i podaci koje dobijamo na sedmičnom nivou. U pitanju su nezvanični podaci o turističkom prometu od lokalnih turističkih organizacija i oni uglavnom pokazuju da smo na nivou prethodne godine”, rekla je Vujović.
Ona je navela da smo u nekim periodima u rastu u odnosu na prethodnu godinu i u određenom rastu u odnosu na 2019.
“Početkom aprila smo odradili anketu turističke privrede kako bi vidjeli koliko je turistička privreda zadovoljna najavama i kakvo je stanje. Rezultati te ankete su nam pokazali da je turistička privreda izuzetno optimistična kada je u pitanju ova ljetnja turistička sezona”, kazala je Vujović.
Prema njenim riječima, čak 92,8 odsto njih je reklo da su izuzetno zadovoljni najavama za naredni period i za ljetnje mjesece, dok 7,2 odsto njih u tom trenutku nije bilo zadovoljno najavama.
“Upoređujući ovogodišnje najave sa prethodnim godinama, oko 50 odsto njih je kazalo da su najave na nivou prošlogodišnjih, dok je 17 odsto njih reklo da su najave bolje u odnosu na prethodnu i u odnosu na 2019. godinu, a ostali u tom trenutku još nijesu mogli da procijene”, navela je Vujović.
Na pitanje jesmo li uspjeli da osvojimo nova tržišta ili se i dalje oslanjamo na ona tradicionalna, Vujović je odgovorila da, prema rezultatima ankete koju su sproveli, najbolje najave imaju sa tržišta regiona i ovog puta, zatim sa tržišta Velike Britanije, Francuske i Njemačke.
“Dobre najave bilježimo i sa tržišta Poljske, baltičkih zemalja, Turske i Izraela”, dodala je Vujović.
Ona je navela da nije riječ o oslanjanju na tradicionalna tržišta, više je riječ o fokusu na neka tržišta koja imaju zaista strateški značaj za Crnu Goru i kod kojih je vrlo važan kontinuirani rad, odnosno promocija.
“U prvom redu to su Francuska, Velika Britanija i Njemačka. Zaista nam je fokus bio na tim tržištima u prethodnom periodu i u duhu kampanje Uncover your wild side koja je upravno namijenjena tim tržištima”, rekla je Vujović.
Ona je navela da, pored tih tržišta, zaista vide veliki značaj tržišta baltičkih zemalja, Poljske i nekih udaljenih, kao što su Kina i Sjedinjene Američke Države (SAD).
“Uskoro nas očekuje i nastavak kampanje Uncover your wild side, odnosno prilagođavanje za region i neka druga tržišta, tako da će i ove godine najveći dio budžetskih sredstava biti upravo opredijeljen za digitalne kanale promocije”, najavila je Vujović.
Ona je, govoreći o podsticajnim mjerama u oblasti turizma, kazala da su Ministarstvo turizma i NTO raspisali javni poziv 12. maja za program podsticajnih mjera iz oblasti turizma za ovu godinu.
“Pozivom će se ciljano sprovesti sedam mjera podrške, a sve u cilju unapređenja konkurentnosti destinacije, proširenja ponude i produženja turističke sezone”, precizirala je Vujović.
Ministarstvo turizma, kako je objasnila, implementira tri mjere podrške.
“Prva se odnosi na manifestacije i organizaciju događaja, druga na unapređenje kvaliteta ruralnog turizma, a treća na unapređenje drugih segmenata turizma i digitalizaciju”, navela je Vujović.
NTO će, kako je podsjetila, implementirati četiri podsticajne mjere.
“Prva se tiče unapređenja MICE turizma u Crnoj Gori, druga organizacije studijskih posjeta turoperatora i turističkih agenata sa emitivnih tržišta, isključujući tržište regiona. Treća mjera se odnosi na partnerstvo sa turoperatorima i agentima, takođe isključujući tržište regiona, gdje je fokus na tržišta Velike Britanije, Francuske, Njemačke i na ostala emitivna tržišta”, rekla je Vujović.
Četvrta mjera se, kako je dodala, odnosi na unapređenje organizovanih avio dolazaka putem zajedničke marketing kampanje sa turoperatorima.
“Ukupan iznos zajedno sa Ministarstvom turizma je 1,4 miliona EUR, dok mjere koje implemetira NTO imaju budžet od oko milion EUR”, zaključila je Vujović.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS