Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crna Gora bi trebalo da ima proizvodnju nafte i gasa, saopštio je direktor Uprave za ugljovodonike, Vladan Dubljević i dodao da bi u februaru naredne godine trebalo da počne bušenje na dvije lokacije.
On je kazao da ugljovodonike u crnogorskom podmorju istražuju kompanije Eni i Novatek i Energan.
“Planirano je da početkom februara naredne godine započne bušenje na dvije lokacije. Jedna bušotina će tražiti naftu na dubini od 6,5 kilometara, a druga gas na 1,5 kilometara. Da li ćemo imati naftu i gas znaćemo sredinom naredne godine”, rekao je Dubljević,
On je na stručnom skupu, koji su u četvrtak organizovala Privredna komora (PKCG) i Inženjerska komora – Strukovna komora mašinskih inženjera, saopštio da Uprava iščekuje rezultate snimanja koji će utvrditi mjesto bušenja, a da će naredne sedmice doći brod koji će raditi sofisticirana geofizička istraživanja.
Dubljević je, kako je saopšteno iz PKCG, podsjetio da je relevantna svjetska agencija Mackenzie Boothe, Crnu Goru svrstala među 20 najperspektivnijih prospekata – vjerovatnih novih nalazišta ugljovodonika.
“Južni dio Jadrana je najmanje istražen. Naftne kompanije očekuju da će pronaći nalazišta ugljovodonika, jer ona već postoje u drugim djelovima podmorja”, rekao je Dubljević.
Dubljević je na skupu pod nazivom Složeni inženjerski objekti, postrojenja i instalacije tečnog naftnog gasa od 1971. do ove godine, objasnio da nije jednostavno naći naftu i gas i da taj proces uključuje primjenu najsavremenijih skupih tehnologija koje treba da umanje mogućnost izostanka rezultata.
“Naftne kompanije koje se bave istraživanjem mnogo rizikuju, ali zato ostvaruju i veće rezultate nego one koje bave trgovinom ugljovodonicima. Eni i Novatek su, za potrebe seizmičkih istraživanja crnogorskog podmorja, tokom novembra i decembra prošle izdvojili 2,1 milion EUR samo za gorivo”, rekao je Dubljević.
Dubljević je kazao da je kreirana zakonska regulativa koja propisuje pravila ponašanja nafnih kompanija i valorizacije ovih resursa.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS