Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Vlada će preispitati politiku subvencija za električnu energiju proizvedenu iz obnovljivih izvora – solarnih i vjetroelektrana i malih hidroelektrana, saopšteno je iz Ministarstva kapitalnih investicija.
Iz tog Vladinog resora su Pobjedi kazali da će, ukoliko dođe do preispitivanja politike subvencija, doći i do promjene regulative.
Iz Ministarstva su naveli da se Zakonom o energetici uređuje i oblast podsticanja proizvodnje iz obnovljivih izvora. Plaćanje naknade definisano je članom 24.
“Na osnovu člana 24 zakona donijeta je Uredba o naknadi za podsticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i visokoefikasne kogeneracije. Ukoliko dođe do preispitivanja politike subvencija, doći će i do promjene zakonske regulative”, poručili su iz Ministarstva.
U Crnoj Gori trenutno povlašćeni status ima 28 malih hidroelektrana, dvije vjetroelektrane i pet solarnih elektrana snage do jednog megavata (MW).
Povlašćenim proizvođačima je na ime podsticaja u prošloj godini isplaćeno 19,42 miliona EUR, pokazuju podaci Crnogorskog operatera tržišta električne energije (COTEE), koji su ranije dostavljeni podgoričkom listu.
Od maja 2014. godine do kraja prošle godine ukupno im je isplaćeno 52,25 miliona EUR.
Iz Ministarstva su podsjetili da su donošenjem te uredbe stvoreni uslovi za prikupljanje sredstava za podsticanje proizvodnje iz obnovljivih izvora energije i visokoefikasne kogeneracije.
“Uredbom je predviđeno da se krajnji kupci električne energije iz kategorije domaćinstava oslobađaju plaćanja naknade za podsticanje proizvodnje iz obnovljivih izvora energije za prvih 300 kilovat sati (kWh) utrošene električne energije na mjesečnom nivou. Rješavanje opterećenja krajnjih kupaca električne energije za podsticanje proizvodnje iz obnovljivih izvora i visokoefikasne kogeneracije se obezbjeđuje iz budžeta kroz prikupljanje sredstava iz drugih izvora”, kazali su iz Ministarstva.
Oni su dodali da pravo na podsticajne mjere proizvođač ostvaruje na osnovu rješenja Regulatorne agencije za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti.
Na osnovu tog rješenja zaključuje se ugovor o otkupu sa COTEE na osnovu kojeg se i vrši isplata.
“Ugovorom o koncesiji, kojim je omogućena izgradnja malih hidroelektrana, nije definisana ni podsticajna cijena ni obavezan otkup, pa pregovori Ministarstva sa investitorom ne bi mogli dovesti do ukidanja podsticanja, budući da kroz ugovor nijesu ni prepoznati. Pravo na podsticajne mjere je zakonska kategorija”, objasnili su iz Ministarstva.
Na pitanje da li bi u slučaju ukidanja subvencija država morala da plaća odštetu investitorima, iz Ministarstva su odgovorili da to zavisi od zakona, odnosno od odluke suda, ukoliko dođe do spora između koncesionara i države.
Predsjednik Borda Elektroprivrede (EPCG), Milutin Đukanović, nedavno je saopštio da će predložiti da se preispita politika subvencija i zahtijevati da se u rješavanje tog problema uključe i Vlada i Skupština. I pojedine nevladine organizacije traže preispitivanje politike subvencija za električnu energiju.
Iz Ministarstva su kazali da će dosljedno sprovoditi politiku Vlade, što podrazumijeva da novih koncesija za male hidroelektrane neće biti, a da će raskinuti sve ugovore za koje se steknu uslovi.