Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Elektroprivreda i Fond za zaštitu životne sredine (Eko fond), objavili su danas javni poziv za učešće u projektu Solari 3000+ i Solari 500+.
Iz EPCG je saopšteno da je predmet javnog poziva izgradnja integrisanih solarnih elektrana, kroz finansiranje i subvencioniranje korisnika za kupovinu i ugradnju fotonaponskih sistema snage do deset kilovati (kW) za individualne stambene objekte, odnosno fonaponskih sistema snage do 30 kW za preduzeća i građane, vlasnike poslovnih objekata.
„Nosilac finansiranja projekta je EPCG, a iz sredstava Eko fonda obezbijediće se petina sredstava za realizaciju projekta, kroz dodjelu subvencije od 20 odsto za ugradnju fotonaponskih panela za domaćinstva, preduzeća i građane“, navodi se u saopštenju.
Projekat Solari 3000+ i Solari 500+, vrijedan 30 miliona EUR, predstavlja početak energetske tranzicije u Crnoj Gori i jednu od najznačajnijih investicija u energetskom sektoru u posljednjih 40 godina.
„Cilj projekta je da se, kroz energetsku tranziciju i ugradnju fotonaponskih sistema kod domaćinstаva i privrednih subjekata prije svega smanje mjesečni izdaci za električnu energiju, omogući energetska nezavisnost istih, emisija ugljen dioksida svede na najmanju moguću mjeru i očuva životna sredina“, rekli su iz EPCG.
Korisniku projekta se, kako se dodaje, pruža mogućnost da instalira odgovarajući fotonaponski sistem, otplaćujući ga u jednakim mjesečnim iznosima u visini svog prosječnog mjesečnog računa za utrošenu električnu energiju. Pri tome, period otplate investicije za korisnika je do deset godina, u zavisnosti od iznosa rate i snage pripadajućeg ugrađenog sistema.
„Instaliranjem fotonaponskog sistema korisnik u projektu postaje takozvani kupac – proizvođač, koji svoje potrebe za energijom podmiruje iz sopstvenog izvora, a eventualni višak/manjak električne energije u određenom momentu, predaje/preuzima kroz distributivnu mrežu, što se finansijski saldira na nivou godine. Korisnici otplaćuju sistem u jednakim mjesečnim ratama kroz kreditni aranžman koji obezbjeđuje EPCG, uz subvenciju od 20 odsto koju dodjeljuje Eko fond“, navodi se u saopštenju.
Na taj način, kako se dodaje, korisnik u projektu postaje vlasnik male solarne elektrane, koja je kapacitetom predviđena da približno zadovoljava njegove potrebe za električnom energijom. Takođe, korisniku projekta se obezbjeđuje tehnička i logistička podrška zaposlenih u EPCG, kako u izgradnji tako i u prikupljanju neophodne dokumentacije i saglasnosti.
U javnom pozivu detaljno su navedeni opšti i dodatni uslovi za učešće u projektu, opšti uslovi koje korisnik subvencije Eko fonda mora ispuniti, način prijave, kriterijumi pri rangiranju korisnika i bodovanje, dokumentacija koju je potrebno obezbijediti.
„Zainteresovani kupac prijavu za fotonaponske sisteme popunjava na sajtu EPCG, i to na adresi www.epcg.com ili ispunjavanjem formulara koji može da preuzme na šalterima lokalne jedinice FC Snabdijevanje. Dostavljanje prijava počinje danas, a rok za podnošenje prijava je 60 kalendarskih dana od objavljivanja javnog poziva“, precizira se u saopštenju.
Sve informacije o projektu potrošači mogu pogledati na www.epcg.com, gdje je urađen posebni podsajt na kojem se nalaze sve potrebne informacije. Na raspolaganju za dodatna pitanja su svi kanali komunikacije: besplatni poziv ka call centru 19100, [email protected]; profili na društvenim medijima, Facebooku i Instagramu.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS