Podgorica, (MINA-BUSINESS) – U Crnoj Gori su u prošloj godini otkrivene 263 falsifikovane novčanice eura, ukupne vrijednosti 16,37 hiljada EUR, pokazuju podaci Centralne banke.
Iz CBCG je saopšteno Pobjedi da su najčešći falsifikati bili u apoenu od 50 EUR, dok je zabilježen i porast falsifikovanja kovanog novca.
U Nacionalnom centru za analizu novčanica CBCG tokom prošle godine obrađena je i jedna falsifikovana novčanica njemačke marke (500 DEM), te dvije novčanice američkog dolara (200 USD).
Kada je riječ o falsifikatima eura, zastupljeni su bili apoeni od 500, 200, 100, 50, 20, deset i pet EUR.
“Najčešće su falsifikovane novčanice od 50, 100 i 20 EUR, a prednjači falsifikat u apoenu od 50 EUR. Procentualno izraženo, ova tri apoena čine 86 odsto ukupnog broja obrađenih falsifikovanih novčanica eura”, kazali su u CBCG.
Kod kovanog novca najviše je falsifikovan apoen od dva EUR, čiji je udio u lažnim kovanicama eura bio 93 odsto.
“U prethodnom periodu primjetan je porast falsifikata kovanica eura, kao i ubacivanja apoena kovanog novca drugih valuta u kanale platnog prometa. Iz tog razloga, skrećemo pažnju građanima da obrate pažnju i na kovani novac, posebno na apoene od dva, jedan EUR i 50 centi”, rekli su u CBCG.
Falsifikati kovanog novca eura prepoznaju se po vidljivim znacima, kao što su nepreciznosti u izradi reljefa i boje, odstupanje u dimenzijama, drugačijem sastavu legure, odnosno zvuku kada se kovanica izloži padu na čvrstu podlogu.
U CBCG ukazuju da je u prošloj godini povećan broj otkrivenih falsifikata eura u odnosu na 2020. i to za 112 novčanica i 1,38 hiljada kovanica. Oni naglašavaju da su, primjenom harmonizovane regulative i standarda u radu sa gotovim novcem, dali izuzetan doprinos u otkrivanju i prepoznavanju novih tipova falsifikata kovanica eura, što je konstatovano i u izvještajima Evropske komisije.
“CBCG je jedan od lidera na polju otkrivanja i zaštite od falsifikata kovanica eura na evropskom nivou”, tvrde u instituciji na čijem je čelu Radoje Žugić.
Na pitanje kolika je vjerovatnoća da građani u platnom prometu dobiju falsifikovani novac, iz CBCG su odgovorili da je ona izuzetno mala, ali da ipak postoji.
“Zbog toga pozivamo građane da prilikom prijema, novac uvijek pažljivo pogledaju i ne primaju u slučaju sumnje u njegovu ispravnost, već da obavijeste Upravu policije”, naveli su u CBCG, dodajući da je prijava lažnog novca obaveza svih fizičkih i pravnih lica, shodno Krivičnom zakonu.
Oni su ukazali na to da građani, kada primaju novac, treba da obrate pažnju na novčanice eura jer falsifikati odstupaju u odnosu na original po kvalitetu papira, štampe, vodenog žiga, zaštitne niti.
“Odstupanja su primjetna i kod presijavajućih karakteristika kao što su presijavajuća traka, hologram, hologramska traka, OVI (mastilo mijenjajuće boje, kod prve serije), smaragdni broj na novijim novčanicama druge Evropa serije, providnom prozoru koji se nalazi kod novih apoena druge Evropa serije”, naveli su iz CBCG.
Osim što provjerava vjerodostojnost novca, CBCG obavlja i zamjenu oštećenih euro novčanica.
“U prošloj godini zamijenjeno je 5,66 hiljada novčanica, ukupne vrijednosti 372,68 hiljada EDUR”, precizirali su u vrhovnoj monetarnoj instituciji.
Zamjena oštećenog novca obavlja se u skladu sa odlukom o provjeri podobnosti i autentičnosti i vraćanju u opticaj euro novčanica i kovanog novca. Njom je predviđeno da se novčanica može zamijeniti ako se prezentuje više od 50 odsto nje ili manje pod uslovom da podnosilac zahtjeva dokaže da je dio koji nedostaje uništen. Troškove zamjene snosi CBCG.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS