Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Privredna komora može doprinijeti jačanju poslovne saradnje sa OSCE državama, pogotovo iz Grupe Puta svile, kako bi kreirali nove mogućnosti za trgovinsku razmjenu, investicije i inovacije, uz poseban osvrt na korišćenje vještačke inteligencije, smatra potpredsjednik te asocijacije, Pavle D. Radovanović.
“Uvođenje vještačke inteligencije u poslovanje omogućava kompanijama da automatizuju procese, smanje troškove i unaprijede korisničko iskustvo”, kazao je Radovanović na panelu poslovnog i AI foruma organizovanog u okviru Međunarodne parlamentarne konferencije Grupe Puta svile u okviru OSCE.
On je kazao da su vještine i infrastrukturni preduslovi potrebni da bi se uspješno integrisala vještačka inteligencija u tradicionalne industrije, te kako je Crna Gora može iskoristiti da ojača biznis ambijent i ubrza svoj put u EU.
Prema riječima Radovanovića, PKCG aktivno prati trendove u oblasti savremenih tehnologija, sprovodi analize tržišta rada i inicira kreiranje obrazovnih programa usklađenih sa zahtjevima digitalne ekonomije.
„U cilju jačanja kapaciteta domaćih kompanija, Komora organizuje seminare i stručne obuke, sa posebnim fokusom na primjenu vještačke inteligencije u poslovanju, kroz koje privrednici stiču znanja o savremenim tehnologijama i njihovoj praktičnoj upotrebi“, navodi se u saopštenju.
Takođe, kroz partnerstva u brojnim nacionalnim i međunarodnim projektima, Komora pruža podršku preduzećima u testiranju naprednih digitalnih rješenja, razvoju vještina zaposlenih i prilagođavanju poslovanja aktuelnim tehnološkim trendovima, uključujući i primjenu AI u različitim sektorima privrede.
Sa ostalim učesnicima u raspravi – moderatorom Jevtom Erakovićem, koji je potpredsjednik OSCE PA Grupe Puta svile, direktoricom Naučno-tehnološkog parka Valentinom Radulović, izvršnom direktoricom Fonda za inovacije Bojanom Femić Radosavović, predsjednikom Evropske asocijacije bivših parlamentaraca FP-AP Filipom Lombardijem, razmatrani su najbolji načini da se osnaži saradnja među OSCE, odnosno zemljama Grupe Puta svile, i to u oblastima inovacija, razvoja biznisa i razmjene tehnologija.
„Takođe, bilo je riječi o pravilima i podršci potrebnoj da se pomogne odgovorno razvijanje AI bez usporavanja inovacija, te o tome kako obezbijediti benefite za mala i srednja preduzeća od AI revolucije“, navodi se u saopštenju.
Učesnici u debati su razmotrili i to na koji način prekogranična saradnja može pomoći ekonomskom rastu i poboljšanju društva.
Nakon panel diskusije organizovane su prezentacije inovatora iz Crne Gore, tokom kojih su govorili Đuro Stojanović iz Uhure, Milutin Pavićević iz MAIA-e, Savo Vukčević iz THERAPi, Veljko Ivanović iz WoW Montenegro i generalni sekretar Skupštine, Boban Stanišić.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS