fbpx
NaslovnicaMINA BusinessHarmonizovanjem propisa do većeg obima trgovine 

Harmonizovanjem propisa do većeg obima trgovine 

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – CEFTA sporazum, koji od 2007. godine primijenjuju države Zapadnog Balkana, pruža dobar okvir za saradnju, ocijenio je predsjednik Privredne komore (PKCG), Vlastimir Golubović i dodao da bi se harmonizovanjem propisa mogao uvećati obim trgovine u regionu.

On je na Kopaonik biznis forumu, koji traje do sjutra, kazao da su Crna Gora i Kosovo regionalno najintegrisaniji, jer je učešće CEFTA regiona u njihovoj ukupnoj robnoj razmjeni iznad 30 odsto.

“U svim ostalim potpisnicama sporazuma učešće se kreće do 15 odsto. Usporen rast uslovljen je netarifnim barijerama koje zemlje CEFTE nameću u međusobnoj trgovini”, rekao je Golubović na panelu Zapadni Balkan – regionalni ekonomski prostor sa predsjednicima komora zemalja Zapadnog Balkana.

Prema njegovim riječima, procjena je da bi harmonizovanjem propisa, uzajamnim priznavanjem sertifikata, usklađivanjem rada inspekcijskih organa, odnosno punom implementacijom Dodatnog protokola 5 mogli za trećinu uvećati obim trgovine u regionu.

“Logistički troškovi u regionu iznose 16 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), što je dvostruko više u odnosu na evropski prosjek. Samo jedan dan zastoja robe na granici smanjuje njenu vrijednost za jedan odsto, a kada je riječ o poljoprivrednim proizvodima, čak i do sedam odsto”, objasnio je Golubović.

Forum u organizaciji Saveza ekonomista Srbije imao je glavnu temu Srbija deset godina poslije velike recesije: snažan rast kao imperativ.

Golubović je, kako je saopšteno iz PKCG, naveo da u Crnoj Gori, članici Svjetske trgovinske organizacije (STO) koja je duboko u postupku pristupanja EU, privrednicima, čije interese Komora objedinjuje, predstoji jačanje konkurentske snage da bi iskoristili benefite jedinstvenog evropskog tržišta.

“Privatni i javni sektor treba da rade zajedno kako bi promovisali i jačali regionalne trgovinske integracije i identifikovali najbolje načine za uklanjanje izazova koji poskupljuju prekogranični promet robe i ukupno poslovanje”, rekao je Golubović.

Uzimajući u obzir realne mogućnosti i resurse koji su na raspolaganju, potrebno je uložiti dodatne napore na unapređenju kapaciteta na graničnim prelazima, kako infrastruturnih, tako i administrativnih.

Golubović je na panelu ukazao i na značaj obrazovanja za region Zapadnog Balkana. Naglasio je da će Njemačka razvojna banka, preko Regionalnog fonda za izazove, putem grantova plasirati 50 miliona EUR na ovo područje.

Projekat će se realizovati preko Komorskog investicionog foruma, a grantovi će biti dodjeljivani najboljim inovativnim projektima srednjih stručnih škola ili drugih obrazovnih institucija koje izdaju sertifikate priznate na tržištu rada, privatnih preduzeća i ostalih zainteresovanih subjekata za ostvarenje cilja ove podrške.

Golubović je govorio i o napretku Crne Gore u implementaciji trgovinskih olakšica, pojednostavljenju, harmonizaciji i standardizaciji procedura na granici, što će, uz pristupanje evropskim konvencijama koje uređuju ovu oblast, doprinijeti atraktivnosti Crne Gore kao tranzitne destinacije.

Skup je otvorio predsjednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović, a uvodno obraćanje su imali i, predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić i ministar finansija Siniša Mali.
Skup je okupio oko 1,3 hiljade učesnika, državne zvaničnike, predstavnike poslovne i akademske zajednice, te članove diplomatskog kora.

Najčitanije

Radović i Mrvaljević na EP u Poljskoj

Podgorica, (MINA) - Petar Radović i Jovana Mrvaljević predstavljaće crnogorski džudo na Evropskom prvenstvu...