fbpx
NaslovnicaMINA BusinessCijene sirovina i manjak radne snage najveći izazovi

Cijene sirovina i manjak radne snage najveći izazovi

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Nestabilnost cijena sirovina i manjak kvalifikovane radne snage najveći su izazovi sektora prerade mesa, ocijenila je direktorica kompanije MiAnja, Ivana Vujović.

„Nestabilnost cijena sirovina značajno utiče na troškove proizvodnje, pa samim tim i na cijenu finalnog proizvoda, dok manjak radne snage značajno uslovljava obim proizvodnih kapaciteta i mogućnost opskrbljivanja tržišta proizvodima u onoj mjeri u kojoj je to potrebno“, rekla je Vujović za Glasnik Privredne komore (PKCG).

On je dodala da MiAnja, između ostalog, obavlja plasman proizvoda i kroz sedam sopstvenih maloprodajnih objekata.

„Na taj način smo upotpunili sadržaj turističke ponude na nacionalnom nivou, a ujedno učinili naše proizvode dostupnim što većem broju konzumenata, kako iz zemlje tako i iz inostranstva“, navela je Vujović.

Ona je kazala da su u kompaniji ponosni na činjenicu da su njihove maloprodaje velikom broju turista nezaobilazna destinacija tokom boravka u Crnoj Gori.

„U ovom poslu, kao i svakom drugom, nije dozvoljena stagnacija tako da uvijek postoje planovi za nove pravce djelovanja i razvoja kompanije, proširenje kapaciteta i proboje na nova tržišta“, saopštila je Vujović.

Fleksibilnost i prilagodljivost promjeni su, prema njenim riječima, dva najveća saveznika uspješnih kompanija i garant vrhunskih rezultata.

„Kao jedna od šest firmi osnivača Klastera Crnogorski pršut, sa velikim zadovoljstvom i ponosom želim da istaknem da je naš najpoznatiji proizvod – a to je Crnogorski pršut, u aprilu ove godine postao prvi sertifikovani proizvod u oblasti zaštićenih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u Crnoj Gori. Zaista smo ponosni na taj uspjeh i nadamo se da ćemo biti uzor i drugim proizvođačima da krenu našim stopama“, rekla je Vujović.

Ona je dodala da kompanija planira da ubrzo pokrene i postupak sertifikacije kod ovlašćenih institucija EU i da Crnogorski pršut postane prvi crnogorski proizvod koji će ispuniti uslove za dobijanje zaštićene evropske oznake.

Vujović je saopštila da je razvojni put kompanije počeo 2002. godine, a da je ideja vodilja od samog starta bila postizanje i održavanje kvaliteta svih proizvoda, odnosno da se predanim i odgovornim odnosom jača i u konačnom trasira put ka ostvarenju misije kompanije koja glasi – što više kvalitetnih proizvoda, to više zadovoljnih potrošača.

„Danas sa ponosom možemo reći da stvari zaista tako i stoje. Proizvodni kapaciteti su znatno uvećani u odnosu na startne, a tehnološki procesi se odvijaju u skladu sa najzahtjevnijim propisima iz oblasti bezbjednosti hrane“, navela je Vujović.

Ona je dodala da četvrt vijeka dug put u stvaranju porodičnog biznisa, znanje i veliko iskustvo, dugogodišnje osavremenjavanje tehnoloških procesa, kao i iskren pristup ljudskog faktora na održavanju kvaliteta, predstavljaju dobitnu kombinaciju za sve proizvode koji iz njihove proizvodnje izađu na tržište.

Vujović je podsjetila da je kompanija na ovogodišnjem Novosadskom sajmu, kao prestižnoj manifestaciji internacionalnog karaktera, nagrađena Poveljom za vrhunski kvalitet suhomesnatih proizvoda.

„Svi proizvodi koji su ocjenjivani su zavrijedili priznanja, pa smo tako dobitnici četiri velike zlatne medalje, sedam zlatnih medalja i srebrne medalje. Među nagrađenim proizvodima istakli bismo Crnogorski pršut rezani vakuum, koji je dobio priznanje Šampiona kvaliteta grupe proizvoda“, saopštila je Vujović.

Ona je kazala da sajmovi takvog tipa predstavljaju dobar način prezentacije kompanije široj javnosti i potencijalnim kupcima.

„Brojna odličja kojima smo godinama nagrađivani na raznim sajmovima međunarodnog karaktera, odličan su pokazatelj naše predanosti i truda u kreiranju vrhunskog kvaliteta proizvoda i pružaju jasan uvid u razvojni put kompanije. Drago nam je što i PKCG uviđa značaj prezentacije domaćih proizvoda i pruža neophodnu, stručnu podršku u promovisanju istih na ovakvim manifestacijama“, zaključila je Vujović.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije