Njujork, London, (MINA-BUSINESS) – Cijene nafte stabilizovale su se u petak na međunarodnim tržištima iznad nivoa od 66 USD, balansirajući između veće ponude iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i zabrinutosti za svjetsku ekonomiju i smanjeno snabdijevanje vodećih proizvođača.
Na londonskom tržištu cijena barela bila je gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 66,39 USD. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 16 centi višoj cijeni, od 57,38 USD, prenosi SEEbiz.
Podršku cijenama pružilo je istraživanje Reutersa, prema kojem je Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) u februaru crpila 30,68 miliona barela dnevno, 300 hiljada barela manje nego u januaru i najmanje od 2015. godine.
Dodatnu podršku pruža i 40-odstotni pad izvoza nafte iz Venecuele, na oko 920 hiljada barela dnevno, otkako je američka vlada krajem januara uvela sankcije državnoj naftnoj kompaniji.
OPEC, među čije zemlje-osnivače spada i Venecuela, i grupa nezavisnih proizvođača na čelu s Rusijom odlučili su da od početka godine smanje snabdijevanje ukupno oko 1,2 miliona barela dnevno zbog podrške cijenama. Venecuela je izuzeta od tih rezova.
“OPEC i njegovih deset saveznica poštuju dogovor i ovoga su puta tvrdoglavi”, navode u bilješci klijentima analitičari londonske brokerske kuće PVM.
Protivteža smanjenom snabdijevanju iz OPEC-a i grupe nezavisnih proizvođača je rast američke proizvodnje na rekordne nivoe.
Cijene nafte koče i predviđanja da će globalna potražnja zagorivom u ovoj godini pasti zbog posustajanja ekonomskih aktivnosti. Tako su aktivnosti u kineskoj industriji u februaru pale treći mjesec zaredom pod uticajem slabih izvoznih narudžbi, pokazuje istraživanje londonske kompanije Markit.
Slabost se osjeća i u široj regiji, uključujući najveći pad južnokorejskog izvoza u februaru u skoro tri godine zbog kontinuiranog slabljenja kineske potražnje.
Uprkos tome, potrošnja goriva, posebno u azijskim zemljama u razvoju, ključnim pokretačima globalne potražnje za naftom, i dalje je snažna. Očekuje se da će potrošnja dizel goriva u Indiji ove godine porasti na rekordni nivo s obzirom na očekivani rast privrednih aktivnosti od sedam odsto.
Odvojeno je objavio da je cijena barela referentne korpe nafte njegovih članica u četvrtak iznosila 65,28 USD, što znači da je porasla 31 cent u odnosu na prethodni radni dan.