London, Njujork, (MINA-BUSINESS) – Cijene nafte na svjetskom tržištu prošle sedmice su blago porasle jer se u Meksičkom zalivu proizvodnja nafte sporo oporavlja nakon uragana Ide, dok veći rast cijena sprečava usporavanje oporavka ekonomije od koronakrize.
Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je prošle sedmice 0,4 odsto, na 72,92 USD, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,6 odsto, na 69,72 USD, prenosi SEEbiz.
Podršku cijenama pruža spori oporavak američke proizvodnje nakon uragana Ida. Otprilike tri četvrtine proizvodnje nafte u američkom dijelu Meksičkog zaliva, oko 1,4 miliona barela dnevno, još je zaustavljeno nakon pustošenja Ide krajem avgusta.
„Uprkos pokretanju proizvodnje nafte na platformama na moru, uticaj Ide vjerovatno će se osjećati i u nadolazećim sedmicama “, rekao je broker PVM-a Stephen Brennock.
Američka proizvodnja sirove nafte smanjiće se ove godine za 200 hiljada barela dnevno, na 11,08 miliona barela dnevno, procijenilo je ministarstvo energetike Sjedinjenih Američkih Država (SAD), napominjući da bi uragan Ida trebalo da prouzrokuje veći pad od dosad prognoziranih 160 hiljada barela dnevno.
Trgovce je zabrinulo što su istovremeno snizili prognozu rasta globalne potražnje za naftom u ovoj godini, a više-manje potvrdili onu za narednu godinu.
Uz to, niz posljednjih podataka ukazuje na usporavanje oporavka najvećih svjetskih ekonomija od koronakrize, što bi moglo usporiti i oporavak potražnje za naftom.
Tim više što i dalje u svijetu raste broj novozaraženih koronavirusom.
Dolarov indeks, koji pokazuje kretanje američke prema korpi šest ostalih ključnih svjetskih valuta, prošle sedmice je porastao, a jačanje zelene valute smanjuje kupovnu moć imaoca ostalih valuta, a time i potražnju za naftom.
Podršku tržištu nafte pružila je u petak vijest o razgovoru predsjednika SAD-a Joea Bidena i kineskog predsjednika Xi Jinpinga koji je podržao nadu da bi se odnosi dvije zemlje mogli poboljšati i donijeti mirnije dane globalnoj trgovini.
Ove sedmice u fokusu trgovaca biće Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i Međunarodna agencija za energetiku (IEA), koje bi trebalo da izmijene prognoze rasta potražnje za naftom u narednoj godini.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS