fbpx
NaslovnicaCovid19Begić: Mjere daju rezultate, nije nam cilj zaključavanje države

Begić: Mjere daju rezultate, nije nam cilj zaključavanje države

Podgorica, (MINA) – Mjere protiv širenja epidemije, koje su na snazi u najpogođenijim opštinama, daju rezultate, kazao je pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje (IJZ) Senad Begić, navodeći da im nije cilj zaključavanje države, ali da će doći do pooštravanja mjera tamo gdje se situacija bude otrgla kontroli.

Begić je na konferenciji za novinare, na pitanje do kada će brojke biti ovakve kada je riječ o zaraženima, kazao da su mjere u najpogođenijim opštinama dale rezultate i da je primijetan pad broja oboljelih u Nikšiću, Beranama i Andrijevici.

“Nama nije cilj da zatvorimo državu i da život stane, jer će to ostaviti dalekosežne posljedice. Tamo gdje se situacija zaista otrgla kontroli, ići ćemo sa čvrstim mjerama. Sve one opštine u kojima obolijevanje dođe na nivo iznad 1,2 hiljade u prethodnih 14 dana, automatski ulaze u lockdown”, naveo je Begić.

Kako je kazao, bioskopi, kulturne manifestacije, turizam, privreda, ugostiteljski objekti i slično mogu funkcionisati pod određenim uslovima.

“Što prije to naučimo, ići ćemo dalje. Radi se o cijelom društvu i nema izuzetaka kada se radi o poštovanju mjera. Svi imamo obavezu”, poručio je Begić.

Na pitanje zašto je došlo do samoizolacije za dva odjeljenja Druge osnovne škole u Budvi nakon registrovane infekcije kod jednog učenika, on je kazao da je IJZ jutros dobio informaciju da su ta odjeljenja stavljena u izolaciju.

“U preporukama koje su upućene Ministartsvu prosvjete je rečeno da će se svaki slučaj obolijevanja individualno epidemiološki obrađivati i istraživati, i upravo je lokalni epidemiolog donio takvu preporuku”, rekao je Begić.

On je kazao da je za sjutra sazvana telekonferencija svih epidemiologa u Crnoj Gori, gdje će se detaljno analizirati slučaj i donošenje takve preporuke.

Begić je, govoreći o dužini čekanja na rezultate testova, rekao da je ono u ovom trenutku je između jednog i dva dana.

„U zavisnosti od opterećenje laboratorije, neki testovi mogu da se čekaju dva i tri dana, ali to zavisi od dnevnog priliva uzoraka u laboratoriju”, naveo je Begić.

On je, odgovarajući na pitanje novinara u vezi sa saopštenjem cetinjske bolnice da je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije pregledan, i da li je PCR testiranje obavezno ako se sumnja na koronavirus, rekao da nijedan ljekar kliničar ne može sa sigurnošću utvrditi virusnu upalu pluća.

„U konkretnom slučaju, ne bih mogao komentarisati saopštenje bolnice „Danilo Prvi“. Stvari funkcionišu tako da onog trenutka kad se posumnja na infekciju novim koronavirusom, ona treba da se prijavi nadležnoj epidemiološkoj službi, odnosno IJZ-u“, pojasnio je Begić.

On je kazao da u ovom slučaju IJZ od zdravstvenih ustanova na teritoriji Cetinja nije dobio sumnju na infekciju, i nije imao nikakvu osnovu za dalje postupanje.

Na pitanje novinara gdje je ministar zdravlja i da li članovi NKT-a imaju sa njim komunikaciju, Begić je rekao da ne može odgovoriti na to pitanje.

„Ja u ovom trenutku ne znam gdje mi je supruga, a ne da znam gdje je ministar zdravlja. Od ovog obima posla, ja zaista na to pitanje ne mogu da vam pružim adekvatan odgovor“, kazao je Begić.

Na pitanje da li brine zbog nedostatka novca za zdravstvo, rekao da ne zna nikoga ko nije zabrinut zbog ekonomske situacije.

„Koronavirus je donio nešto što svijet nikad nije vidio, i nije to donio samo Crnoj Gori. Ali, Crnu Goru će spasiti samo ljudi koji žive u njoj, i treba da počnemo da radimo na tome“, poručio je Begić.

Govoreći o dužini izolacije, Begić je rekao da ona traje 14 dana, a oporavljenom se smatra osoba koja je najmanje toliko provela u samoizolaciji, koja u posljednja tri dana nije imala simptome, i koja je u tom periodu bila bez simptoma i nije koristila terapiju.

„Svaki kontakt ide u samoizolaciju na 14 dana, bez obzira na rezultate PCR testiranja, a testiraju se samo oni koji imaju simptome“, pojasnio je Begić.

Direktor Interne klinike Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) Sreten Kavarić kazao je da se u toj ustanovi trenutno liječe 52 pacijenta, od kojih je 18 životno ugroženo.

“U barskoj bolnici 39 pacijenata, od kojih je sedam u Intenzivnoj jedinici. U Beranama 57, od kojih je sedam sa teškom kliničkom slikom. U Nikšiću 65, sa teškom kliničkom slikom je šest pacijenata”, naveo je Kavarić.

Prema njegovim riječima, u Brezoviku se liječe 33 pacijenta koji su stabilnog stanja, a u privatnoj zdravstvenoj ustanovi Codra šest pacijentkinja.

“Četiri porodilje i dvije trudnice stabilnog su stanja”, naveo je Kavarić.

On je kazao da se u Pljevljima liječi 27 pacijenata pozitivnih na koronavirus, a u bjelopoljskoj bolnici njih 14, od kojih je devet u opservaciji, a pet su stabilnog opšteg stanja.

“U Kliničkom centru se 24 pacijenta nalaze u Klinici za infektivne bolesti, koja je prostorno proširena i na dio Klinike za kardiologiju, dok se u Internoj klinici nalaze 22 pacijenta, od kojih je 17 životno ugroženo”, rekao je Kavarić.

On je dodao da imaju pacijente i na klinikama za kardiohirurgiju, onkologiju, ortopediju, trautamtologiju i neurohirurgiju.

Kavarić je, na pitanje da li će u oktobru, kao što je najavljeno, početi sa radom laboratorija u KCCG koja bi radila PCR testove, rekao da je već stigla određena količina testova za brzo određivanje prisustva koronavirusa.

On je kazao da će ti testovi, kad budu implementirani, biti rezervisani za pacijente i osoblje KCCG.

Najčitanije