fbpx
NaslovnicaArhivaDržava da na male pivare gleda kao na najugroženija preduzeća

Država da na male pivare gleda kao na najugroženija preduzeća

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Država bi na male pivare, koje prave pivo na tradicionalan način, trebalo da gleda kao na najugroženija preduzeća u turizmu i ugostiteljstvu, jer je njihov posao 99 odsto naslonjen na tu privrednu granu, smatraju vlasnici.

Predsjednik Udruženja kraft pivara Crne Gore, Srđan Jovović, kazao je da vjeruje da će Vlada i ministarstva ekonomije i poljoprivrede prepoznati važnost postojanja malih proizvođača piva, da će im pomoći da pristupe povoljnijim kreditima i osloboditi ih obaveza koje sleduju ugostiteljstvo, jer su poslovno naslonjeni na njih, piše Dan.

On je naveo da u Crnoj Gori posluje osam malih pivara – Mammut, Paun, PG pivo, Spuško pivo, Akademija piva, Mala novska pivara, Fabrika i Birhaus. Tih osam pivara zapošljava 60 radnika i sve su odložile obaveze po osnovu doprinosa, shodno jednoj od mjera Vlade za pomoć privredi.

Vlada je predlogom mjera, koje još nijesu usvojene, predvidjela subvencije za zarade zaposlenih u najugroženijim djelatnostima, koje bi pomogla sa 70 odsto neto minimalne zarade i otpisala im poreske obaveze.

„Naša borba je umnogome još veća jer preko puta imamo velike globalne proizvođače piva na našem tržištu koji ne dozvoljavaju da budemo prisutni u ugostiteljskim objektima, jer uslovljavaju vlasnike da drže isključivo njihov portfolio“, rekao je Jovović.

On je dodao da oni opstaju zahvaljujući potrošačima koji sve više prepoznaju šta je pravo pivo.

„Uz sve te poteškoće i s obzirom na to da smo 99 odsto naslonjeni na ugostiteljstvo i turizam, koji su već mjesec zatvoreni, blokirana su nam potraživanja jer ugostitelji nijesu u mogućnosti da plaćaju obaveze pošto nemaju prihoda. Samim tim su nam ugrožene i zalihe koje su već napravljene“, saopštio je Jovović.

On je kazao da to dovodi do nemogućnosti izmirivanja zarada, sirovina, komunalija, struje, kao i do servisiranja kredita s obzirom na to da su svi u investicionom ciklusu ili su ga tek završili.

„Bojim se da ova globalna kriza može dovesti do gašenja naših pivara koje su započele jednu lijepu priču u Crnoj Gori“, upozorio je Jovović.

On smatra da to nije problem samo u Crnoj Gori, već da je pivarstvo kao privredna grana ugroženo u čitavom svijetu i bilježi veliki pad u novonastaloj situaciji.

„Sa državom smo još prošle godine počeli razgovore oko smanjenja akcize za male proizvođače piva i to smo načelno dogovorili, ali njenu primjenu još čekamo“, saopštio je Jovović.

U poslednje dvije godine otvoreno je osam kraft pivara, što ih čini najmlađom privrednom granom u Crnoj Gori. Početak zanatskog piva u Crnoj Gori, kako je podsjetio, bio je prije 30-ak godina i veže se za motel Glava Zete, gdje se pivo proizvodilo na tradicionalan način.

„U prošloj godini smo počeli i sa turističkim obilascima naših pivara, jer su mnogi turisti veliki ljubitelji dobrog piva i žele da piju pivo direktno iz pivarskih tankova. Članice udruženja su proizvele preko 30-ak različitih piva“, naveo je Jovović.

Najčitanije

Odbor za odbranu i bezbjednost 19. mart

Odbor danas o izvještajima o radu Uprave policije

Podgorica, (MINA) – Skupštinski Odbor za bezbjednost i odbranu razmatraće danas dva izvještaja Uprave...