fbpx
NaslovnicaGlavna vijestKoronavirus određuje dalju dinamiku istraživanja nafte

Koronavirus određuje dalju dinamiku istraživanja nafte

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Sedmice koje dolaze i razvoj epidemiološke situacije u vezi sa koronavirusom u svijetu i u Crnoj Gori daće odgovor o dinamici istražnih aktivnosti nafte i gasa u crnogorskom podmorju, saopšteno je iz Uprave za ugljovodonike.

Predstavnici Uprave su kazali Dnevnim novinama da mnogi podizvođači koji su dio lanca neophodnih aktivnosti u vezi sa planiranim bušenjem, nijesu u mogućnosti da doputuju u Crnu Goru.

“Iako se u ovom trenutku veliki broj aktivnosti u vezi sa istraživanjem i proizvodnjom nafte i gasa u Crnoj Gori realizuje normalno, niko ne može da garantuje da će tako i da ostane. Predstavnici velikih američkih servisnih kompanija koje bi u susret istražnom bušenju trebalo da otvore svoja predstavništva u Crnoj Gori, u ovom trenutku nemaju način da to urade”, rekli su u Upravi.

Prvo istraživanje nafte i gasa, koje je realizovano krajem 2018. godine, povjereno je italijansko-ruskom koncesionaru Eni-Novatek.

U Upravi su naveli da je teško odgovoriti na pitanje da li će istraživanje biti obustavljeno do daljnjeg, zbog trajanja vanrednih mjera usljed pandemije Covid-a 19.

Oni su objasnili i da je sjedište Enija, operatora koji bi trebalo da obavi istražno bušenje, u Lombardiji epicentru koronavirusa.

“U ovom trenutku je teško dati odgovor na to pitanje, imajući u vidu da se situacija u svijetu, pa i u Crnoj Gori, mijenja iz dana u dan. U cilju suzbijanja pandemije virusa Covid-19 zatvorene su granice, ograničeno kretanje, redukovana poslovna aktivnost i ništa od toga ne ide u prilog nijednom biznisu u Crnoj Gori, pa ni istraživanju nafte i gasa. Prvo istražno bušenje u crnogorskom podmorju zavisi od više faktora, koji su u ovom trenutku neizvjesni”, objasnili su u Upravi.

Prvo ispitivanje podmorja realizovano je na norveškom brodu Polar Empress koji je prikupljao podatke sa ukupne površine od 1,2 hiljade kvadrata, od kojih 20 odsto pripada crnogorskim vodama, a ostatak je 12 milja od državnih granica. Ispitivani su blokovi 4, 5, 9 i 10.

U Upravi su kazali da su koncesionari Eni i Novatek ispoštovali obaveze iz radnog programa ugovora o koncesiji za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika, te da je prikupljenim podacima obavljen procesing tokom prošle godine.

“Tako procesirani i obrađeni podaci su interpretirani i na osnovu njih definisane su lokacije na kojima će biti vršena prva istražna bušenja, provobitno planirana za ljeto ove godine. Može se smatrati da su sve aktivnosti vezane za 3D seizmičko ispitivanje završene”, precizirali su u Upravi.

Oni su istakli i da je početkom godine završeno geomehaničko ispitivanje tla na mikrolokalitetima na kojima će se obavljati bušenje, i na kojima će biti instalirana bušačka platforma, a u cilju utvrđivanja geomehaničkih svojstava morskog dna.

Kompanija Energean je realizovala istraživanje na brodu Ramform Titan, shodno radnim programom ugovora o koncesiji iz 2017. godine. Snimanje na blokovima je sprovela norveška kompanija.

Najčitanije

EPCG odobrila popuste

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Odbor direktora Elektroprivrede (EPCG) danas je, u cilju ublažavanja uticaja povećanja...