fbpx
NaslovnicaMINA BusinessCijene nafte blizu 71 USD

Cijene nafte blizu 71 USD

London, Njujork, (MINA-BUSINESS) – Cijene nafte zadržale su se u petak na međunarodnim tržištima blizu nivoa od 71 USD, balansirajući između smanjenog snabdijevanja iz Irana i Venecuele zbog američkih sankcija i naglog povećanja proizvodnje u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).

Na londonskom tržištu cijena barela je bila gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 70,81 USD. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 14 centi višoj cijeni, od 61,95 USD, prenosi Hrportfolio.

Tržišta je u petak poljuljala bojazan od prekomjernog snabdijevanja nakon što su najnoviji američki podaci pokazali snažan rast zaliha, a pooštrene američke sankcije Iranu nijesu odmah prouzrokovale manjak nafte.

Američki podaci pokazali su da je proizvodnja sirove nafte u prošloj sedmici dostigla rekordnih 12,3 miliona barela dnevno, što znači da je u proteklih godinu porasla za oko dva miliona barela dnevno.

Izvoz nafte iz SAD-a ove godine je prvi put premašio tri miliona barela dnevno.

Povećanje proizvodnje nafte u SAD-u neutralizovalo je uticaj poremećaja u snabdijevanju iz Irana i Venecuele i koordiniranog smanjenja proizvodnje koju sprovode Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici.

“Uprkos velikom smanjenju snabdijevanja iz Irana i Venecuele, ali i iz još nekih zemalja svijeta, OPEC će morati i dalje da ograničava proizvodnju kako bi uravnotežio tržište”, smatra analitičar SEB-a, Bjarne Schieldrop.

Cijene nafte dodatno je zakočila obnovljeno snabdijevanje ruskom naftom cjevovodom Družba prema Zapadnoj Evropi, nakon što je nekoliko država prošle sedmice obustavilo uvoz zbog zagađenja nafte organskim hloridom.

Poljska, Mađarska i Češka su zbog toga domaćim rafinerijama ponudile oko osam miliona barela nafte iz strateških rezervi.

OPEC je odvojeno objavio da je cijena barela referentne korpe nafte njegovih članica u četvrtak iznosila 70,98 USD, što znači da je pala za 1,02 USD u odnosu na prethodni dan trgovanja.

Najčitanije