Podgorica, (MINA) – U opštinama u kojima stopa kumulativne incidencije pređe 800 na 100 hiljada stanovnika, čime se svrstavaju u treću grupu, uvode se dodatne mjere zatvaranja teretana, fitnes centara, sportskih sala i dječjih igraonica, odlučilo je Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti (NKT).
Ranije je iz Instituta za javno zdravlje (IJZ) saopšteno da će od subote u Podgorici, Cetinju, Budvi i Ulcinju biti zabranjen rad ugostiteljskih objekata, kao i okupljanja u stanovima i kućama osoba koje nijesu članovi zajedničkog porodičnog domaćinstva.
NKT je večeras, na predlog lJZ, a imajući u vidu pogoršanje epidemiološke situacije, prihvatilo izmjene і dopune odgovarajućih naredbi za sprečavanje širenja novog koronavirusa.
„U lokalnim samoupravama u kojima stopa kumulativne incidencije pređe 800 na 100 hiljada stanovnika uvode se dodatne mjere zatvaranja i zabrane aktivnosti u teretanama, fitnes centrima, sportskim salama za rekreaciju, drugim zatvorenim objektima ovog tipa kao i u dječjim igraonicama“, kaže se u saopštenju.
Mjera se, kako je saopšteno iz Vlade, ne odnosi na profesionalne sportiste koji se redovno podvrgavaju testiranjima.
„Naglo povećano širenja virusa u pojedinim opštinama, prema jasnim stavovima struke, moguće je zaustaviti samo restriktivnim mjerama. Takve mjere su, kao što smo vidjeli, dale rezultate u Nikšiću, Beranama, Andrijevici i Pljevljima“, kazali su iz NKT-a.
Oni su podsjetili na važeće mjere kojima je nošenje zaštitnih maski obavezno na otvorenom i u zatvorenom na cijeloj teritoriji Crne Gore, uključujući i djecu stariju od pet godina, osim na plažama i u nacionalnim parkovima.
Na snazi je i mjera je da svako privredno društvo i preduzetnik koji se bave trgovinom na malo, uključujući i zelene pijace, obavezno da odredi osobu odgovornu da kontroliše da li korisnici usluga prilikom ulaska u te objekte nose zaštitne maske i u objektima poštuju propisanu distancu.
NKT, kako se navodi, iskazuje puno razumijevanje za brojna reagovanja i inicijative zaposlenih i privrednika, koji su pretrpjeli mnoga odricanja i čija je egzistencija teško pogođena restriktivnim mjerama.
„Zbog toga je NKT preporučilo Vladi da razmotri mogućnost povećanja iznosa subvencija za zaposlene u djelatnostima koje su pogođene restrikcijama. Takođe je Vladi i lokalnim samoupravama predloženo da razmotre mogućnost dodatnih olakšica za ove djelatnosti, sa ciljem njihove održivosti i očuvanja radnih mjesta“, kaže se u saopštenju.
Iz NKT-a su kazali da je zdravstveni sistem uspješno odolijevao i još odolijeva svim izazovima.
„Svjedočimo kontinuiranim naporima Kriznog medicinskog štaba, ogromnim naporima i posvećenosti ljekara, epidemiologa, medicinskog osoblja i vanrednih napora zaposlenih u laboratorijama IJZ“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da naglo širenje pandemije u drugom talasu, dodatno potvrđuje stavove Svjetske zdravstvene organizacije da je javno zdravlje više od medicine i nauke i veće je od bilo kojeg pojedinca.
„Zbog toga pozivamo sve političke subjekte, civilni sektor, medije da doprinesu ovoj zajedničkoj borbi.
Takođe, pozivamo sve nadležne organe da efikasno, odgovorno i bez izuzetka preduzmu sve kako bi u najkraćem roku postigli rezultate“, kazali su iz NKT-a.
Oni su upozorili da pandemija neće nestati sama od sebe.
„Moramo je pobijediti, a to možemo samo uz puno zajedništvo i solidarnost cijelog društva“, poručili su iz NKT-a.