Podgorica, (MINA) – Tužilaštvu i sudstvu su neophodne promjene, ali ne na revolucionaran način koji bi obezglavio te dvije institucije, ocijenio je bivši sudija Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu Nebojša Vučinić.
On je, u emisiji Zumiranje na Radio Televiziji Crne Gore, ocijenio kako je krajnje vrijeme da dođe do konstruktivnog dijaloga vlasti i opozicije, u cilju dobrobiti svih u Crnoj Gori.
“Oko ovih svih fundamentalnih pitanja koja i dalje dijele Crnu Goru, jer umjesto ublažavanja podjela mi imamo, nažalost, produbljavanje podjela”, rekao je Vučinić.
On je podsjetio da je jedno od pitanja koje produbljuje podjele i tužilački zakoni.
“Sve ovo što se želi postići ovim novim zakonima, sa adekvatnom primjenom postojećih propisa se moglo postići, ali za dijalog uvijek trebaju najmanje dvije strane”, kazao je Vučinić, prenosi portal RTCG.
On je rekao da tužilaštvu treba promjena, kao i da nije zadovoljan njegovim dosadašnjim radom, kao i Specijalnog tužilaštva.
“U nekoliko presuda, u prethodne tri godine, protiv Crne Gore od strane Evropskog suda, tužilaštvo je direktno apostrofirano kao odgovorno za kršenje konvencije”, naveo je Vučinić.
Prema njegovim riječima, to je trebalo da bude dovoljan znak da se pokrenu promjene u tom organu.
Vučinić je pojasnio da mišljenje Venecijanske komisije (VK), u vezi tužilačkih zakona, de jure nije obavezujuće, ali de fakto skoro da jeste.
“Vi ne možete da pristupite daljim koracima na planu pridruživanja Evropskoj uniji (EU), ako ne ispoštujete sve ono što traži od vas Savjet Evrope, a VK je jedno od njegovih najuticajnijih tijela”, rekao je Vučinić.
On je ocijenio da javna rasprava oko tužilačkih zakona koja je danas održana, nije organizovana na pravi način.
“Kažu da je zakazana u petak, a održana danas, to samo po sebi pokazuje da nešto nije u redu. Znate, često puta procedura je vrlo važan aspekat i dio legitimiteta”, kazao je Vučinić i dodao da je rasprava trebala da traje bar dvadesetak dana i uz mnogo veće učešće zainteresovanih.
On je poručio da svako normalan podržava borbu protiv kriminala, korupcije i mnogih devijacija proisteklih iz tridesetogodišnje vlasti jedne partije.
“VK je kazala direktno: da, borba protiv kriminala, korupcije, mnogo adekvatnija primjena, ali ne sječa knezova, odnosno jedna revanšističko, osvetnička politika prema određenim kadrovima”, kazao je Vučinić.
Kako je naveo, nema dileme da treba promijeniti određeni broj ljudi u sudstvu i tužilaštvu, “ali ne sa jednom kvazirevolucionarnom akcijom, koja bi obezglavila te dvije institucije.”
“Sve to nije razlog da preko koljena i preko noći, jednim kvazirevolucionarnim metodom potpuno lišite tužilaštvo glavnih kadrova i dovedete u pitanje vršenje osnovne funkcije”, rekao je Vučinić.
On je dodao da Crna Gora nema baš toliko kadrova koji mogu odgovoriti tim funkcijama.
Govoreći o zakonu o državljanstvu, odnosno planiranim izmjenama odluke o načinu njegovog sticanja, Vučinić je kazao da se ne radi samo o tom zakonu, već o jednom setu zakona koji su povezanim sa biračkim pravom.
“Tu ja dijelim mišljenje onih pravnika koji kažu da se to može mijenjati samo dvotrećinskom većinom jer je tu suštinski problem izbornog prava, ali nekoliko zakona se i odnosi na ostvarivanje tog prava”, rekao je Vučinić.