Podgorica, (MINA) – Službenici Direktorata za vanredne situacije uspješno kontrolišu situaciju, prouzrokovanu nevremenom koje je pogodilo Crnu Goru, a najviše centralni i primorski dio, kazali su iz Direktorata.
Oni su podsjetili da je Direktorat za vanredne situacije MUP-a odmah, po dobijanju upozorenja Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju poslao obavještenje svim subjektima sistema zaštite i spašavanja kako bi podigli nivo operativne spremnosti za reagovanje u slučaju potrebe i kako bi preduzeli određene preventivne aktivnosti.
Tako su, naveli su, nadležne službe u pripravnosti od 2. novembra.
„Zahvaljujući preduzetim preventivnim aktivnostima u gradskim sredinama je bilo znatno manje problema, bez obzira na ogromne količine kiše koja je pala u kratkom periodu, jer su očišćeni odvodni kanali i šahte, pa se odvođenje atmosferskih voda odvijalo nesmetano“, kazali su iz Direktorata agenciji MINA.
Oni su napomenuli da se sa raspoloživim ljudskim i materijalnim resursima uspješno kontroliše postojeća situacija.
Kako su naveli, zbog velike količine kiše došlo je do naglog rasta vodostaja rijeka Zete i Morače i njhovih pritoka, kao i do pojave podzemnih voda i aktiviranja bujičnih potoka.
„To je dovelo do određenih problema, odnosno plavljenja na području opštine Nikšić u naseljima Mokra njiva, Glibavac i na putu za Brezovik, koji je zbog plavljenja u prekidu za saobraćaj“, rekli su iz Direktorata.
Takođe, ukazali su, došlo je i do odrona na putu Podgorica – Nikšić u mjestu Zagorak i na pruzi Podgorica – Nikšić u mjestu Šobajići.
„Obustavljeni putni i željeznički saobraćaj je nakon intervencija nadležnih službi vrlo brzo uspostavljen i normalizovan“, kazali su iz Direktorata.
Dodali su da je jak vjetar pričinio probleme na području opštine Kolašin gdje je u Nacionalnom parku Biogradska gora došlo do rušenja određenog broja stabala, pa je park iz bezbjednosnih razloga privremeno zatvoren za posjetioce.
Nevrijeme je, kako su kazali, uzrokovalo i višesatne prekide u napajanju električnom energijom koje je bilo najizraženije u opštini Kolašin, dijelu naselja u opštini Danilovgrad i na području Gradske opštine Golubovci.
Oni su naveli da je na područjima koja su najviše bila pogođena nevremenom pričinjena određena materijalna šteta.
„Prvenstveno na području opštine Nikšić u navedenim naseljima gdje je poplavilo nekoliko kuća, podrumskih prostorija i garaža, kao i u Nacionalnom parku Biogradska gora gdje je došlo do rušenja stabala borove šume“, naveli su iz Direktorata.
Dodali su da je o konačnim štetama rano govoriti jer će se tek nakon prestanka nevremena raditi njihova procjena od opštinskih komisija za procjenu šteta od elementarnih nepogoda.
Kako su kazali iz Direktorata, građani su aktivni učesnici sistema zaštite i spašavanja koji svojim aktivnostima u velikoj mjeri mogu da smanje ili ublaže efekte prirodnih nepogoda.
„Najveću podršku i doprinos sistemu zaštite i spašavanja daće ukoliko se odgovorno ponašaju prema životnoj sredini i svom prirodnom okruženju, i ako se pridržavaju uputstava koja dobijaju od nadležnih opštinskih i državnih organa i službi u ovakvim i sličnim situacijama“, poručili su iz Direktorata.