Podgorica, (MINA) – Sindikat medija Crne Gore (SMCG) pozvao je povodom 3. maja, Svjetskog dana slobode medija, koleginice i kolege na solidarnost, navodeći da se set izmjenjenih medijskih zakona, i pored brojnih najava, još nije našao pred poslanicima.
“Budimo solidarni sa ljudima iz medija u kojima radimo ali i sa svim medijskim radnicima jer podjele koje nam nameću nijesu i naše, ali i zato što se više puta pokazalo da smo za posledavce svi isti i da se samo ujedinjeni možemo izboriti za bolji položaj”, navodi se u proglasu SMCG povodom 3. maja, Svjetskog dana slobode medija.
Oni su naveli da su troje hapšenih novinara, više njih otpuštenih i veliki broj ućutkanih, obespravljenih i preopterećenih, uz standardni broj neriješenih slučajeva napada na novinare – bilans je kojim se u Crnoj Gori dočekuje Svjetski dan slobode medija.
Iz SMCG su kazali da, dok vlasnici komercijalnih medija bilježe prihode (o čemu svjedoče javno dostupni podaci za prošlu godinu) i mogu zadovoljno trljati ruke zbog obilne dobijene i najavljene novčane pomoći od države, zaposleni su u istim problemima kao i prethodnih godina.
“U privatnim medijima bez prava glasa i u vječitom strahu od otkaza, u lokalnim javnim emiterima mahom bez zarada, a u Javnom servisu pod raznim pritiscima i takođe u strahu od otkaza zbog javno iznijetog stava”, navode iz SMCG.
Oni su rekli da poslodavci, ni na koji način ne pokušavaju to stanje da promijene, pa čak ni da počnu da poštuju zakone koji ih obavezuju na dostojanstven tretman zaposlenih i da država, koja je tim zakonima garantovala neka prava radnicima, ne pokušava poslodavce u medijima da natjera da ih primjene.
“Da situacija bude gora, i sami predstavnici države ne rade ništa da bi se generalno stanje promijenilo. Jedina novost je da sve češće sami sebi daju za pravo da proglašavaju šta je lažna vijest”, smatraju u SMCG.
Iz Sindikata ukazuju da se set izmijenjenih medijskih zakona, i pored brojnih najava, još se nije našao pred poslanicima i da ga više niko ne pominje i da na taj način i ono malo novih prava za zaposlene koja su sadržana u predlozima ne mogu da se koriste.
Iz SMCG su naveli da napadi na novinare nijesu riješeni i da je za neke, kao što je ubistvo Duška Jovanovića, jasno da neće ni biti riješeni.
“Policija i tužilaštvo su saopštili da su rasvijetljenji slučajevi paljenja vozila Vijesti iz 2011. i 2014. godine ali nisu rekli koji je motiv tih napada. Slično je bilo prošle godine sa slučajem ranjavanja Olivere Lakić ali nakon toga se ništa nije desilo i još nema optužnice”, navode iz Sindikata.
Oni su kazali da je pandemija korona virusa donijela nove izazove i da su prvo bile konferencije za novinare bez novinarskih ekipa, a da je sada dozvoljeno novinarima da prisustvuju konferencijama Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti (NKT) dok fotoreporterima i kamermanima i dalje nije.
“Tražimo da se to hitno promijeni jer ne vidimo logiku da dijelu medijskih radnika bude omogućeno dok se drugi diskriminišu. Ne dozvoljava im se da prisustvuju ni događajima koje organizuju Vlada i Skupština”, rekli su iz SMCG.
Kako smatraju pozivanje na epidemiološki rizik u ovom slučaju nije utemeljeno jer ako mogu jedni, morali bi i drugi da prisustvuju.
“NKT je svojom preporukom ukinuo posao fotoreporterima i kamermanima, a sa ograničenjem prava se počelo mnogo ranije što je rezultiralo otpuštanjem jednog broja kolega”, naveli su iz SMCG.