Podgorica, (MINA) – Troškovi potrebni za funkcinisanje dnevnih centara za djecu sa smetanjama i teškoćama u razvoju predstavljaju veliko opterećenje za budžete opština i neophodno je povećanje učešća države u finansiranju tih ustanova, kazala je generalna sekretarka Zajednice opština Crne Gore (ZOCG), Mišela Manojlović.
ZOCG je, kako je saopšteno, organizovala sastanak kom su prisustvovali direktori dnevnih centara za djecu sa smetnjama i teškoćama u razvoju iz Nikšića, Cetinja, Bijelog Polja, Tivta i Budve, predstavnici Ministarstva zdravlja, Fonda za zdravstveno osiguranje i Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.
U saopštenju se navodi da je na sastanku istaknuto da 15 dnevnih centara, čiji su osnivači opštine, pruža veliki broj usluga, uključujući radno-okupacione terapije, individualni rad, senzorne sobe, grupne terapije, izlete, sportske aktivnosti, dva obroka, prevoz.
Manojlović je kazala da ZOCG već duži period javno zagovara povećanje učešća države u troškovima dnevnih centara zbog njihove sve upitnije samoodrživosti.
„Vodeći brigu o jednoj od najranjivijih kategorija svojih građana, opštine su investirale milionske iznose u izgradnju i funkcionisanje dnevnih centara u namjeri da obezbijede personalizovan tretman djece i mladih sa invalidnošću, ali i predah za njihove roditelje“, rekla je Manojlović.
Kako je dodala, problem finansiranja tih ustanova traje dugo jer participacija resornog ministarstva ne pokriva ni četvrtinu njihovih mjesečnih troškova.
„Imajući u vidu da je većina opština organičenih finansijskih kapaciteta, ti troškovi predstavljaju veliko opterećenje za njihove budžete, tim prije što je socijalna i dječija zaštita u primarnoj nadležnosti ministarstva, a ne opština“, rekla je Manojlović.
Ona je naglasila da multidisciplinarne usluge koje se pružaju u dnevnim centrima zahtjevaju jasan odgovor države na pitanje izvora i načina finansiranja, jer će, kako je dodala, takvih i sličnih usluga u budućnosti biti sve više.
U saopštenju ZOCG navodi se da su direktori dnevnih centara za djecu sa smetanjama i teškoćama u razvoju saglasni da je učešće države nedovoljno za sve ono što pružaju svojim korisnicima.
„Prije svega, tu su troškovi za stručni kadar – fizioterapeute, medicinske radnike, defektologe, psihologe, pedagoge, logopede, što su inače deficitarne profesije“, kaže se u saopštenju.
Direktori dnevnih centara su, kako se dodaje, ukazali i da dnevni centri i po tom pitanju gube bitku sa prosvjetnim ustanovama.
„Kako se moglo čuti na sastanku, logoped ili psiholog koji radi u prosvjetno-vaspitnim ustanovama ima veću platu, manje radno vrijeme i duži godišnji odmor od onoga koji radi u dnevnom centru“, kaže se u saopštenju.
Iz ZOCG su naglasili da se usluge dnevnih centara ne odnose samo na djecu, već i na mlade.
U saopštenju se navodi da su direktori dnevnih centara upozorili da se svake godine broj korisnika povećava, kao i da smatraju da je pitanje ranog prepoznavanja i rane intervencije od velikog značaja kako bi se na vrijeme reagovalo.
„Trend u svijetu, ali i u Crnoj Gori je, nažalost, da se povećava broj djece sa autizmom, što je pitanje sa kojim se suočavaju i mnogo razvijenije države od naše, a to su sve novi izazovi za dnevne centre“, kaže se u saopštenju.
Kako se navodi u saopštenju, kada je u pitanju centralna vlast, neophodna je i izmjena legislative.
Iz ZOCG su kazali da je na sastanku zaključeno da je potrebno razgovarati sa resornim ministarstvima u cilju povećanja participacije u radu dnevnih centara, ali i razmatranja mogućnosti finansiranja medicinskog osoblja, defektologa i logopeda.
„Kako je počeo rad na novom Zakonu o socijalnoj i dječjoj zaštiti, na sastanku je istaknuta potreba da se prepoznaju norme kojim bi se sistemski riješilo ovo pitanje“, navodi se u saopštenju.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS