fbpx
NaslovnicaCrna GoraJačati mehanizme uključivanja djece u procese donošenja odluka koje ih se tiču

Jačati mehanizme uključivanja djece u procese donošenja odluka koje ih se tiču

Podgorica – U Crnoj Gori je potrebno jačati mehanizme uključivanja djece u procese donošenja odluka koje se njih tiču, jer se na taj način razvijaju njihovi potencijali i unaprjeđuju garantovana prava i slobode, poručeno je sa konferencije posvećene deceniji rada Mreže zlatnih savjetnika Ombudsmana.

Kako je saopšteno iz Kancelarije zaštitnika ljudskih prava i sloboda, na današnjoj konferenciji su zlatni savjetnici predstavili aktivnosti i inicijative u kojima su učestvovali, u cilju unapređenja poštovanja prava djeteta u Crnoj Gori.

Sa skupa pod nazivom “Doprinos Zlatnih savjetnika Ombudsmana u unapređenju dječije participacije u Crnoj Gori” poručeno je da je dijete koje aktivno učestvuje u donošenju odluka koje ga se tiču, spremnije da prihvati odgovornost za njihovo sprovođenje.

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Siniša Bjeković kazao je da su jedino djeca u mogućnosti da iz ličnog iskustva identifikuju probleme i izazove sa kojima se suočavaju, izraze potrebe i želje koje imaju i iskažu želju za promjenama koje su im neophodne za rast i razvoj.

„Uključivanjem djece, odrasli sa djecom grade odnos povjerenja, te samim tim imaju veću mogućnost da saznaju o različitim vidovima zloupotrebe djece, zanemarivanja, nasilja nad djecom”, rekao je Bjeković.

On je naglasio da djeca nijesu pasivni učesnici koji trpe vaspitanje, obrazovanje i odrastanje.

„Naprotiv, djeca su aktivni učesnici u svim ovim procesima. Ostvarivanjem prava na participaciju, djecu pripremamo da budu aktivni i odgovorni građani”, kazao je Bjeković.

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović kazala je da kroz uključivanje djece u sve aspekte obrazovnog sistema, od donošenja odluka do implementacije novih politika, ne samo da im omogućavamo da oblikuju vlastitu budućnost, već im pružamo i šansu da se izgrade u odgovorne i kritički nastrojene građane.

Prema njenim riječima, zlatni savjetnici Ombudsmana su dokaz kako sistemska posvećenost dječijim pravima može imati konkretne i dugoročne rezultate.

„Njihov rad pokazuje koliko je važno uvažiti i osnažiti glas djece. Oni nas podsjećaju da njihovo mišljenje nije samo pravo, već i odgovornost nas odraslih da ga saslušamo i uvažimo u kreiranju boljih politika za svu djecu“, rekla je Jakšić Stojanović.

Predstavnici djece poručili su da djeca nijesu samo dobra dekoracija na događajima pripremljenim za velike datume, već mnogo više od toga.

Oni su podsjetili na probleme i izazove na koje godinama ukazuju, među kojima je i vršnjačko nasilje.

„Obeshrabruje činjenica da naše generacije žive u ambijentu koji je tolerantan na nasilničko ponašanje, na nasilnu komunikaciju. Mi zaista želimo da živimo u drugačijem ambijentu, da odrastamo zdravo i bezbjedno”, rekao je Uroš Mijović.

On je, navodeći da je iz Bara, kazao da se prije mjesec dana se njegov drug borio za život nakon napada vršnjaka.

“Ne zanima nas ko je u sistemu zakazao, možda i ne razumijemo sve to, ali znamo da ne želimo da se plašimo za sopstveni život u školskom dvorištu“, rekao je Mijović.

Isidora Sredanović je kazala da se svakodnevno putem dnevnika može čuti o brojnim reformama i uspjesima, ali da su istovremeno svjedoci da su mnoga djeca i dalje zanemarena, da svakodnevno prose na ulici i izloženi su raznim zloupotrebama i nasilju.

Daša Ražnatović je u ime svoje generacije, kao jedno od najvažnijih iskustava izdvojila posjete Dječijem domu Bijela.

Miljan Lončar je izdvojio učešče u pisanju Dječjeg izvještaja o primjeni Konvencije o pravima djeteta, koji su zlatni savjetnici predstavili pred Komitetom Ujedinjenih nacija o pravima djeteta u Ženevi.

Lana Jovanović je govorila o susretima sa predsjednicima Crne Gore, učešću na brojnim domaćim i međunarodnim konferencijama, izradi posebnih tematskih izvještaja Zaštitnika, kao i flajera, brošura, učešću u medijskim emisijama, kampanjama za podizanje svijesti o brojnim temama koje se tiču dječjih prava.

Koordinatorka Mreže Duška Šljivančanin predstavila je metodologiju rada Mreže i kazala da se djeca moraju prvo naučiti njihovim pravima, kako bi znala da svojim ponašanjem ne smiju ugroziti pravo drugoga, ali i kako bi prepoznali kršenje i znali kome i kako da se obrate kada god su u problemu.

Zamjenica Zaštitnika Snežana Mijušković naglasila je važnost podsticanja dječjeg interesovanja za sve ono što su im odrasli, kao donosioci odluka, obećali za unaprjeđenje kvaliteta njihovog odrastanja.

„Nas u instituciji brine danas, kao i prethodnih godina, naša konstatacija da u Crnoj Gori nema drastičnog kršenja prava djece, ali ne žive nam sva djeca u istim uslovima, posebno poredeći od sjevera ka jugu“.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije