fbpx
NaslovnicaCrna GoraIntelektualna elita u prvim redovima napretka

Intelektualna elita u prvim redovima napretka

Podgorica, (MINA) – Vlada će doprinositi i podsticati da u prvim redovima sveukupnog napretka države, pored institucija, bude crnogorska intelektualna elita, kazao je premijer Duško Marković na dodjeli priznanja časopisa Komuna.

On je uručio godišnju nagradu časopisa „Komuna“ uredniku, esejisti i filozofu Slobodanu Čukiću.

Čukić je, prema riječima Markovića, kao autor nekoliko knjiga i oko 200 posebnih istraživačkih eseja i članaka, posvećenih crnogorskom narodnom biću i razumijevanju njegove tradicije, dao intelektualni pečat samobitnosti i državnom identitetu Crne Gore.

„Zadatak svih je da čuvamo Crnu Goru sa svim vrijednostima koje je krase i upravo na taj način gradimo modernu državu po mjeri razvijene Evrope. Vlada će doprinositi i podsticati da u prvim redovima daljeg sveukupnog napretka, pored institucija, bude naša intelektualna elita. Rame uz rame, pojedinci i pokreti!“, kazao je Marković.

Kako je naveo, sam proces evropeizacije nije suprotan tradiciji i istorija i kultura svih naroda koji žive u Crnoj Gori doprinijeće tom procesu.

On je podsjetio da su upravo tradicionalne i slobodarske tekovine antifašizma, multikulturalnosti i zajedništva temeljna vrijednost nezavisne Crne Gore i da se 2011. godine nastojanjima za njihovo očuvanje pridružio i časopis „Komuna“.

„Misija čuvanja bogatog kulturnog i istorijskog nasljeđa kroz format takvog štampanog medija, daje nam za pravo da kažemo da Komuna nije samo časopis, već svojevrsni kolektiv intelektualaca i patriota koji se prepoznaje kroz svako njeno izdanje“, rekao je Marković na svečanoj dodjeli priznanja časopisa „Komuna“ za doprinos očuvanju, promociji, zaštiti, valorizaciji i afirmaciji kulturne baštine Crne Gore.

Kako je naveo, tradicionalne vrijednosti crnogorskog društva, multivjerskog i multikulturnog, duboko su ukorijenjene, ali se pod teretom vremena i izazova do njih ne dolazi ni lako, ni u kratkom vremenu.

„Baš zbog toga, Komuni i njenim autorima dugujemo posebnu zahvalnost, jer su predanim radom, kroz 32 izdanja, oživjeli i podsjetili na naš identitet i kulturu, dajući im zasluženo mjesto u kontekstu ukupnog društvenog i ekonomskog razvoja“, kazao je Marković.

Osvrćući se na devet godina rada „Komune“, on je kazao da je ona svojevrsan hroničar ovdašnje zbilje i da su njeni autori kvalitetom sadržaja doveli časopis do školskih i fakultetskih klupa, a objavljeni materijal postajao je referentna arhivska građa: „Jednom riječju – riznica onoga što je baština Crne Gore“.

Najčitanije