Podgorica, (MINA) – Crna Gora će pretrpjeti ozbiljnu štetu ukoliko, zbog političkih nadgornjavanja i kalkulacija, propusti aktuelni momenat u evropskim integracijama i podršku koju na tom putu dobija od međunarodnih partnera, poručila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.
Gorčević je, u intervjuu agenciji MINA, kazala da od Crne Gore u Evropskoj uniji (EU), očekuju mnogo više posvećenosti, dijaloga i truda i da je vrijeme da crnogorski političari pokažu ozbiljnu zrelost.
Gorčević je, komentarišući blokadu parlamenta od opozicije, rekla da dešavanja u Skupštini nijesu ohrabrujuća i da se nada da ona neće dugo trajati.
“Krenuli smo vrlo optimistično, građani vide benefite i naši međunarodni partneri daju bezuslovnu podršku upravo zato što je Crna Gora nikad bliža ulasku u EU. Bila bi ozbiljna šteta ukoliko bi se propustio ovaj trenutak radi nekih političkih nadgornjavanja i kalkulacija”, kazala je Gorčević.
Ona je rekla da se nada da će opozicija željeti da gradi, a ne da ruši taj put.
Gorčević je podsjetila da je prethodnih godinu uvijek govorila pohvalno o odnosu parlamentarne većine sa opozicijom i da su opozicione partije u parlamentu podržavale evropski put države.
“Sada se postavlja pitanje koliko su bili iskreni prethodnih godinu i da li je to sve bilo samo deklarativno”, rekla je Gorčević, navodeći da ne vidi problem u Skupštini povodom dešavanja na Ustavnom odboru i penzionisanja sudija Ustavnog suda.
Ona je istakla da nije došlo do blokade Ustavnog suda, ali da je opozicija iz određenih razloga odlučila da blokira i opstruira rad parlamenta.
“Vjerujem da blokada neće dugo trajati jer sama blokada parlamenta sjutra znači i blokadu evropskog puta”, rekla je Gorčević.
Ona je pozvala opoziciju da budu konstruktivni, jer, kako je navela, Crna Gora nikada nije bila bliže ulasku u EU i sada bi trebalo odraditi najveći dio reformi.
“Sada kada bi trebalo da imamo najviše zakona i dijaloga da nam krče evropski put, mi dolazimo do blokade na osnovu ne baš utemeljenih činjenica”, kazala je Gorčević, navodeći da opozicija u cijeloj Vladi ima ispruženu ruku.
Upitana na koji način će se dogovor o formiranju vlasti u Podgorici koju čine nekadašnje partijske kolege Pokreta Evropa sad (PES) i Pokreta za Podgoricu odraziti na odnos parlamentarne većine i Vlade sa predsjednikom države Jakovom Milatovićem, Gorčević je odgovorila da vjeruje da će to biti osnov za novu saradnju i na lokalnom i na državnom nivou.
“Vjerujem da će upravo ovo dati jednu novu saradnju kako na lokalnom, tako i na državnom nivou”, ocijenila je Gorčević, ističući da je odnos između različitih grana vlasti ključan i za stabilnost, ali i za kontinuitet svih reformi koje se od Crne Gore očekuju na evropskom putu.
Kako je navela, građani su u prethodnih godinu imali priliku da često čuju disonantne tonove s različitih adresa i da poruke koje su dolazile od Milatovića nekada imale konstruktivan karakter, ali nekada i ne.
“Konstruktivna kritika mora da dođe od svih ključnih aktera i donosioca odluka, ali sa ciljem ne podrivanja povjerenja građana u institucije, nego sa ciljem da Crna Gora postane sljedeća članica EU”, rekla je Gorčević.
Ona, kako je kazala, vjeruje da će u narodnom periodu predsjednici države, Vlade i parlamenta, Jakov Milatović, Milojko Spajić i Andrija Mandić, imati bolju saradnju.
Upitana da li je i reforma izbornog zakonodavstva jedan od ključnih izazova za ovu godinu, Gorčević je kazala da je to pitajnje već na stolu i da se o njemu već razgovara.
“Ovaj saziv parlamenta ima možda i najveću odgovornost zajedno sa ovim sazivom Vlade”, rekla je Gorčević, ističući da je jedan od najbitnijih zadataka povratak povjerenja građana u izbore.
Ona je dodala da i zbog reforme izbornog zakonodavstva opstrukcija rada parlamenta ne ide na korist i dobrobit građana.
„Apelujem na širi konsenzus. Barometar 26 je bio prilika da nas poveže sve i da nas uputi da ove reforme i zadaci koje imamo, a imamo ih dosta pred nama, budu na najbolji mogući način adresirani uz pomoć parlamenta i Vlade, jer jedni bez drugih ne možemo završiti ovaj posao“, poručila je Gorčević.
Komentarišući blokadu Hrvatske za zatvaranje Poglavlja 31 – Vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika, Gorčević je naglasila da je Crna Gora ispunila sve kriterijume za zatvaranje tog poglavlja.
Ona je rekla da je Hrvatska sugerisala da ne blokira proces pristupanja Crne Gore, ali da poglavlje 31 ne bude predmet zatvaranja na međuvladinoj konferenciji u decembru.
“To poglavlje, koje je tehnički već završeno, biće zatvoreno na nekoj od narednih međuvladinih konferencija, a sada će nastupiti komunikacija sa Hrvatskom po pitanju poglavlja i svih otvorenih pitanja koja postoje”, kazala je Gorčević.
Ona je dodala i da bilateralizacija procesa pregovora nije evropska vrijednost, kao i da nije nešto čime treba da se vodi Crna Gora ili bilo koja druga država.
“Važno da ovaj proces i dalje zadrži onu komponentu pristupanja EU na osnovu zasluga”, rekla je Gorčević.
Ona je navela da vjeruje da će Hrvatska biti podržavalac Crnoj Gori u integracijama.
“Kao što su bili prijatelji prilikom našeg učlanjenja u NATO, kao i prethodnih 12 godina koliko traju pregovori sa EU”, kazala je Gorčević.
Gorčević je istakla da je Vladi cilj da riješi otvorena pitanja sa Hrvatskom ne samo zbog blokade, već i zbog dobrosusjedskih odnosa.
Na pitanje kako će izgledati dinamika zatvaranja poglavlja tokom ove godine, Gorčević je kazala da su dva poglavlja tehnički spremna, kao i da će godinu obilježiti krupne reforme.
Prema njenim riječima, pogavlja 4 – Sloboda kretanja kapitala i 5 – Javne nabavke, u potpunosti su tehnički spremna, ali početkom godine slijedi komunikacija sa evropskim partnerima.
“Ova godina će biti možda izazovnija od 2026. jer, bez obzira na broj poglavlja koja će formalno biti zatvorena, najveći akcenat će biti na krupnim reformama”, rekla je Gorčević, dodajući da će ove godine raditi i na poglavljima koja će biti formalno zatvorena 2026. godine.
Izazov će, kako je dodala, biti i implementacija i praćenje svih preporuka i koraka koji se tiču Reformske agende.
Gorčević je kazala da se od Crne Gore očekuje dosta rada i truda, dodajući da postoje određeni izazov i kod jačanja administrativnih kapaciteta.
“Kroz Plan rasta, osim što ćemo ulagati u infrastrukturne i projekte koji se tiču jačanja institucija, određen novac ćemo usmijeriti i za jačanje administrativnih kapaciteta”, rekla je Gorčević.
Govoreći o izazovima na evropskom putu, Gorčević je ukazala i na problema sa diplomatskim i konzularnim predstavništvima koja nijesu popunjena.
Ona je ocijenila da je to jedan od ozbiljnih problema, ističući da Crna Gora nema ambasadora ni u Poljskoj koja će prvih šest mjeseci ove godine predsjedavati Savjetom EU.
“Imamo veliki broj izazova. Ne treba nam sada još neke druga vrsta opstrukcija i da sami sebi dodatno pravimo poslove koje će nas udaljavati od EU puta. Mislim da nam je sada neophodno da se svi fokusiramo na ove reforme”, poručila je Gorčević.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS