Podgorica, (MINA) – LGBT Forum Progres podnio je tužbu zbog diskriminacije protiv države Crne Gore, u vezi sa diskriminatornom primjenom Zakona o životnom partnerstvu lica istog pola, saopšteno je iz te nevladine organizacije.
Navodi se da je tužba podnijeta zbog nemogućnosti crnogorskih državljana da ostvare pravo upisa istopolnih partnerstava sklopljenih u inostranstvu u matični registar u Crnoj Gori, iako Zakon o životnom partnerstvu to pravo predviđa.
Kako su naveli iz Progresa, takva situacija, nastala usljed neusklađenosti niza ključnih zakona sa tim aktom, prevashodno Zakona o matičnim registrima, proizvela je očiglednu i nedvosmislenu diskriminaciju na štetu istopolnih parova koji se nalaze u takvoj situaciji i tužioca u ovom slučaju, kako po osnovu seksualne orijentacije, tako i po osnovu životnog partnerstva.
„Okolnosti slučaja ove tužbe i stanja bespravlja koje sada postoji u našem sistemu nedvosmisleno ukazuju da crnogorski pristupi i procedure oko usvajanja Zakona nijesu donijele pogodnosti za istopolne zajednice, iako je to bilo „zamišljeno“ i obećavano sa svih državnih adresa“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da takav pristup nije pokazao ni svrsishodne benefite za crnogorske državljane, niti fleksibilnost primjene Zakona koja je bila prijeko potrebna.
LGBT Forum Progres je, kako su kazali iz te NVO, u tužbi predstavio detaljne argumente i ukazao na ključne činjenice vezane za nastalu situaciju, i dokazao potpunu neizvjesnost primjenjivosti Zakona u ovom i sličnim slučajevima.
Prema njihovim riječima, država je propustila da predvidi pravne efekte u odnosu na stvarne preduslove i pokazala da nije brinula o pravnim, sistemskim i institucionalnim slabostima, što je stvorilo diskriminaciju.
Iz LGBT Foruma Progres su kazali da činjenica da su nadležne institucije, namjerno ili ne, propustile da usvoje odgovarajuća podzakonska akta i usklade sve relevantne zakone potrebne za nesmetano sprovođenje Zakona, jasno ukazuje na to da je došlo do stvaranja pravne nesigurnosti.
„A da su takve nastale okolnosti oštro suprotstavljene i Ustavnim garancijama jednakosti, ravnopravnosti, vladavini prava, pravnoj sigurnosti, zabrani diskriminacije, supremaciji međunarodnog prava i svim drugim međunarodnim konvencijama“, dodaje se u saopštenju.
Na taj način, kako se navodi, država Crna Gora ne samo što je uspostavila zbunjujuću, apstraktnu i složenu strukturu odlučivanja bez presedana, već je propustila i da uspostavi pravičnu ravnotežu prema članu 8 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava.
Time je, smatraju u LGBT Forumu Progres, država pokazala da nije uspjela da obezbijedi konkretan, izvjestan i namjeravani pravni okvir za priznavanje i zaštitu istopolnih zajednica, ali i garantovanog prava o jednakosti svih pred zakonom.
„Smatramo da je sada obaveza sudske grane vlasti da ispravi nepravdu koju su počinile i aktivno čine izvršna i zakonodavna vlast“, kazali su iz te NVO.
Kako su naveli, država Crna Gora je, prosto rečeno, kroz sistemsko i sistematsko ignorisanje osnovnih ljudskih prava istopolnih partnera i uopšte LGBTI zajednice, dovela do postojanja većeg stepena diskriminacije sada, nego što je to bio slučaj prije usvajanja Zakona.
Iz LGBT Foruma Progres su kazali da će crnogorsku javnost blagovremeno obavještavati o toku sudskog postupka i njegovim ishodima.
„Koji će, ukoliko tužba bude usvojena, donijeti promjene koje će predstavljati ključnu prekretnicu, ne samo za istopolne zajednice, već i odnosu na položaj i ljudska prava LGBTI osoba u Crnoj Gori“, dodaje se u saopštenju.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS