Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Unija slobodnih sindikata (USSCG) dostavila je danas svim poslaničkim klubovima dopis i inicijativu za dopunu Zakona o akcizama, što bi omogućilo Vladi da limitira cijene goriva barem na određeni vremenski period.
“Tražimo da Skupština na prvoj narednoj sjednici, po hitnom postupku, dopuni Zakon o akcizama što bi omogućilo Vladi da limitira cijenu goriva, barem na određeni vremenski period dok se ne stabilizuju cijene goriva na svjetskoj berzi, ali i cijene robe i usluga koje zadnjih mjeseci bilježe nagli rast, jednim dijelom upravo zbog rasta cijena goriva”, navodi se u dopisu.
USSCG u inicijativi za donošenje dopuna Zakona o akcizama navodi se da se u zakonsko rješenje dodaje novi član koji glasi da u slučaju značajnijeg povećanja cijena mineralnih ulja na svjetskom tržištu, crnogorska Vlada može donijeti odluku o umanjenju iznosa akcize do 30 odsto za olovni benzin, bezolovni benzin i gasna ulja, na period dok traje poremećaj cijena mineralnih ulja na svjetskom tržištu.
„Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od objavljivanja u Službenom listu Crne Gore”, dodaje se u inicijativi.
USSCG se u prethodnim godinama više puta obraćala Vladi sa zahtjevom da se koriguju akcize na naftu i naftne derivate, koje predstavljaju dominantno učešće u finalnoj cijeni goriva.
“U julu prošle godine, USSCG je podnijela inicijativu Vladi da limitira cijenu eurosupera 95 i eurodizela na maksimalnih 1,1 EUR po litru, a sve na teret dijela akciza koje država prihoduje od nafte i naftnih derivata. Kako smo tada naveli, već više od deset puta je došlo do poskupljenja goriva što predstavlja veliki udar na budžet naših građana, od kojih se većina nalazi u nezavidnom ekonomsko-socijalnom položaju, a takav trend se do danas nastavio”, navodi se u saopštenju USSCG.
Ta poskupljenja nafte i naftnih derivata dodatno su, kako su rekli, uticala na poskupljenje osnovnih životnih namirnica, dobrim dijelom zbog činjenice da Crna Gora većinu robe nabavlja iz uvoza, te je porastom cijene goriva dodatno poskupio transport, što se negativno odrazilo na finalnu cijenu namirnica, od kojih su neke i udvostručene.
“Isto važi i za cijene usluga koje su posredno ili neposredno vezane i zavise od cijene nafte i naftnih derivata. Takođe, zbog uticaja koronavirusa ostalo je bez posla, a time i bez izvora prihoda, oko 20 hiljada naših građana/ki, čime je njihova i egzistencija njihovih porodica dodatno ugrožena. Obrazloženje od Vlade bilo je da na cijene goriva mogu intervenisati tek nakon izmjene Zakona o akcizama”, rekli su iz Unije.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS