fbpx
NaslovnicaMINA BusinessUPCG poslala Vladi predlog mjera za četvrti paket podrške privredi

UPCG poslala Vladi predlog mjera za četvrti paket podrške privredi

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Unija poslodavaca (UPCG) poslala je ministru ekonomskog razvoja Jakovu Milatoviću predlog mjera za podršku privred i u okviru četvrtog paketa, kojim, između ostalog, traže formiranje garantnog fonda, subvencije do 1. aprila i izmjene određenih zakona, piše Dan.

Milatović je od više poslovnih organizacija, sa kojima se sastao u petak, tražio da mu dostave predloge mjera za četvrti paket pomoći, koji će Vlada najvjerovatnije pripremiti za narednu godinu.

“Neophodno je u najkraćem roku formirati garantni fond u iznosu od 100 miliona EUR, kako bi se obezbijedile garancije države od najmanje 70 odsto iznosa kredita preduzećima koja su usljed epidemije i uvođenja privremenih mjera imala pad prihoda veći od 30 odsto, što bi stvorilo uslove da poslovne banke mogu kreirati povoljnije kamatne linije, sa lakšim pristupom kreditima i nižim kamatnim stopama”, navodi se u dokumentu koji je pripremila UPCG, na čijem čelu je Predrag Mitrović.

Kako su objasnili, garancije Vlade i Centralne banke (CBCG), za plasmane Investiciono razvojnog fonda (IRF) i poslovnih banaka, treba opredjeljivati srazmjerno tržišnom učešću svake pojedine banke u Crnoj Gori, uz istovremeno ograničenje da tako date garancije ne mogu iznositi više od 40 odsto ukupnog plasmana banke.

“Maksimalan pojedinačan iznos kredita za koje bi država garantovala treba ograničiti na 300 hiljada EUR, kako bi se omogućilo što većem broju preduzeća da dođu do neophodnih sredstava, dok za preko 300 hiljada treba odobrenje Vlade ili resornog ministaretva”, navodi se u predlogu mjera UPCG.

Pravo na kredite pod navedenim uslovima treba obezbijediti subjektima koji su imali pad prihoda od 30 odsto i više u odnosu na prošlu godinu.

Kada su u pitanju subvencije, iz UPCG supredložili da preduzetnicima i kompanijama, kojima je usljed epidemije i privremenih mjera Nacionalnog koordinacionog tijela (NKT) pao prihod u odnosu na prošlu godinu 30 odsto ili više, treba obezbijediti subvenciju 100 odsto minimalne zarade zaposlenih do 1. aprila naredne godine, odnosno i dalje zavisno od epidemiološke situacije i poboljšanja uslova poslovanja.

Unija je predložila i hitne izmjene Zakona o porezu na dodatu vrijednost (PDV). Tražili su povećanje iznosa od 18 hiljada ostvarenog prometa kao uslova za obaveznu PDV registraciju na najmanje 30 hiljada.

“Najveću korist od povećanja ovog praga imali bi preduzetnici i mikro preduzeća koji se trenutno nalaze u najtežoj situaciji što se tiče opstanka poslovanja. Danom ulaska u PDV sistem, njihova roba i usluge postaju skuplje 21 odsto, ulaze u vrlo zahtjevnu i neizvjesnu tržišnu utakmicu sa velikim preduzećima i najveći broj njih ubrzo zapada u poslovne probleme i nelikvidnost”, piše u predlogu.

Takođe, tražili su uvođenje mogućnosti plaćanja PDV-a po naplaćenoj realizaciji za određene kategorije poreskih obveznika.

Kada su u pitanju predlozi koji se tiču Zakona o radu, iz Unije su predložili da se fleksibilnije uredi rad od kuće, tako što se može predvidjeti da poslodavac može jednostrano donijeti odluku o uvođenju rada od kuće nakon konsultacija sa zaposlenima.

Iz UPCG su predložili i uvođenje nepunog radnog vremena, a sa njime i srazmjerno umanjenje zarada u odnosu na prvobitno ugovorene zarade zaposlenog.

Traže i da se drugačije uredi pravo na naknadu po osnovu prekida rada, te da iznosi 50 odsto zarade i da se može davati osam mjeseci godišnje, umjesto dosadašnja četiri mjeseca.

Iz UPCG su predložili umanjenje otpremnine 30 odsto u slučaju prestanka potrebe za radom zaposlenog u slučaju epidemije, kao i da poslodavac ne treba da poštuje otkazni rok od 30 dana u slučaju otkaza.

Najčitanije

hra, nvo, rezolucija o srebrenici, milojko spajić, vlada

Spajić odgovara na pitanja poslanika

Podgorica, (MINA) – Premijer Milojko Spajić odgovaraće danas u Skupštini na pitanja predstavnika poslaničkih...