fbpx
NaslovnicaMINA BusinessUkinuti podsticaje za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora

Ukinuti podsticaje za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Građanski pokret URA predložio je da se izmjenama Zakona o energetici ukinu naknade u okviru podsticajnih mjera za korišćenje obnovljivih izvora energije.

Pravni tim Građanskog pokreta URA je u sugestijama na Nacrt izmjena i dopuna Zakona o energetici, koje je danas uputio Ministarstvu ekonomije, saopštio da će građani nastaviti da plaćaju velike sume novca koje će “otići u džepove investitora”, ukoliko se zakon usvoji u trenutnom obliku.

Članica pravnog tima URA-e, Ljiljana Jokić, kazala je da su građani Crne Gore platili investitorima oko 35 miliona EUR za posljednjih pet godina, a zauzvrat nijesu dobili ništa.

“Ukoliko se usvoji Nacrt zakona koji predlaže resorno Ministarstvo nastavićemo da plaćamo subvencije od kojih korist nemaju građani već, samo investitori. Nastaviće se i dalja devastacija naših prirodnih ljepota”, navela je Jokić u saopštenju.

Ona je posebno problematizovala predlog Ministarstva ekonomije da se izmijeni član 205 Zakona o energetici brisanjem pojedinih odredbi.

“Promjena tog člana na način kako to predlaže Ministarstvo, predviđa da snadbijevač više neće biti dužan da na svojoj stranici objavi promjenu cijena i naknada, niti će morati da objavi informacije o pravima kupaca, uključujući informacije za podnošenje i rješavanje prigovora”, objasnila je Jokić.

Ona smatra da brisanje tih stavova nije dobro sa aspekta informisanja građana i da se može iskoristiti za manipulaciju.

Jokić je kazala da je suvišna svaka naknada od koje građani nemaju koristi, u periodu kada su crnogorska ekonomija i standard građana žestoko uzdrmani pandemijom koronavirusa.

„Zbog toga smatramo prioritetnim činom da se kroz izmjene Zakona o energetici definiše da građani nemaju obavezu da plaćaju naknadu za podsticanje korišćenja obnovljivih izvora energije. Prije svega, to se odnosi na povlašćenu proizvodnju struje u malim hidroelektranama, gdje sav teret proizvodnje električne energije snose građani, a trajne posljedice trpe naša prirodna bogatstva“, smatra Jokić.

Ministarstvo ekonomije iskoristilo je, kako se dodaje, pandemiju koronavirusa da pokuša da progura mnoge predloge koji su lošiji nego trenutna zakonska rješenja.

„U ovakvoj situaciji očekivali smo da resorno Ministarstvo odloži javnu raspravu i usvajanje izmjena i dopuna Zakona o eneregetici dok se ne steknu uslovi da na javnim raspravama učestvuje zainteresovana javnost, NVO sektor, političke partije i zainteresovani predstavnici akademske zajednice”, navela je Jokić.

To se, kako je kazala, nije dogodilo, već Ministarstvo još jednom pokušava da progura važne zakone ispod radara u cilju prikrivanja činjenice da zakone donose po mjeri investitora i hidroenergetskog lobija, a ne u interesu svih građana.

Najčitanije

Budućnost prekinula seriju Lovćena

Podgorica, (MINA) - Rukometaši Lovćena poraženi su večeras na Cetinju od Budućnosti 28:24, u...