fbpx
NaslovnicaMINA BusinessRazličiti stavovi po pitanju uvođenja stečaja

Različiti stavovi po pitanju uvođenja stečaja

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Uvođenje stečaja u Atlas banku iznuđeno je rješenje koje ne može biti dobro, smatra nezavisni poslanik Aleksandar Damjanović, dok Filip Vuković iz Demokratske partije socijalista tvrdi da je to najbolja odluka koju je Centralna banka donijela na osnovu raspoloživih informacija.

Damjanović je za Dnevne novine kazao da učešće države u dokapitalizaciji, procijenjenoj na 22 miliona EUR, ne bi bilo dobro.

“Ne bi bio dobar potez da se budžetskim novcem spašava banka koja je, što namjerno, a što pogrešnim politikama dovedena u takvu situaciju.

Nakon što je CBCG neadekvatnim nadzorom dopustila da banka uđe u probleme, i nakon što je tokom procesa dokapitalizacije učinila sve da do nje ne dođe, stečaj je ostao kao iznuđeno rješenje, koje samo po sebi nikada ne može biti dobro”, rekao je Damjanović.

On je dodao da su za sudbinu Atlas banke odgovorni njen menadžment i CBCG kao kontrolor.

Vuković, sa druge strane, u vrhovnoj monetarnoj instituciji ne vidi krivca za novonastalu situaciju u bankarskom sektoru.

“CBCG je donijela najbolju odluku na osnovu informacija koje je imala, a oni imaju najbolje informacije”, naveo je Vuković za Dnevne novine.

On ipak smatra da stečaj Atlas banke neće proći bez posljedica.

“Trpjeće građani, štediše i, naravno, značajnu štetu će pretrpjeti i državni budžet. Ne vjerujem da će stečaj uticati na povlačenje kapitala i investicija sa tržišta. To će više uticati na to kako će i pod kojim uslovima Crna Gora kao tržište moći da kupuje novac od drugih banaka”, poručio je Vuković.

Stečaj u drugu banku odbjeglog biznismena Duška Kneževića uveden je u petak nakon dva neuspjela pokušaja prodaje.

Garantovani depoziti Atlas banke iznose 89 miliona i njihova isplata bi najkasnije trebalo da počne 30. aprila, dok su ukupni depoziti procijenjeni na 189,9 miliona EUR.

Damjanović ističe da otkrivanje problema u Atlasu tokom trajanja privremene uprave govori čiji je to bio posao još od 2011. godine, kada su počeli problemi u Atlas banci.

“Ovo je četvrti stečaj od konstituisanja CBCG. Stečaj u Ekos banci je trajao punih 15 godina, što govori o složenosti stečajnog postupka i implikacijama drugog stečaja za par mjeseci na cjelokupni finansijski i bankarski sistem”, kazao je Damjanović.

Vuković smatra da stečajevi u Atlas i Invest banci Montenegro (IBM) neće negativno uticati na finansijsku stabilnost i bankarski sistem.

“Ne vidim da će se naročito negativno odraziti to što su dvije banke otišle u stečaj i što će vjerovatno biti ugašene. Naprotiv, mislim da je to dobra poruka inostranim ulagačima da se ovdje sprovode zakoni i da niko nije zaštićen kada je u pitanju bankarski sektor”, zaključio je Vuković.

Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS

Najčitanije