fbpx
NaslovnicaGlavna vijestPrimjena zakona o stalnim sezoncima tokom ove godine nije realna

Primjena zakona o stalnim sezoncima tokom ove godine nije realna

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Privredna komora (PKCG) i Unija poslodavaca (UPCG) smatraju da primjena zakona o stalnim sezoncima tokom ove godine nije realna, s obzirom na to da su pripreme za predstojeću sezonu već u toku.

Oni su ocijenili i da je zakon morao stupiti na snagu najkasnije početkom marta da bi bio primjenjiv, pišu Vijesti.

Ministarstvo rada je prošle sedmice na javnu raspravu stavilo Nacrt zakona do 20 aprila.

“Mišljenja smo da je teško očekivati primjene zakona počev od ove sezone, čak i da se zakon usvoji, teško će biti primjenjiv za ovu godinu, iz razloga što su poslodavci uveliko u zoni obezbjeđivanja radne snage za predstojeću ljetnju turističku sezonu”, rekli su iz UPCG za Vijesti.

Cilj zakona je da se smanji nezaposlenost i reguliše manjak radne snage tokom turističke sezone, tako što će se uvesti kategorija stalnog sezonskog radnika. Time bi se zaposleni zadržali na istim poslovima i van turističke sezone, dobijali bi naknadu i uplatu doprinosa i kada ne rade, dok bi poslodavci dobili stalnu radnu snagu i za dijelove godine sa manjim obimom posla.

Prema Nacrtu zakona, naknadu bi plaćala država posredstvom Zavoda za zapošljavanje, a poslodavci doprinose za penzijsko-invalidsko osiguranje.

PKCG i UPCG saglasne su u ocjeni da bi obaveza plaćanja doprinosa za PIO za “stalne sezonce” i u mjesecima kada ne rade, predstavljala dodatno opterećenje za poslodavce.

Dok iz PKCG ističu za Vijesti da bez jasno definisanih državnih subvencija ovaj model teško može zaživjeti u praksi, UPCG predlaže konkretno rješenje – da Zavod za zapošljavanje sufinansira 50 odsto troškova doprinosa, uz napomenu da se oni odnose na minimalnu zaradu.

Obje institucije ukazuju na potrebu finansijske podrške države, kako bi novi zakonski model bio održiv i stimulativan za privredu.

Vijesti čekaju odgovore od Ministarstva rada, kojim rukovodi Naida Nišić, kada će zakon biti u primjeni i koliki će trošak imati Zavod za zapošljavanje kada su u pitanju ove naknade i da li država može da obezbijedi subvencije za doprinose poslodavcima.

“UPCG je imao svog predstavnika u izradi Nacrta ovog zakonskog rješenja. Svjesni smo činjenice da su smanjeni troškovi na rad u odnosu na mnoge zemlje. Međutim, kako bi zakon bio u dovoljnoj mjeri afirmativan, predložili smo da Zavod za zapošljavanje učestvuje sa sufinansiranjem od 50 odsto troškova namijenjenih za uplatu doprinosa. Treba imati u vidu da se ovi doprinosi odnose na minimalnu zaradu”, kazali su u UPCG-u.

Kako su istakli, neke njihove sugestije u pripremi Nacrta su uvažene, a to su da se i agencije za ustupanje zaposlenih prepoznaju kao poslodavci, budući da su već diskriminisane kroz Zakon o strancima.

“Takođe, uvažena je primjedba da se trgovina i građevinarstvo prepoznaju kao sezonske djelatnosti, kao i da se pojedina odsustva i odmori posebno tretiraju, posebno imajući u vidu činjenicu da osoba neće raditi, na primjer, šest mjeseci u toku godine. Predlog zakonskog rješenja proslijeđen je članstvu UPCG, te očekujemo i naše dodatno učešće i tokom javne rasprave”, kazali su UPCG.

Iz PKCG su naveli da su 1. novembra prošle godine organizovali okrugli sto u vezi sa Nacrtom zakona o stalnom sezoncu, na kojem su učestvovali predstavnici Ministarstva rada i crnogorske privrede.

Na okruglom stolu su razmatrane mogućnosti za unapređenje predloženog zakonskog rješenja i njegovo prilagođavanje specifičnostima crnogorskog tržišta rada.

Tokom diskusije, naglašena je važnost inkluzivnog pristupa i zajedničkog rada svih relevantnih aktera, kako bi konačan tekst zakona bio sveobuhvatan.

“PKCG nije bila član Radne grupe koja je pripremala Nacrt zakona, dok je prije nekoliko godina, kroz projekat sa GIZ-om aktuelizovala ovu temu. Tokom okruglog stola, zaključeno je da bi država trebalo da planira budžetska sredstva na ime subvencija poslodavcima, ako hoćemo stvarno da riješimo problem nedostatka radne snage i da održimo konkurentnost domaće privrede”, istakli su iz PKCG.

Kako su dodali, privrednici su na okruglom stolu istakli da je model “stalnog sezonca” u ovoj godini morao početi sa primjenom najkasnije 1. marta, kako bi bio primjenjiv u ovoj ljetnjoj sezoni.

Prema Nacrtu zakona, poslodavci mogu da angažuju nezaposlene koji se nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje, penzionere i studente za “stalne sezonce” na poslovima u sektorima turizma, ugostiteljstva, trgovine, građevinarstva i poljoprivrede.

Potpisivaće se ugovor o radu za stalne sezonske poslove u trajanju od najmanje šest, a najduže osam mjeseci.

Stalnim sezoncima (osim penzionerima) po završetku sezone Zavod za zapošljavanje će plaćati naknadu koju će primati do naredne sezone, a u periodu van sezone poslodavac će im plaćati poreze i doprinose na penzijsko i invalidsko osiguranje.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije

LŠ: Arsenal i Inter u polufinalu

Podgorica, (MINA) - Fudbaleri londonskog Arsenala i Intera iz Milana igraće u polufinalu Lige...