fbpx
NaslovnicaGlavna vijestPoziv gradovima i opštinama za ligu šampiona lokalnog razvoja

Poziv gradovima i opštinama za ligu šampiona lokalnog razvoja

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Lokalne samouprave iz regiona od danas se mogu prijaviti za učešće u Programu sertifikacije gradova i opština s povoljnim poslovnim okruženjem u jugoistočnoj Evropi (BFC SEE), kako bi sistemski unaprijedile uslove za privlačenje investicija i brži razvoj postojeće privrede.

Partnerstvo za konkurentni region (CORE Partnership) u saradnji s Njemačkom razvojnom saradnjom, koju sprovodi GIZ, raspisalo je javni poziv čelnicima lokalnih samouprava da prateći kriterijume BFC SEE sertifikacije unaprijede rad i efikasnost lokalne administracije i tako zavrijede epitet grada po mjeri privrede.

“Poziv je otvoren za ukupno 50 lokalnih samouprava iz regiona, koje do sada nijesu učestvovale u BFC SEE programu”, navodi se u saopštenju.

Predsjednica Privredne komore (PKCG), Nina Drakić, kazala je da se poziv upućuje reformski orijentisanim lokalnim liderima koji učešćem u programu ulaze u regionalnu utakmicu za održive investicije i bolji životni standard.

“Početni korak u ovom procesu je da lokalna zajednica prepozna jedinstvene potencijale i ulogu privrede u kreiranju održive strategije razvoja. BFC SEE program u tome pomaže jer daje jasne smjernice za očuvanje zaposlenosti i otvaranje radnih mjesta, kroz jačanje partnerstva s lokalnom privredom”, rekla je Drakić.

Prema njenim riječima, kriterijumi prate razvojne i prostorne planove i pomažu da se unaprijedi organizacioni kapacitet, efikasnost i nivo digitalizacije opštinskih usluga.

“Standard rangira i konkurentnost u pogledu lokalnih nameta i posebno vrednuje podršku preduzetništvu, inovacijama i zelenoj ekonomiji”, dodala je Drakić.

BFC SEE program se sprovodi od 2012. godine i do sada je više od 100 gradova i opština prošlo kroz proces sertifikacije. Trenutno 45 lokalnih samouprava posjeduje sertifikat koji predstavlja pečat kvaliteta njihovog poslovnog okruženja.

Rezultati istraživanja, koje je sproveo CORE Partnership, pokazuju da više od tri četvrtine lokalnih samouprava, koje su prošle kroz ovaj proces, smatra da je bio koristan i ističu da ih je najviše motivisalo unapređenje efikasnosti rada administracije, privlačenje novih investicija i prepoznatljivost lokalne samouprave.

Njih 98 odsto bi BFC SEE preporučili i drugim gradovima i opštinama.

Proces sertifikacije traje 12 mjeseci i počinje obukom tima lokalne samouprave koji je zadužen za ispunjavanje postavljenih kriterijuma.

Slijedi proces evaluacije, u kojem se ocjenjuje trenutno stanje u gradu ili opštini, nakon čega se rukovodstvu dostavlja izvještaj s konkretnim preporukama za unapređenje koje je potrebno primijeniti u zadatom periodu.

Na kraju procesa, nezavisna verifikaciona komisija procjenjuje da li lokalna samouprava ispunjava uslove da stekne BFC SEE sertifikat.

Drakić je saopštila da su u Crnoj Gori BFC sertifikat zavrijedili Podgorica, Tivat, Žabljak, Danilovgrad i Bijelo Polje i oni su među najuspješnijim lokalnim samoupravama kada je riječ o privlačenju ulaganja i razvoju lokalne privrede.

“Želimo da i druge motivišemo da se pridruže tom klubu najboljih. Sertifikat BFC donosi prepoznatljivost u odnosu na druge lokalne samouprave, uz bolju poziciju na investicionoj mapi jugoistočne Evrope i veće šanse za privlačenje ulaganja”, navela je Drakić.

Takođe, kako je objasnila, lokalne samouprave dobijaju i priliku za učešće u regionalnim projektima koje finansiraju međunarodni donatori i mogućnost za razmjenu znanja s najuspješnijim lokalnim samoupravama.

“Sve to na kraju vodi do novih radnih mjesta i boljeg kvaliteta života građana”, tvrdi Darkić.

Za učešće u programu, zainteresovani gradovi i opštine mogu dostaviti prijavu putem sajta www.bfc-see.org ili se obratiti PKCG, kao nadležnom Tehničkom sekretarijatu za sprovođenje BFC SEE programa u Crnoj Gori.

U narednom periodu biće organizovana i info sesija pod nazivom Kako dostići standarde međunarodne BFC SEE sertifikacije. Tom prilikom, svi zainteresovani učesnici, predstavnici gradova i opština, moći će da se dodatno informišu o detaljima i uslovima učešća u BFC SEE programu.

CORE Partnership okuplja više od 20 institucija i organizacija iz jugoistočne Evrope. Sprovođenje BFC SEE programa podržava GIZ Otvoreni regionalni fond za modernizaciju opštinskih usluga (GIZ ORF MMS).

Kvalitet lokalnog poslovnog okruženja ocjenjuje se na osnovu više od 60 kriterijuma koji su grupisani u deset kategorija.

To su, najprije, posjedovanje strateškog plana razvoja sa planom kapitalnih infrastrukturnih ulaganja, postojanje funkcionalne Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj, kao i Privrednog savjeta za stalnu komunikaciju i saradnju s privredom u cilju kreiranja boljih uslova poslovanja.

Za svaku modernu lokalnu samoupravu neophdno je i da ima efikasan sistem izdavanja građevinskih dozvola, da raspolaže informacijama gdje je moguće ulagati i koje povoljnosti za investiranje nudi, te da je transparentna po pitanju troškova poslovanja za privredu.

Potrebno je i da posjeduje programe prekvalifikacije radne snage prema potrebama investitora.

Posebno se vrednuje stimulisanje razvoja preduzetništva kroz finansijske i nefinansijske podsticaje i olakšice, posvećenost zaštiti životne sredine, kao i digitalizaciji administrativnih procedura i rješenja za efikasnije informisanje građana i privrede.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije

Sutjeska bolja od Jedinstva, Podgorica slavila protiv Kotora

Podgorica, (MINA) - Košarkaši Sutjeske, Podgorice i Primorja ostvarili su večeras pobjede u 14....