Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Nova uprava i menadžment nacionalne avio-kompanije Montenegro Airlines (MA) biće izabrani u naredne dvije do tri sedmice, a imaće rok od 30 do 40 dana da urade dubinsku analizu kompanije i naprave predlog budućeg funkcionisanja, saznaju Vijesti iz izvora bliskog novoj Vladi.
Ciljevi analize treba da budu da li kompanija može preživjeti bez državne pomoći kojom se krše pravila Evropske unije (EU), da li se mogu naći drugačiji prihodi koji bi izbjegli sukob sa EU i za koliko se mogu smanjiti sadašnji troškovi i broj zaposlenih.
Analiza treba da pokaže i da li je isplativije da se sadašnja kompanija likvidira i time dugovi ponište, a imovina prebaci na novu kompaniju, piše list.
Taj scenario ima nekoliko slabih tačaka jer bi nova kompanija morala da dobija sve nove licence i dozvole, a naročito slotove – termine za let, na aerodromima oko kojih se bore avio-kompanije.
Problem može biti i to što bi nova kompanija morala da sarađuje sa istim partnerima kojima sadašnja duguje novac.
Novi tim mora da utvrdi i da li su tačni poslovni podaci koji su do sada saopštavani, da li ima nekih spornih ugovora i kolike tačno iznose obaveze kompanije.
MA je akcionarsko društvo, pa ima komlikovaniju i dužu proceduru za izbor nove uprave.
Vlada treba da zakaže Skupštinu akcionara i izabre svog predstavnika na njoj, zatim Skupština akcionara bira Odbor direktora, a Odbor bira u posebnoj proceduri izvršnog direktora koji sastavlja svoj tim saradnika.
To sve mora da traje 15 do 20 dana, a nova uprava će imati rok do najkasnije početka februara da uradi pregled sadašnjeg stanja i predstavi plan oporavka ako smatraju da je on moguć.
Kako piše list, pregovori sa osobama koji bi mogli preuzeti nacionalnog avio-prevoznika i državne Aerodrome su u toku, ali je problem što u Crnoj Gori nema mnogo onih koji imaju zvanja i iskustva da bi ispunili uslove za određene pozicije.
Nacionalna avio-kompanija je prošlu godinu završila sa gubitkom od 7,9 miliona EUR, dok je akumulirani gubitak 98 miliona EUR.
Bivša Vlada je krajem prošle godine usvojila plan, a Skupština poseban zakon o pomoći MA od 155 miliona, od čega su ove godine dobili 35 miliona kojima su vratili dio dugova i pokrili troškove tokom zastoja zbog pandemije.
Potom je Savjet Agencije za zaštitu konkurencije obustavio primjenu zakona do utvrđivanja da li se ta državna pomoć dodjeljuje zakonito i po pravilima EU, što je suština odluke.
Sadašnjim prihodima, zbog malog broja letova, kompanija ne može da pokrije ni minimalne troškove zbog čega kasni isplata oktobarske plate i gomilaju se dugovi povjeriocima.