fbpx
NaslovnicaGlavna vijestNeophodna tranzicija resursa sadašnjeg MA na novu kompaniju

Neophodna tranzicija resursa sadašnjeg MA na novu kompaniju

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Nova avio-kompanija ima šansu samo ako se realizuje tranzicija resursa sadašnjeg Montenegro Airlinesa (MA) na tu kompaniju i nikako drugačije, poručio je izvršni direktor nacionalnog avio-prevoznika, Vlastimir Ristić.

„Uvjeren sam, nakon svih godina rada i iskustva, kao neko ko je učestvovao u građenju sadašnje kompanije od samog njenog početka, da nova kompanija ima šansu samo ako se izvrši tranzicija resursa sadašnjeg MA na tu kompaniju i nikako drugačije“, naveo je Ristić u pismu koje je danas uputio ministrima kapitalnih investicija, finansija i ekonomskog razvoja, Mladenu Bojaniću, Milojku Spajiću i Jakovu Milatoviću.

On je ministre, kako je kazao, ljubazno, ljudski i kolegijalno zamolio da tu poruku shvate na pravi način, kao nekoga kome su te stvari zaista poznate.

„Možete dovesti stručnjake sa strane, od bilo kuda, svako ko je u materiji, reći ćе vam isto. Znali su to u Air Serbia, Swiss Air Lines, Olimpic airways-u, Brussels-u, i mnogim drugim kompanijama koje su ozdravljenje uradili bez prestanka rada i sa sačuvanim ‘nematerijalnim kapitalom’ koji su ove kompanije imale“, naveo je Ristić u pismu u koje je agencija Mina-business imala uvid.

On je podsjetio da Air Serbia leti u Sjedinjene Američke Države (SAD) na slot Jat-a, koji je 80-ih letio sa JU500/1 za JFK.

„Ako su svi oni našli model i rješenje, hoću, želim i moram da vjerujem, da bez obzira na sve to možemo (i moramo) i mi“, kazao je Ristić.

On je zamolio ministre da se, ukoliko je moguće hitno sastanu i o tome popričaju u više neophodnih detalja i pojašnjenja, kao i da od njih, kao vlasnika firme koja i dаlје radi, dobiju uputstva i smjernice za dаlје poslovanje.

„U svim našim razgovorima, na više sastanaka koje smo imali za ovo kratko vrijeme koliko obavljate dužnosti, sticao sam utisak da se pokušava naći rješenje za nacionalnu avio-kompaniju i da ćе ono biti nađeno. Pri tome, višе puta, pominjano је i osnivanje nove kompanije kao moguća opcija. Vidimo da je to važeća opcija i sada“, rekao je Ristić.

On je kazao da je na tim sastancima govorio da ako se osniva nova kompanija, zbog potrebnog vremena, sa tim se mora početi odmah.

„Ni u jednom momentu nijesmo pričali o tome da će postojeća kompanija stati. Prestanak avio-operacija, ра nakon duge pauze, početak novih, najlošiji, najskuplji i sa najmanje šansi da uspije, scenario u ozdravljenju nacionalnog prevoznika“, naveo je Ristić.

On je podsjetio da je današnji Montenegro Airlines osnovan 24. decembra 1994, a poletio je za Bari, na svoj prvi komercijalni let, 7. mаја 1997. godine.

„Sаda nam ne bi trebalo toliko. Ali, svakako bi trebalo previše da se mogu sačuvati sadašnji potencijali kompanije. Moram da kažem da stvarna vrijednost MA ne piše u njegovom bilansu stanja i uspjeha“, rekao je Ristić.

On je ocijenio da stvarna, kapitalna, višestruko milionska vrijednost MA leži u saobraćajnim sertifikatima, opštim i specifičnim, članstvu u svim svjetskim asocijacijama redovnih avioprevozilaca, lincenciranom osoblju, letačko-tehničkoj kondiciji, bezbjednim procedurama koje su kao rutinu implementirali za godine u saobraćaju, imenu i ugledu u saobraćajnim krugovima koji se bave obučenošću osoblja, bezbjednošću procedura i implementaciji avio-standarda.

„Nije MA slučajno, veoma uspješno prolazio sve bezbjedonosne provjere svih organizacija koje se time bave. Konačno, nije ni prevezao preko deset miliona putnka bez iole ozbiljnije povrijeđenog putnika, ili čak, poginulih. Nije to slučaj svuda. Posebno ne u regionu, i posebno ne od kompanija koje su počinjale 90-ih“, precizirao je Ristić.

Prema njegovim riječima, dozvole, istorijski slotovi, saobraćajna prava, code share ugovori, interline ugovori i Amadeus prodajni sistem, neće mirovati mjesecima i čekati novu kompaniju.

„Biće trajno izgubljeni i moraće se krenuti iz početka da se dobiju ni blizu kvalitetni slotovi i aerodromi u odnosu na one koje sada MA ima. Dakle, praveći operativnu pauzu, mi gubimo sve ovo. U roku od 90 dana, gubimo licence svih pilota, kabinaca, mehaničara i inženjera“, rekao je Ristić.

On je kazao da kompanija gubi i licence svih njihovih dodatnih treninga, koji ustvari, omogućavaju bezbjedno letenje.

„Još gore, gubimo povjerenje putnika, agencija, agenata prodaje i komercijalnih zastupnika. Svih, koji sada sa nama dovode putnike. To je opet višemilionska šteta, koju nova kompanija, nеćе moći ni brzo, ni jeftino da plati. A moraće“, smatra Ristić.

On je kazao da se nameće pitanje da li iko može da vjeruje da nakon svega toga nova kompanija ima bilo kakvu šansu za uspjeh.

Ristić je podsjetio da su nakon javnog stava Vlade uslijedile neminovne i očekivane reakcije.

„Mi smo najprije obavili internu analizu aspekta bezbjednosti avio-operacija i jedinstveni stav je bio da se sa operacijama mora završiti u petak. Iako smo Beograd mogli da letimo i subotu i nedjelju, jer smo aerodromu Beograd ta dva avio-dana platili unaprijed, i uprava aerodroma nam je potvrdila da možemo nesmetano letjeti, operacije su morale biti otkazane“, objasnio je Ristić.

On je naveo da je prestanak rada MA, ostanak bez posla, bez već zarađenih plata safety hazard, odnosno bezbjednosti rizik zbog intenzivnog stresa na posade koje treba da obave letenje.

„Time bismo se izložili riziku koji se u avijaciji ne praktikuje i uspjeli smo da petak završimo bezbjedno, kao i sve ove 23 godine u saobraćaju koliko je MA letio“, dodao je Ristić.

On je kazao da je zvanično saopštenje MA, kojim potvrđuju prestanak rada, uslijedilo nakon bezbjednog slijetanja aviona iz Beograda.

„Istog dana u popodnevnim satima je uslijedila reakcija povjerilaca, odnosno Poreske uprave, koja je pustila blokadu na iznos duga za poreze i doprinose od 15,2 miliona EUR. Time su sva sredstva sa računa povučena, uključujući i namjenska sredstva dodijeljena po zakonu za restauraciju motora. Ovim je i MA vjerovatno trajno ostao bez raspoloživih sredstava“, rekao je Ristić.

Takođe, partnerske kompanije sa kojima MA ima code share ugovore su zaustavile prijem putnika sa njihovm kartama na svojim letovima istog dana.

„Time smo dovedeni u situaciju da ne možemo obaviti rerutiranje putnika, povraćaje plaćenih karata i plaćati odštete. Svaka komercijalna aktivnost je stopirana i sada nemoguća“, dodao je Ristić.

Sa druge strane, svi zaposleni u MA ostaju bez ikakvih primanja. U pitanju je 350 stalno zaposlenih sa članovima porodica. Posljednju platu zaposleni su primili za septembar, uz činjenicu da su četiri mjeseca ove godine, zbog situacije sa virusom korona, plate svim zaposlenima bile umanjene 30 odsto.

„Takođe, veliki pad primanja su imali i zaposleni u službama koje su vezane za broj provedenih letačkih sati, zbog ogromnog pada naleta, i po tom osnovu, njihova primanja su smanjena dodatnih preko 30 odsto. Radi se o kolegama iz letačke i tehničke djelatnosti“, saopštio je Ristić.

On je zaključio da će takvo stanje, ukoliko se neko rješenje ne iznađe brzo, imati i osobine socijalnog problema u skoroj budućnosti.

Najčitanije

Polovićan učinak crnogorskih kik boksera

Podgorica, (MINA) - Crnogorski kik bokseri ostvarili su polovičan učinak prvog takmičarskog dana Evropskog...