fbpx
NaslovnicaMINA BusinessMjere CBCG ostvarile puni efekat

Mjere CBCG ostvarile puni efekat

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Mjere koje je Centralna banka (CBCG) donijela sa ciljem ublažavanja negativnih posljedica pandemije koronavirusa na privredu i stanovništvo ostvarile su svoj puni efekat, ocijenjeno je na sjednici Savjeta vrhovne monetarne institucije.

Na današnjoj sjednici su razmatrani efekti ranije usvojenih devet paketa mjera koje je CBCG donijela sa ciljem ublažavanja negativnih posljedica pandemije koronavirusa na privredu i stanovništvo.

„Te mjere ostvarile svoj puni efekat, posebno pružajući podršku najpogođenijim kategorijama građana i preduzeća, i da je CBCG adekvatno reagovala u uslovima povećane neizvjesnosti, te uspjela da sačuva balans podrške ekonomiji i stanovništvu i očuvanja zdravlja bankarskog sistema i, posljedično, finansijske stabilnosti“, navodi se u saopštenju.

Iz CBCG su rekil da je, u cilju sagledavanja potrebe eventualnog prilagođavanja mjera, CBCG analizirala dostupne makroekonomske podatke za prvu polovinu godine, uz uvažavanje prognoza međunarodnih institucija i Vlade koje se odnose na trenutna i buduća ekonomska kretanja.

„Pozitivni trendovi su zabilježeni u važnim djelatnostima, kao što su industrijska proizvodnja, turizam i trgovina na malo, dok su prognoze o kretanju bruto domaćeg proizvoda (BDP) za ovu godinu veoma optimistične. Dakle, svi pomenuti izvori ukazuju na postepeni oporavak crnogorske ekonomije“, dodaje se u saopštenju.

Uvažavajući navedeno, kao i stavove međunarodnih institucija, u prvom redu Međunarodnog monntarnog fonda (MMF), po pitanju trajanja privremenih mjera vezanih za bankarski sektor, Savjet CBCG ocijenio je da ne postoji potreba za prilagođavanjem definisanih mjera, kao ni za izmjenom rokova njihovog važenja. Svakako, primjena mjera će biti predmet kontinuiranog praćenja CBCG u skladu sa daljim razvojem situacije.

„Savjet je uputio preporuku bankama da podrže napore koje ulažu nosioci ekonomske politike u pravcu privrednog oporavka zemlje, kroz stimulativnu kreditnu politiku“, rekli su iz CBCG.

Najnoviji podaci o poslovanju banaka pokazuju da je, tokom prvih šest mjeseci tekuće godine, plasirano 515 miliona EUR novoodobrenih kredita, što je 33,81 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, odnosno 8,97 odsto niže u odnosu na isti period 2019. godine. U prvih šest mjeseci ove godine ukupni depoziti su porasli devet odsto, što potvrđuje visoko povjerenje u bankarski sistem i u regulatora.

Savjet je danas razmatrao i usvojio Izvještaj o kretanju cijena za prvi kvartal ove godine, u kojem je navedeno da je inflacija u Crnoj Gori u martu iznosila 1,4 odsto.

„Rast cijena je najvećim dijelom rezultat globalnog rasta cijena nafte, koje su uticale na rast cijena u kategoriji prevoz pet odsto, kao i rasta cijena većeg broja prehrambenih proizvoda u okviru kategorije hrana i bezalkoholna pića 1,8 odsto“, rekli su iz CBCG.

Modelska prognoza projektuje da će se inflacija tokom tekuće godine kretati u rasponu od 1,6 odsto do 3,4 odsto, sa centralnom projekcijom od 2,6 odsto. Ekspertska procjena CBCG je slična i projektuje godišnju inflaciju u rasponu od 1,75 odsto do četiri odsto, pri čemu centralna projekcija iznosi 2,75 odsto.

Savjet je, na današnjoj sjednici, razmotrio i izvještaj o poslovanju i sprovođenju politike CBCG za maj i Makroekonomski izvještaj CBCG za prvi kvartal, kao i druga tekuća pitanja iz svoje nadležnosti.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije