Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Svako zapošljavanje u kompanijama energetskog sektora biće kontrolisano i moraće da dobije saglasnost resora, saopštio je ministar energetike i rudarstva Saša Mujović.
“Da vidimo zašto neka kompanija želi da zaposli određenog radnika. Ja sam za demokratiju, ali bez čvrste ruke nema prosperiteta i napretka. Naše Ministarstvo je stožer koji treba da okuplja energetski sektor”, rekao je Mujović u emisiji Argumenti na TVCG.
On je poručio i da više nema bježanja od odgovornosti, prenosi portal RTCG.
“Svaki od direktora kompanija sada će morati da dostavlja biznis plan. Ukoliko se neki proces ne realizuje, odmah da se utvrdi koji je sektor za to kriv i ko je kriv ako nešto krene po zlu. Nema više sakrivanja iza nerada, pa da zbog jedne službe bude stopiran cjelokupni proces”, saopštio je Mujović.
On je najavio da će kontrolisati i sve donacije u energetskim kompanijama.
“Nema više skupljanja poena u političke svrhe. Takođe sam tražio da bude puna otvorenost ka medijima. Nema više ništa da se krije i nema ćutanja. Presija i sakrivanje od medija je prošlost. U pola dana-u pola noći dokumenti će moći da se pregledaju. Mediji nijesu neprijatelji”, rekao je Mujović.
Upitan da prokomentariše stanje u Crnogorskom elektrodistributivnom sistemu (CEDIS), Mujović je kazao da loši međuljudski odnosi itekako utiču na poslovanje te kompanije.
“Tu su oprečni stavovi, svi krive jedni druge. To je zastrašujuće. Toj kompaniji je potrebno pomirenje prvo unutar kolektiva, pa će procvjetati. Taj slučaj me mnogo zamara”, naveo je Mujović.
Prema njegovim riječima, CEDIS je apsolutni monopolista u svojoj oblasti i kompanija koja nije stvorena da bude gubitaš.
“Zato mi se nikako ne dopada ta atmosfera u kolektivu. Postoje ljudi koji su nekad bili članovi prošle vladajuće strukture i novi ljudi. Loši su međuljudski odnosi i toj kompaniji traba katapultirati strahoviti vjetar u leđa”, saopštio je Mujović.
On je kazao da usvojeni Zakon o korišćenju energije iz obnovljivih izvora štiti državu i građanima daje izuzetnu priliku da proizvode električnu energiju.
“To je naš mali doprinos putu Crne Gore ka EU. Građanima će se pružiti prilika da prave energetske zadruge, da profitiraju, da se udružuju. Uvodimo preduzetništvio u energetski sektor”, najavio je Mujović.
On smatra da će taj zakon biti jako važan za sjever Crne Gore, posebno Pljevlja i Bijelo Polje.
“To je borba za tržišne premije i ogromni benefit za državu, a mi prepoznajemo građane kao nosioce energetske tranzicije i dajemo im priliku da iskoriste sunce i vjetar. Ne moraju samo firme i kompanije da imaju od toga koristi”, rekao je Mujović.
On je objasnio da će svaki stanovnik Crne Gore moći na stambenoj zgradi u kojoj živi da postavi solarne panele.
“Više zgrada pravi veću energetsku zajednicu. Sa što više prozvedene električne energije možete da nastupate na tržištu. Sve ide ka tome da se električna energija valorizuje na pravi način. Omogućićemo građanima da iskoriste taj potencijal. Uticaćemo na smanjenje energetskog siromaštva”, kazao je Mujović.
Govoreći o naknadi koju će Republika Srpska od ove godine plaćati Opštini Nikšić za potopljeno zemljište pod Bilećkim jezerom, Mujović je saopštio da nijednog momenta nije htio da ugrozi Crnu Goru, niti na to ima pravo, niti je to mogao.
Opozicione stranke kritikovale su dogovor između dva ministarstva tvrdeći da se Vlada odrekla novca za potopljeno zemljište za prethodnih 30 godina koliko BiH nije isplaćivala naknadu Crnoj Gori.
Stoga, Mujović je saopštio da dug Republike Srpske prema Crnoj Gori ostaje.
“Ipak, pristalica sam da se stvari dešavaju sa stilom. Imam razumijevanja za kolege. I BiH i Republika Srpska su su opterećene problemima kao Crna Gora. Mi ćemo smisliti dinamiku otplate duga. Nisam mogao da lupam šakom o sto. Ja samo želim da se hidropotencijal Bilećkog jezera valorizuje u Crnoj Gori”, zaključio je Mujović.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS