fbpx
NaslovnicaMINA BusinessIntegrisani sistem za realno praćenje turističkog prometa

Integrisani sistem za realno praćenje turističkog prometa

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Vlada je formirala operativni tim da kreira model u cilju uspostavljanja integrisanog sistema koji će omogućiti precizno realno vremensko praćenje turističkog prometa, saopštila je ministarka turizma, Simonida Kordić.

Ona je u Skupštini, odgovarajući na poslanička pitanja, kazala da će to biti integrisani sistem, softverski, koji će omogućiti svakodnevno i transparentno praćenje turističkog prometa u realnom vremenu.

Takođe, omogućiće bolje upravijanje resursima, suzbijanje sive ekonomije i bolje planiranje, odnosno donošenje strateških odluka zasnovanih na pouzdanim podacima.

„Taj sistem treba da omogući kontrolu i brojanje turista pri ulasku i izlasku iz Crne Gore, prijavu turista, prijavu gostiju od domaćina, plaćanje boravišnih i drugih taksi, registraciju vršenja uslužnih djelatnosti u turizmu, plaćanje poreza i doprinosa“, rekla je Kordić odgovarajući na pitanje poslanika Nove srpske demokratije, Velimira Đokovića, kako riješiti pitanje neujednačenosti podataka o broju turista i prihodima od turizma.

Time se, kako je objasnila Kordić, pokrivaju dvije stvari – jedna je pravljenje presjeka broja gostiju, a druga eliminisanje sive ekonomije.

Kordić je podsjetila da Hrvatska još od 2016. godine ima jedan takav sistem, koji je veoma funkcionalan.

Ona je podsjetila da jedini zvaničan podatak o broju gostiju u Crnoj Gori dolazi iz Monstata, koji te podatke objavljuje mjesečno.

„Pošto to nije dovoljno efikasno i brzo za potrebe privrede, onda se za procjenu broja gostiju koriste i druge metode, pa je jedan od modela input koji dobijamo od Nacionalne i lokalnih turističkih organizacija. Ali, najpouzdaniji podaci dolaze iz komunalnih službi i odnose se na količinu odnesenog smeća“, kazala je Kordić.

Đoković je pitao i kako riješiti hronični problem gužvi na primorju u julu i avgustu.

Kordić je odgovorila da se oko 95 odsto ukupnog saobraćaja u sezoni dešava kroz jedan putni pravac, od Herceg Novog do Ulcinja.

„To je višestruki problem. Najveći broj primjedbi i žalbi stranih, kao i domaćih turista, dominatno dolazi na taj problem. Kroz Herceg Novi da prođete 15 kilometara provedete tri sata, to je nedopustivo“, rekla je Kordić.

Ona je navela da je dugoročno rješenje izgradnja putne infrastrukture.

„Međutim, to ne može za narednu sezonu, već moramo da nađemo model kako da umanjimo efekte tranzita preko Crne Gore i da ga izmjestimo sa tog primorskog pravca“, navela je Kordić.

Ona je objasnila da je jedan od modela uvođenje tranzitnih taksi, pri čemu bi na tom putnom pravcu svi posjetioci koji ulaze u Crnu Goru morali platiti određenu tranzitnu taksu. Ukoliko provedu 24 sata u Crnoj Gori, taksa im se ne naplaćuje.

„Da bi turistička posjećenost bila adekvatna, moramo regulisati tranzit tako što ćemo ih odvratiti sa tog putnog pravca. Putni pravac koji vodi na Božaj je daleko rasterećeniji nego uz more, a ista je daljina. Taj model rješava ovo pitanje u narednom periodu“, dodala je Kordić.

Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS

Najčitanije