Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Kompanija Mtel jedna je od 39 telekom operatora koji su postigli dogovor o usklađivanju maloprodajih cijena prenosa podataka u romingu između država EU i Zapadnog Balkana, što bi trebalo da doprinese pristupačnijim i transparentnijim cijenama.
Iz kompanije su kazali da će usaglašene cijene prenosa podataka u romingu između zemalja EU i Zapadnog Balkana važiti od 1. oktobra.
„U ovoj fazi, 39 telekom operatora postiglo je dogovor koji bi trebalo da omogući usklađivanje maloprodajnih cijena prenosa podataka u romingu između operatora WB6 i EU, što će u većini zemalja rezultirati pristupačnijim i transparentnijim cijenama. Dodatno sniženje cijena rominga biće postepeno uvedeno nakon godišnjih pregleda, sa ciljem stvaranja još atraktivnijih cijena za usluge rominga u fazama do 2028.godine“, navedeno je u saopštenju.
Iz Mtela su podsjetili da su, nakon potpisivanja EU – Zapadni Balkan Deklaracije o romingu na samitu EU – Zapadni Balkan održanom u Tirani 6. decembra, telekom operateri EU i Zapadnog Balkana održali su niz sastanaka uz pomoć Savjeta za regionalnu saradnju i Evropske komisije, o usaglašavanju nivoa smanjenja cijena prenosa podataka u romingu.
Oni su dodali da je od početka taj je proces dobrovoljna inicijativa operatora Zapadnog Balkana i EU, među kojima je i kompanija Mtel.
„Nadovezujući se na uspjeh režima U romingu kao kod kuće u EU i na Zapadnom Balkanu, svrha tog poduhvata je podrška mobilnosti i pojednostavljenje povezivanja građana i preduzeća EU i Zapadnog Balkana“, rekli su iz Mtel-a.
Generalni direktor Telekom Srbija, Vladimir Lučić, ranije je kazao da je ovaj dogovor prije svega u interesu korisnika, ali da se i operatoru pruža mogućnost pružanja novih servisa gdje može nadomjestiti izgubljen novac.
Primjera radi, otkako je u EU ukinut roming, saobraćaj se povećao za čak 400 puta.
“To je čist prihod. Prethodno su turističke zemlje bile uplašene da će izgubiti profit od rominga, ali korisnici su počeli da koriste data roming i opet se ispostavilo da su, i poslije njegovog ukidanje, te iste zemlje imale najveći prihod. Iskustvo Evrope je pokazalo da je to bila dobra odluka i meni je drago što će Telekom Srbija biti lider ovog projekta i što će Zapadni Balkan do 2027. godine biti potpuno integrisan u ovaj proces”, saopštio je Lučić.
Iz Mtel-a su kazali da su prednosti višestruke, jer značajno smanjenje cijena za kupce iz EU znači jačanje veza između EU i regiona, podsticanje poslovanja van sopstvenih granica zbog nižih troškova poslovanja, ali i doprinos da region Zapadnog Balkana postane atraktivnija destinacija za turiste iz EU, što će proizvesti multiplikativne efekte za ekonomije Zapadnog Balkana.
Izvršna direktorica Mtel-a, Tatjana Mandić, podsjetila je da je Crna Gora turistička destinacija i da je poznato koliko je smanjenje cijena rominga značajno za sve koji putuju.
„Na taj način upravo i Mtel podstiče razvoj i podršku ne samo turističkoj privredi naše države, već i cijeloj ekonomiji i svim korisnicima“, poručila je Mandić.
Deklaracija je rezultat snažnog angažovanja telekom operatora EU i Zapadnog Balkana i podrške Evropske komisije, Savjeta za regionalnu saradnju, kao i posvećenosti vlasti regiona od stupanja na snagu Sporazuma o regionalnom romingu za Zapadni Balkan.
Ostali telekom operateri iz EU i sa Zapadnog Balkana pozvani su da se pridruže inicijativi.
Pravo preuzimanja ovog sadrzaja imaju samo korisnici Agencije MINA.
Kompletna informacija dostupna je korisnicima na linku MINA SERVIS
Longer version of article is available on a link MINA ENGLISH SERVIS